Kažu o sebi:
Alžir je najveća zemlja u Africi i deseta najveća u svetu. Njeno ime potiče od arapske reči Al Jazair, što znači ostrva, jer se nalazi na obali Sredozemnog mora, gde ima mnogo stenovitih ostrva.
Alžir ima veoma raznovrsnu klimu, koja se razlikuje od oblasti do oblasti. Na obali je vruće i suvo leti, a hladno i kišovito zimi. U unutrašnjosti planinskih regiona je hladnije, a temperature mogu pasti ispod nule zimi. U Sahari, koja čini više od 80% zemlje, je veoma suvo i vruće tokom dana, a hladno tokom noći.
Alžir je dom mnogim kulturnim i prirodnim bogatstvima, koji privlače turiste iz celog sveta. Neki od njih su: Kaza, stara i zbijena četvrt u srcu Alžira, koja je pod zaštitom UNESCO-a; Timgad, drevni rimski grad koji je takođe na listi svetske baštine; Džemila, još jedan rimski grad koji je poznat po svojoj lepoti i arhitekturi; Nacionalni park Tassili n’Ajjer, gde se nalaze spektakularne stene i pećinske slike; i Bazilika Notr Dam d’Afrik, impresivna crkva iz 19. veka koja se uzdiže iznad Alžira.
Alžir je zemlja sa bogatom i burnom istorijom, koja je oblikovala njen nacionalni identitet i karakter. Od 16. veka, Alžir je bio pod vlašću Osmanskog carstva, koje je uvelo islam i arapski jezik U 19. i 20. veku, Alžir je bio francuska kolonija, koja je doživela mnoge pobune i represije. Alžir je konačno stekao nezavisnost 1962. godine, posle krvavog rata za oslobođenje, koji je trajao osam godina. Od tada, Alžir se suočavao sa raznim političkim i društvenim izazovima, kao što su građanski rat, terorizam, ekonomska kriza i demokratske reforme.
Alžir je zemlja sa bogatom i raznovrsnom kulturom, koja je rezultat mešavine berberskog, arapskog, turskog, francuskog i drugih uticaja. Alžirci su ponosni na svoje nasleđe i tradicije, koje se ogledaju u njihovoj umetnosti, muzici, književnosti, kuhinji, običajima i gostoprimstvu. Neki od najpoznatijih alžirskih umetnika i pisaca su Albert Kami, nobelovac za književnost; Klaud Koen-Tanudi, nobelovac za fiziku; i Jusuf Sebti, poznati pesnik i dramaturg.
Alžirska kuhinja je poznata po svojim začinima, povrću, mesu i kuskusu, nacionalnom jelu17 Alžirci su takođe poznati po svojoj ljubaznosti i gostoljubivosti, koju pokazuju nudeći svojim gostima datule i mleko, tradicionalni znak dobrodošlice.
Alžir se graniči sa Libijom na istoku, Tunisom na severoistoku, Marokom na zapadu, Mauritanijom i Malijem na jugozapadu, i Nigerom na jugoistoku. Alžir ima dugu i složenu istoriju, koja seže do praistorije, kada je bio naseljen berberskim plemenima. U 8. veku pre nove ere, Alžir je bio pod uticajem Feničana, koji su osnovali trgovačke kolonije duž obale. U 3. veku pre nove ere, Alžir je postao deo Kartagine, moćne afričke države koja je ratovala sa Rimom. U 2. veku pre nove ere, Alžir je pao pod rimsku vlast, koja je donela urbanizaciju, hrišćanstvo i latinski jezik. U 5. veku nove ere, Alžir je bio osvojen od strane Vandala, germanskog naroda koji je uništio mnoge rimske građevine. U 6. veku nove ere, Alžir je bio pod vlašću Vizantije, istočnog dela rimskog carstva. U 7. i 8. veku nove ere, Alžir je bio pokoren od strane Arapa, koji su uveli islam i arapski jezik. U 11. i 12. veku nove ere, Alžir je bio pod vlašću raznih berberskih dinastija, kao što su Almoravidi i Almohadi, koji su se borili protiv hrišćanskih kraljevstava u Španiji. U 13. i 14. veku nove ere, Alžir je bio pod vlašću Marinskog sultanata, koji je vladao severnim delom Afrike. U 15. i 16. veku nove ere, Alžir je bio pod uticajem Osmanskog carstva, koje je učvrstilo islam i arapski jezik. U 19. i 20. veku nove ere, Alžir je bio pod francuskom kolonijalnom vlašću, koja je donela modernizaciju, evropeizaciju i represiju. U 20. i 21. veku nove ere, Alžir je postao nezavisna država, koja se suočava sa raznim izazovima i mogućnostima.