Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje. Za nosioca putnog lista u tranzitu veza nije neophodna ukoliko ne napušta međunarodnu zonu tranzitnog aerodroma u Bangladešu. U svim drugim slučajevima je neophodna.
Bezbednosna situacija
Državljanima Republike Srbije koji borave ili nameravaju da putuju u Bangladeš, usled opasnosti od mogućih terorističkih napada, savetujemo dodatne mere opreza. Postoje indicije da ciljevi terorističkih napada mogu da budu mesta masovnih okupljanja, uključujući hotele, restorane i barove, turističke lokacije, pijace i tržne centre, koje većinom posećuju turisti. Našim građanima se savetuje da prate informacije u sredstvima javnog informisanja i da se pridržavaju uputstava lokalnih organa i sarađuju sa njima. Štrajkovi su česta pojava tokom koje treba izbegavati velika okupljanja i putovanja. Povremeno dolazi do nasilja za značajnije praznike i godišnjice – 21. februar (Dan maternjeg jezika), 26. mart (Dan nezavisnosti), 14. april (Bengalska Nova godina), 16. decembar (Dan pobede). Imajući u vidu izneto, tokom boravka u Bangladešu potrebno je biti na oprezu i redovno pratiti informacija preko lokalnih medija.
Izvor: Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Vakcinacija nije obavezna s tim što se pre dolaska u Bangladeš često preporučuje primanje vakcina protiv hepatitisa A, hepatitisa B, tifusa, besnila. Opšta sanitarna situacija u Bangladešu je složena i zahteva visoki oprez prilikom konzumiranja vode, hrane i održavanja lične higijene. Ne preporučuje se konzumiranje vode sa česme nego isključivo flaširane vode. Konzumiranje hrane kupljene od uličnih prodavaca, takođe, nije preporučljivo zbog nepostojanja sanitarne kontrole. Hrana koja se jede bi trebalo da bude termički obrađena, a u svežem obliku samo na mestima koja ispunjavaju potrebne higijenske uslove. Neophodno je redovno, a naročito pre jela, prati ruke sapunom i vodom ili, ukoliko to nije izvodljivo, koristiti za to predviđena dezinfikaciona sredstva. Poseban aspekt zdravstvene situacije u Bangladešu predstavljaju opasnosti od bolesti koje prenose komarci - malarije i dengi groznice. Malarija je uglavnom ograničena na pojedina ruralna područja, naročito u oblasti Čitagong, dok je denga groznica česta pojava kako u seoskim tako i gradskim sredinama, uključujući i Daku. Preporučuje se preduzimanje preventivnih mera, prvenstveno u vidu korišćenja krema protiv ujeda komaraca i nošenja odgovarajuće garderobe sa dugim rukavima i nogavicama prilikom boravka napolju, odnosno zaštita prostorija prilikom boravka u zatvorenom prostoru (zatvaranje prozora koji nemaju mreže za komarce, korišćenje električnih aparata protiv komaraca i sl.)
Izvor: Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Klimatske prilike u Bangladešu su suptropske sa mogućnošću pojave ekstremnih vremenskih nepogoda poput ciklona. U monsunskom periodu, koji je uobičajen od juna do septembra, česte su obimne poplave, što može da utiče na promenu plana boravka, odnosno puto
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Bangladeš pokriva ambasada Republike Srbije u Indiji.
Ambasador: Vladimir Marić
Adresa: 3/50 G Niti Marg Chanakyapuri, 110021 Nju Delhi, Indija
Broj telefona: +91 (11) 2687-3661, +91 (11) 2687-2073
Broj faksa: +91 (11) 2688-5535
Ambasada države Bangladeš u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Bangladeša u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Bangladeš je zemlja u južnoj Aziji koja privlači turiste svojom bogatom kulturom, prirodnim lepotama i gostoljubivim ljudima.
Bangladeš je jedna od najgušće naseljenih zemalja na svetu, s oko 166 milijona stanovnika na površini od 147 570 km².
Bangladeš ima najveću deltu na svetu, koju čine reke Ganges, Brahmaputra i Meghna. Delta je dom brojnim biljnim i životinjskim vrstama, uključujući retke bengalske tigrove.
Bangladeš je poznat po svojoj tekstilnoj industriji, koja je druga po veličini na sveta nakon Kine. Tekstilni sektor zapošljava oko 20 miliona ljudi i doprinosi oko 80% izvoza zemlje.
Bangladeš ima bogatu kulturnu baštinu, koja se vidi u književnosti, muzici, plesu, umetnosti i arhitekturi. Bangladeš je rodno mesto nobelovca Rabindranatha Tagorea, koji je napisao himnu Bangladeša i Indije.
Bangladeš je jedna od retkih zemalja koje su se oslobodile od strane kolonijalne vlasti kroz oružanu borbu. Bangladeš je proglasio nezavisnost od Pakistana 1971. godine nakon devetomesečnog rata, u kojem je poginulo oko tri miliona ljudi.
Bangladeš ima tropsku klimu, s vrućim i vlažnim letima i blagim i suvim zimama. Klima je pod uicajem monsuna, koji donose obilne kiše od jun do oktobra. Bangladeš je također sklon prirodnim katastrofama, poput poplava, ciklona i potresa.
Bangladeš se graniči s Indijom na zapadu, severu i istoku, te s Mjanmarom na jugoistoku. Na jugu izlazi na Bengalski zaliv, deo Indijskog okeana.
Istorija Bangladeša seže u daleku prošlost, kada je ovaj region bio dio raznih hinduističkih i budističkih kraljevstava i carstava. Islam je stigao u 6. ili 7. veku i postao dominantna religija od 13. veka. Od 14. do 18. veka, ovom oblašću je vladao Bengalski sultanat, koji je bio jedan od najbogatijih i najmoćnijih država u to vreme. Nakon toga, region je pao pod Mogulsko carstvo, a zatim pod Britansku Istočnoindijsku kompaniju, koja ga je eksploatisala i deindustrijalizovala. Nakon podele Indije 1947. godine, ovaj region je postao Istočni Pakistan, ali je patio od političke i ekonomske diskriminacije od strane Zapadnog Pakistana. To je dovelo do nacionalističkog pokreta za autonomiju i nezavisnost, koji je kulminirao u oslobodilačkom ratu 1971. godine uz podršku Indije. Od tada, Bangladeš se suočava sa izazovima razvoja, demokratije i stabilnosti u složenom regionalnom i globalnom kontekstu.