Vizni režim
Za putovanje u Švedsku viza nije potrebna za boravak do devedeset dana u periodu od šest meseci*. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza osim ukoiko je u avionskom tranzitu i ne napoišta međunarodnu zonu aerodroma. *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS - Koordinaciona uprava
Zdravstvena situacija
Za putovanje u Kraljevinu Švedsku postoji obaveza posedovanja polise zdravstvenog osiguranja.Nije potrebna potvrda o vakcinisanju. Unos lekova za ličnu upotrebu obavezno se prijavljuje prilikom prelaska granice, uz prilaganje lekarskog nalaza i recepta.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Vozačka dozvola
U skladu sa švedskim propisima, vozačke dozvole izdate u državama koje nisu članice Evropske unije, koje nemaju tekst na engleskom, francuskom, ili nemačkom jeziku nisu priznate u Kraljevini Švedskoj. Državljani Republike Srbije koji turistički borave u Kraljevini Švedskoj mogu da koriste srpsku vozačku dozvolu uz prevod ovlašćenog sudskog tumača na engleski, francuski ili nemački jezik ili međunarodnu vozačku dozvolu. Lica koja imaju odobren duži boravak, mogu nacionalne vozačke dozvole pod navedenim uslovima da koriste samo tokom prve godine boravka, nakon čega su u obavezi da, saglasno švedskim propisima, polože potrebne ispite za dobijanje švedske vozačke dozvole.
Ambasada Republike Srbije
Ambasador: Dragan Momčilović
Adresa: Valhallavagen 70 P.O.Box 26209, S-10041 Stokholm, Švedska
Broj telefona: +46 (8) 218-436, +46 (8) 218-482, +46 (8) 218-485, +46 (8) 247-748
Broj faksa: +46 (8) 218-495
Ambasada države Švedska u Srbiji
Adresa: Ledi Pedžet 2
Broj telefona: +381 (11) 2069-200
Broj faksa: +381 (11) 2069-250
Radno vreme: ponedeljak - četvrtak: 09:00 – 17:00, petak: 09:00-14:00
Ambasador: Mr. Jan Erik Mikael LUNDIN
Kažu o sebi:
Švedska je najveća zemlja u severnoj Evropi po površini, ali ima samo oko 10 miliona stanovnika. Većina zemlje je prekrivena šumama, a ima i preko 90.000 jezera. Švedska ima četiri godišnja doba, sa blagim letima i hladnim zimama.
Švedska je poznata po svojoj neutralnosti u međunarodnim sukobima, kao i po svojoj visokoj stopi socijalne i ekonomske jednakosti. Švedska je takođe dom mnogih poznatih izumitelja, naučnika, pisaca i muzičara, kao što su Alfred Nobel, Anders Celsius, Astrid Lindgren, Ingmar Bergman i ABBA.
Švedska ima bogatu i raznovrsnu kulturnu baštinu, koja se ogleda u njenim običajima, festivalima, jeziku i umetnosti. Neki od tipičnih švedskih simbola su drevni runski spomenici, drveni konjići (dala konji), vikinški brodovi i nordijska mitologija. Švedska takođe slavi neke jedinstvene praznike, kao što su Midsommar (najduži dan u godini), Lucia (festival svetlosti) i Fettisdagen (dan kada se jedu slatke kifle).
Švedska je zemlja koja se brine o zaštiti životne sredine i održivom razvoju. Švedska je jedna od prvih zemalja koja je zabranila fizičko kažnjavanje dece 1979. godine. Švedska je takođe jedna od prvih zemalja koja je legalizovala istopolne brakove 2009. godine. Švedska ima visok nivo rodne ravnopravnosti i uključenosti manjina u društvu.
Švedska je zemlja koja ima mnogo atrakcija za turiste koji žele da istraže njenu prirodu, istoriju i kulturu. Neki od najpopularnijih mesta za posetu su Stokholm (glavni grad sa mnogim muzejima, dvorcima i parkovima), Gotland (najveće ostrvo u Baltičkom moru sa srednjovekovnim gradom Visbi), Lapland (severni deo zemlje gde se može videti polarna svetlost i upoznati saami narod) i Ledeni hotel (hotel napravljen od leda i snega koji se svake godine gradi u selu Jukkasjarvi).
Švedska ima dugu i burnu istoriju koja seže do vremena vikinga koji su osvajali i trgovali sa drugim narodima. U srednjem veku, Švedska je bila deo Kalmarške unije sa Danskom i Norveškom, koja se raspala posle građanskog rata u 16. veku. U 17. i 18. veku, Švedska je bila velika sila koja je ratovala sa svojim susedima za prevlast nad Baltikom. U 19. veku, Švedska je izgubila Finsku u ratu sa Rusijom, ali je formirala personalnu uniju sa Norveškom koja je trajala do 1905. godine. U 20. veku, Švedska je ostala neutralna u oba svetska rata, ali je učestvovala u izgradnji evropske integracije i saradnje. Danas je Švedska članica Evropske unije, ali ne i NATO-a.
Švedska se nalazi na Skandinavskom poluostrvu u severnoj Evropi. Graniči se sa Norveškom na zapadu i Finskom na istoku. Na jugu i jugoistoku izlazi na Baltičko more i Botnijski zaliv. Na jugozapadu je povezana mostom sa Danskom. Švedska ima umerenu klimu, uprkos svojoj severnoj geografskoj širini, zahvaljujući uticaju Golfske struje i zapadnih vetrova. Klima se razlikuje u zavisnosti od regiona, ali se uglavnom karakteriše četiri godišnja doba i umerene temperature tokom cele godine. Zima na jugu je obično slaba i manifestuje se samo kroz neke kraće periode sa snegom i temperaturama ispod nule, jesen može lako da pređe u proleće, bez izraženog perioda zime. Severni delovi zemlje imaju subarktičku klimu, dok centralni delovi imaju vlažnu kontinentalnu klimu. Obalski jug se može definisati kao da ima ili vlažnu kontinentalnu klimu koristeći izoterme od 0 °C, ili okeansku klimu koristeći izoterme od –3 °C.