Kažu o sebi:
Antigva i Barbuda su dve karipske ostrvske države koje se nalaze između Karipskog mora i Atlantskog okeana. Ove dve ostrvske države imaju mnogo zanimljivih činjenica koje privlače turiste iz celog sveta.
Antigva i Barbuda imaju više od 365 plaža, što znači da možete posetiti jednu plažu svakog dana u godini. Plaže su prekrivene belim i ružičastim peskom, a more je kristalno čisto i bogato morskim životom. Možete uživati u raznim vodenim aktivnostima, kao što su ronjenje, jedrenje, kajakarenje, ribolov i još mnogo toga.
Antigva i Barbuda su dom najveće kolonije galebova na svetu. Ove ptice se gnezde na ostrvu Barbuda, u nacionalnom parku Kodrington Lagun. Ovde možete videti više od 2.500 galebova koji lete, plivaju i hrane se u ovom zaštićenom području. Galebovi su simbol Barbude i nalaze se na njenoj zastavi.
Antigva i Barbuda su poznate po svojoj muzici i festivalima. Najveći i najpopularniji festival je Antigva Karnaval, koji se održava svake godine krajem jula i početkom avgusta. Ovaj festival slavi ukidanje ropstva 1834. godine i obiluje muzikom, plesom, kostimima i paradama. Takođe, možete uživati u drugim muzičkim događajima, kao što su Antigva Džez Festival, Antigva Klasična Muzika Festival i Antigva i Barbuda Internacionalni Film Festival.
Antigva i Barbuda su dom nekih zanimljivih istorijskih i kulturnih znamenitosti. Možete posetiti Nelsonovu luku, koja je bila glavna britanska pomorska baza u 18. i 19. veku i gde možete videti brojne istorijske građevine, muzeje i utvrđenja. Takođe, možete posetiti Beti Houpu, koja je bila najveća plantaža šećera na Antigvi i gde možete saznati više o životu robova i kolonista. Ako ste ljubitelj prirode, možete posetiti Nacionalni park Devičanskih ostrva, gde možete videti retke biljke i životinje, kao i prelepe pejzaže.
Antigva i Barbuda su takođe poznate po svojoj gastronomiji, koja je mešavina afričkih, evropskih i karipskih uticaja. Neki od tipičnih jela su funđi, koji je kuvana kaša od kukuruznog brašna i vode, dukan, koji je slatka parna knedla od rendanog slatkog krompira, brašna i začina, i souse, koji je supa od svinjskog mesa, limete, luka i paprike. Takođe, možete probati razne vrste ribe i morskih plodova, kao i tropsko voće, kao što su ananas, mango, papaja i guava.
Antigva i Barbuda su postale nezavisne države 1981. godine, nakon vekova britanske vladavine. Pre toga, ostrva su bila naseljena od strane različitih domorodačkih naroda, kao što su Siboneji, Arawaci i Karibi. Prvi Evropljanin koji je posetio Antigvu bio je Kristofer Kolumbo 1493. godine, koji ju je nazvao po crkvi Santa Marija de la Antigua u Sevilji, Španija. Britanci su kolonizovali Antigvu 1632. godine i Barbudu 1678. godine. Pod britanskom vlašću, ostrva su doživela priliv i Britanaca i afričkih robova, koji su radili na plantažama šećera. Antigva i Barbuda su bile deo Federalne kolonije Levardskih ostrva od 1871. godine, a zatim su se pridružile Zapadnoindijskoj federaciji 1958. godine. Nakon raspada federacije 1962. godine, Antigva i Barbuda su postale pridružene države Britanije 1967. godine, što im je dalo veći stepen samouprave. Konačno, Antigva i Barbuda su stekle punu nezavisnost 1981. godine, kao članica Komonvelta.
Antigva i Barbuda se graniče sa morem sa Angvilom (UK) na severozapadu, Svetim Bartolomejom (Francuska) na severozapadu, Federacijom Svetog Kristofera i Nevisa na zapadu, Montseratom (UK) na jugozapadu i Gvadelupom (Francuska) na jugoistoku. Klima Antigve i Barbude je tropska, topla i vlažna tokom cele godine, sa relativno hladnim i suvim periodom od januara do sredine aprila i vrućim, vlažnim i kišovitim periodom od sredine juna do sredine novembra. Prosečna dnevna temperatura je oko 25 °C u januaru i februaru, dok se penje na oko 28 °C od juna do septembra. Padavine nisu tako obilne jer su ostrva prilično ravna; jedini uzvišenje od nekog značaja je planina Obama, 402 metra visoka, u jugozapadnom delu Antigve.