Vizni režim
Za Belize je potrebna viza. Potrebna dokumenta su Pasoš;
Prethodni pasoši ukoliko postoje;
Izvod sa tekućeg računa iz banke ili štedna knjižica;
Dokaz o zaposlednju ili studiranju;
Rezervacije;
Dokaz o razlogu posete - pozivno pismo;
1 fotografija;
Odštampani popunjeni online obrazac.
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Belize pokriva ambasada Republike Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama.
Ambasador: Đerđ Matković
Adresa: c2233, Wisconsin Avenue, N.W. Suite 410, Vašington DC 20008
Broj telefona: +1 (202) 3320-333
Broj faksa: +1 (202) 3323-933, +1 (202) 3325-974
Ambasada države Belize u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Belizea u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Belize je mala tropska zemlja u Srednjoj Americi, koja privlači mnoge turiste svojom prirodnom lepotom, bogatom kulturom i raznovrsnim aktivnostima.
Belize ima drugi najveći koralni greben na svetu, koji je dom za više od 500 vrsta riba i 100 vrsta korala. Greben je proglašen za svetsku baštinu UNESCO-a i nudi mogućnosti za ronjenje, snorkeling, ribolov i jedrenje.
Belize je jedina zemlja u Centralnoj Americi koja ima engleski kao službeni jezik, iako se govori i španski, kreolski, majanski i drugi jezici. Belize je bivša britanska kolonija, koja je stekla nezavisnost 1981. godine.
Belize je bogat arheološkim nalazištima majanske civilizacije, koja je cvetala od 1500. godine pre nove ere do 1200. godine nove ere. Neka od najpoznatijih mesta su Karakol, Ksunaantunič, Lamani i Altun Ha. Posetioci mogu da vide impresivne piramide, hramove, palate i druge građevine koje svedoče o naprednoj kulturi Maja.
Belize ima jedinstvenu i raznoliku faunu, koja uključuje jaguare, tapire, pekarije, antilope, majmune, tukane, kolibrije i mnoge druge vrste. Belize ima više od 600 vrsta ptica i 150 vrsta sisara. Belize takođe ima najveću populaciju crnih jaguara na svetu, koji žive u zaštićenom rezervatu Koksombu.
Belize
Belize je dom za najdublju plavu rupu na svetu, koja se zove Velika plava rupa (engl. Great Blue Hole). To je ogromna podvodna pećina koja ima prečnik od oko 300 metara i dubinu od oko 125 metara. Velika plava rupa je popularna destinacija za ronioce koji mogu da istraže njene zidove i tunele, kao i da vide razne morske životinje. Velika plava rupa je deo barijerskog grebena Beliza i takođe je proglašena za svetsku baštinu UNESCO-a.
Belize ima burnu istoriju koja obuhvata različite periode i uticaje. Prvi stanovnici Beliza bili su Maje, koji su izgradili velike gradove i razvili složenu kulturu. U 16. veku su stigli Španci, koji su pokušali da pokore Maju, ali su naišli na jak otpor. U 17. veku su se pojavili Englezi, koji su se bavili trgovinom drveta i uspostavili naselja na obali. Engleska i Španija su se često sukobljavale oko kontrole nad teritorijom Beliza, sve dok Engleska nije pobedila u Bici kod Sent Džordž Kaja 1798. godine. Belize je postao britanska kolonija pod imenom Britanski Honduras 1862. godine. U 20. veku su se javili pokreti za samoupravu i nezavisnost Beliza, koji su se suočavali sa pritiskom Gvatemale, koja je polagala pravo na celu ili deo zemlje. Belize je dobio unutrašnju samoupravu 1964. godine, a punu nezavisnost 1981. godine.
Belize se graniči sa Meksikom na severu i Gvatemalom na zapadu i jugu, dok je na istoku Karipsko more. Klima Beliza je tropska, sa toplom i kišnom sezonom od juna do oktobra, i hladnijom sezonom od novembra do februara. Kiša je obilnija na jugu nego na severu, a prosečna temperatura se kreće od 23 do 28 stepeni Celzijusa tokom godine. Belize je ponekad pogođen uraganima, koji mogu da prouzrokuju veliku štetu.