Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje u Šri Lanku. Elektronsko podnošenje zahteva za vizu se obavlja preko sajta
http://www.eta.gov.lk/slvisa/
Bezbednosna situacija
Tradicionalne turističke destinacije u Šri Lanki su prestonica Kolombo, zatim Kendi, Bentota, Hikaduva i druga mesta na zapadnoj i južnoj obali, dok je nakon okončanja oružanih sukoba u zemlji sada moguće posetiti i istočnu obalu Šri Lanke. Ipak, i dalje se ne preporučuje obilazak pojedinih oblasti poput polustrva Džafne, oblasti Vani i Batikola. Nakon terorističkih napada u aprilu 2019. godine, potreban je stalni oprez tokom boravka na Šri Lanci.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Za ulazak u Šri Lanku nije potrebno posedovati polisu zdravstvenog osiguranja, niti dokaz o vakcinaciji, izuzev ako dolazite iz oblasti zahvaćene žutom groznicom.Ne preporučuje se konzumiranje vode sa česme, već isključivo flaširane vode. Konzumiranje hrane kupljene od uličnih prodavaca, takođe, nije preporučljivo. Hrana koja se jede bi trebalo da bude termički obrađena (posebno kada je reč o ribi ili povrću), a u svežem obliku samo na mestima koja ispunjavaju potrebne higijenske uslove.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Šri Lanku pokriva ambasada Republike Srbije u Indiji.
Ambasador: Vladimir Marić
Adresa: 3/50 G Niti Marg Chanakyapuri, 110021 Nju Delhi, Indija
Broj telefona: +91 (11) 2687-3661, +91 (11) 2687-2073
Broj faksa: +91 (11) 2688-5535
Ambasada države Šri Lanka u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Šri Lanke u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Šri Lanka je ostrvska država u Indijskom okeanu:
Šri Lanka je poznata po proizvodnji i izvozu čaja, gume, kokosa i cimeta. Ova zemlja je najveći svetski izvoznik crnog čaja i cimeta, a drugi najveći izvoznik sušenog kokosa. Čaj je nacionalno piće Šri Lanke i deo njene kulture i identiteta.
Šri Lanka ima bogatu i raznovrsnu prirodu, sa više od 20 nacionalnih parkova i rezervata. Ova zemlja je dom za mnoge ugrožene vrste životinja, kao što su slonovi, leopardi, medvedi, krokodili, delfini i kitovi. Šri Lanka je jedno od najboljih mesta na svetu za posmatranje kitova i delfina u njihovom prirodnom staništu.
Šri Lanka ima dugu i burnu istoriju, koja seže do pre 2500 godina. Ova zemlja je bila pod uticajem različitih kultura i civilizacija, kao što su budizam, hinduizam, islam, hrišćanstvo, portugalska, holandska i britanska kolonijalna vlast. Šri Lanka je stekla nezavisnost od Britanije 1948. godine, ali je doživela višedecenijski građanski rat između sinhalske većine i tamilskih separatista, koji je završen 2009. godine.
Šri Lanka ima osam lokaliteta koji su upisani na UNESCO-vu listu svetske baštine. To su: drevni grad Anuradhapura, drevni grad Polonnaruwa, drevni grad Sigiriya, sveta prestonica Kandy, starodavni gradovi Dambulla i Galle, Sinharaja šuma i Centralne visoravni. Ovi lokaliteti svedoče o bogatom nasleđu i umetnosti Šri Lanke.
Šri Lanka je jedna od retkih zemalja na svetu koja ima dva nacionalna grba. Jedan je civilni grb koji prikazuje lav sa mačem u šapi, okružen lotosovim cvetovima i listovima paprati. Drugi je vojni grb koji prikazuje lav sa mačem u šapi na štitu sa četiri simbola: lavom, bikom, konjem i slonom. Ovi simboli predstavljaju četiri bivše kraljevine Šri Lanke.
Šri Lanka se nalazi u južnoj Aziji, jugoistočno od Indije i severozapadno od Maldiva. Ova zemlja ima površinu od oko 65.610 kvadratnih kilometara i oko 21 milion stanovnika. Glavni grad je Sri Džajavardenepura Kote, a najveći grad je Kolombo.
Šri Lanka ima tropsku klimu sa visokom temperaturom i vlažnošću tokom cele godine. Prosečna temperatura na obali je oko 30 stepeni Celzijusa, a u planinskim predelima oko 20 stepeni Celzijusa. Klima Šri Lanke je pod uticajem dva monsuna: jugozapadnog koji donosi kišu od maja do septembra na zapadnoj i južnoj obali i severoistočnog koji donosi kišu od decembra do februara na istočnoj i severnoj obali.