Vizni režim
Za putovanje u Čile viza nije potrebna za boravak do devedeset dana. Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza ukoliko ne pokreće imigracioni postupak i istog dana nastavi put ka krajnjem odredištu.
Bezbednosna situacija
Najveću pretnju predstavljaju saobraćajne nesreće izazvane nepoštovanjem saobraćajnih znakova, pravila i prebrzom vožnjom.Masovne demonstracije nisu česte, a najčešće se organizuju 29. marta, na Dan mladih boraca, ili 11. septembra, kada je godišnjica udara protiv vlade predsednika S.Aljendea.
Stopa kriminala u Čileu nije visoka i preporučuju se mere predostrožnosti uobičajene za turiste i boravak u većim gradovima ili turističkim centrima.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Opšta sanitarna situacija u Čileu je dobra, a najveći problem predstavlja zagađenje vazduha, koje je najveće u zimskom periodu (od maja do avgusta).
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Čile spada u trusna područja.Sva lica koja, čak i ne znajući, prekrše čileanske zakone mogu biti proterana, pritvorena ili uhapšena. Kazne za posedovanje, korišćenje ili ilegalnu trgovinu drogama su izuzetno oštre u Čileu.Nema posebnih karakteristika u ve
Vozačka dozvola
Pored vozačke dozvole R.Srbije neophodno je posedovanje međunarodne vozačke dozvole za upravljanje motornim vozilom, izuzev u slučaju tranzita ili privremenog turističkog boravka. U navedenom drugom slučaju, nacionalna vozačka dozvola važi samo za kategoriju B, u periodu važenja dozvole za turistički boravak. Sud lokalne policije može zahtevati zvaničan prevod vozačke dozvole stranca. Strani državljani sa boravkom u Čileu, koji imaju nacionalne vozačke dozvole, mogu podneti zahtev za izdavanje čileanski vozačke dozvole ako ispunjavaju starosni uslov i ostale važeće kriterijume za izdavanje dozvole.
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Čile pokriva ambasada Republike Srbije u Argentini.
Ambasador: Jela Baćović
Adresa: Marcelo T.de Alvear 1705, 1060 Buenos Ajres, Argentina
Broj telefona: +54 (11) 4812-9133, +54 (11) 4813-3445, +54 (11) 4813-3446, +54 (11) 4811-2860
Broj faksa: +54 (11) 4812-1070
Ambasada države Čile u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Čilea u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Čile je najduža zemlja na svetu od severa prema jugu, sa dužinom od 4.620 km (2.647 milja). Obuhvata 38 stepeni geografske širine, ali je vrlo uska, sa prosečnom širinom od samo oko 177 km, sa maksimumom od 350 km kod Antofagaste i minimumom od 15 km kod Puerto Natales .
Čile se graniči sa tri zemlje: Peruom na severu, Bolivijom na severoistoku i Argentinom na istoku. Čile ima ukupnu dužinu granice od oko 7.801 km, od čega je najduža granica sa Argentinom, koja je duga oko 5.150 km1. Čile ima i obalu na Tihom okeanu na zapadu i na Drakeovom prolazu na jugu. Drakeov prolaz je vodeni put koji razdvaja Južnu Ameriku od Antarktika.
Čile ima raznoliku klimu, od pustinjske ali blage na severu, mediteranske u centru, okeanske na jugu i hladne u Andima. Zbog različitih nadmorskih visina u zemlji, temperatura se znatno mijenja od jednog mjesta do drugog. Na obali je tipična mediteranska klima sa toplim, suvim letima i blagim zimama. U unutrašnjosti i planinskim predjelima klima je kontinentalna sa hladnim zimama i toplim letima.
Službeni jezici Čilea su španski i mapudungun. Međutim, većina stanovništva koristi lokalne jezike za svakodnevnu komunikaciju.
Čile je dobio ime po reči “chilli”, koja na jeziku naroda Aymara znači “granica sveta” ili “kraj zemlje”. Ime se sastoji od dvije rekči, “chil” i “li”, koje znače “zemlja” i “granica” na jeziku naroda Quechua.
Čile je jedna od retkih zemalja na svetu koja ima vladinu organizaciju za istraživanje NLO-a, koja se zove CEFAA (Committee for the Study of Anomalous Aerial Phenomena). Ova organizacija je osnovana 1997. godine i radi pod nadzorom Direktorata za civilno vazduhoplovstvo Čilea. Njen cilj je da prikuplja, analizira i istražuje izveštaje o neobičnim vazdušnim pojavama u Čileu i da informiše javnost o njima.
Čile je dom najvećeg bazena na svetu, koji se nalazi u San Alfonso del Mar resortu u gradu Algarrobo. Ovaj bazen je dugačak 1.013 metara (3.323 stope) i pokriva površinu od 8 hektara. Sadrži 250 miliona litara (66 miliona galona) filtrirane morske vode i ima dubinu od 35 metara (115 stopa) na najdubljem mjestu.
Čile je takođe dom najsuvlje pustinje na svetu, Atakama, koja se nalazi na severu zemlje. Ova pustinja ima prosečnu godišnju količinu padavina od samo 15 milimetara (0,6 inča), a neka mesta nisu imala kišu više od 400 godina. Atakama je takođe poznata po svojoj bogatoj geološkoj i biološkoj raznolikosti, kao i po svojim arheološkim nalazištima koja datiraju iz prekolumbijskog perioda.