Kažu o sebi:
Belgija je zemlja u zapadnoj Evropi koja privlači mnoge turiste svojom bogatom kulturom, istorijom, arhitekturom i gastronomijom.
Belgija ima tri službena jezika: holandski, francuski i nemački. Svaka od tri regije (Flandrija, Valonija i Brisel) ima svoj jezički identitet i autonomiju.
Belgija je poznata po proizvodnji čokolade, piva i vafli. Svake godine se u Belgiji proizvede oko 220 tona čokolade i 1.800 vrsta piva. Vafli su tradicionalna poslastica koja se služi sa šlagom, voćem, čokoladom ili džemom.
Belgija je dom nekih od najpoznatijih umetnika i naučnika, kao što su slikari Jan van Ajk, Piter Brojgel stariji i Rene Magrit, kompozitor Sesil Šaminad, hemičar Ernest Solvaj i pronalazač saksofona Adolf Sakso.
Belgija je bila prva zemlja u Evropi koja je uvela železničku mrežu 1835. godine. Danas ima jednu od najgušćih železničkih mreža na svetu, sa više od 3.000 km pruge.
Belgija je jedna od osnivačica Evropske unije i NATO-a. U glavnom gradu Briselu se nalaze sedišta ovih organizacija, kao i drugih međunarodnih institucija, poput Evropskog parlamenta i Saveta Evrope.
Belgija ima jedinstven politički sistem koji se zasniva na federalizmu, parlamentarizmu i ustavnoj monarhiji. Kralj ima uglavnom ceremonijalnu ulogu, dok izvršnu vlast vrši vlada koju čine predstavnici različitih političkih partija i zajednica.
Belgija je imala najduži period bez vlade u modernoj istoriji, koji je trajao 589 dana od 2010. do 2011. godine. Razlog za to je bio politički zastoj između flamanskih i valonskih partija koje nisu mogle da formiraju koaliciju.
Belgija je jedna od retkih zemalja u svetu koja dozvoljava eutanaziju za decu i odrasle pod strogim uslovima. Ova kontroverzna praksa je legalizovana 2002. godine za odrasle i 2014. godine za decu.
Belgija ima bogatu i burnu istoriju koja seže do antike. Njeno ime potiče od keltskog plemena Belgae koje je naseljavalo ovo područje pre rimskog osvajanja. Pod rimskom vlašću, Belgija je bila deo provincije Galije Belgike, koja je kasnije podeljena na Belgiku Prvu i Belgiju Drugu. U petom i šestom veku, Belgiju su naselili germanski narodi, posebno Franci koji su osnovali Frankovsko carstvo. U devetom veku, posle podele Frankovskog carstva, Belgija je pripala Zapadnofrankovskoj kraljevini (kasnije Francuskoj) i Lotaringiji (kasnije Svetom rimskom carstvu). U srednjem veku, Belgija je bila sastavljena od različitih feudalnih država, kao što su Vojvodstvo Brabant, Grofovija Flandrija, Biskupstvo Lijež i Grofovija Luksemburg. Ove države su doživele ekonomski i kulturni procvat zahvaljujući trgovini i tekstilnoj industriji. U 15. veku, Belgija je došla pod vlast Burgundskih vojvoda, a potom Habsburške dinastije koja je vladala Španijom i Austrijom. U 16. veku, Belgija je bila poprište verskih sukoba i ustanka protiv španske tiranije, koji je doveo do stvaranja nezavisne Republike Sedam Ujedinjenih Provincija (današnja Holandija) na severu i Španskih Nizozemskih (današnja Belgija i Luksemburg) na jugu. U 18. veku, Belgija je prešla pod austrijsku vlast, a zatim pod francusku nakon Francuske revolucije. Posle Napoleonovog poraza 1815. godine, Belgija je ujedinjena sa Holandijom u Ujedinjeno Kraljevstvo Nizozemske. Međutim, ovo ujedinjenje je bilo kratkotrajno, jer su Belgijanci ustali protiv holandske dominacije i proglasili nezavisnost 1830. godine. Belgija je postala ustavna monarhija pod kraljem Leopoldom I. U 19. veku, Belgija je učestvovala u industrijskoj revoluciji i stekla kolonije u Africi, kao što su Kongo, Ruanda i Burundi. U 20. veku, Belgija je bila dva puta okupirana od strane Nemačke tokom Prvog i Drugog svetskog rata, što je izazvalo velike ljudske i materijalne gubitke. Posle Drugog svetskog rata, Belgija je postala jedna od osnivačica Evropske unije i NATO-a, kao i domaćin njihovih institucija u Briselu. Belgija je takođe započela proces dekolonizacije svojih afričkih teritorija i federalizacije svoje unutrašnje strukture, kako bi rešila tenzije između flamanske i valonske zajednice.
Graniči sa četiri zemlje: Francuskom na jugozapadu, Nemačkom na istoku, Luksemburgom na jugoistoku i Holandijom na severu. Na zapadu izlazi na Severno more, koje joj daje pristup Atlantskom okeanu. Belgija ima površinu od 30.528 km2, što je čini jednom od najmanjih zemalja u Evropi. Njen teren je uglavnom ravničarski, sa izuzetkom Ardenskog planinskog venca na jugoistoku i brdovitog područja na jugozapadu. Najviša tačka je Signal de Botrange sa 694 metra nadmorske visine.
Belgija ima okeansku klimu, koju karakterišu blage temperature i obilne padavine zbog blizine okeana. Njena leta su topla, sa temperaturama oko 21°C. Međutim, gradovi blizu mora u ovo doba imaju nešto hladniju klimu. Zime su hladne, ali nisu jake, temperature u to doba godine se kreću između 3°C i 11°C. Zastupljena su duga oblačna razdoblja i sivi dani sa obilnim kišama. Sneg je uobičajen u nekim delovima zemlje. Najpovoljniji datumi za posetu Belgiji su proleće i leto, odnosno između meseca maja i septembra. U ovo doba sunčani dani se obično smenjuju sa ostalim oblačnim i kišnim. Savetujemo vam da bez obzira na datum putovanja uvek nosite kabanicu.