Vizni režim
Za putovanje u Bocvanu potrebna je viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza.
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Bocvanu pokriva ambasada Republike Srbije u Južnoafrićkoj Republici.
Ambasador: Goran Vujičić
Adresa: 163, Marais street, Brooklyn 0181, P.O.B 13026, HATFIELD 0028 Pretorija, Južnoafrička Republika
Broj telefona: +27 (12) 4605-626, +27 (12) 4606-103, +27 (12) 3464-139
Broj faksa: +27 (12) 4606-003
Ambasada države Bocvana u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Bocvane u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Bocvana je zemlja u južnoj Africi koja privlači mnoge turiste svojim prirodnim lepotama, bogatom kulturom i stabilnom demokratijom.
Bocvana ima najveću populaciju slonova na svetu, procenjenu na oko 150.000 jedinki. Slonovi se mogu videti u nacionalnim parkovima i rezervatima, kao što su Čobe, Okavango Delta i Moremi.
Bocvana je jedna od najbogatijih zemalja u Africi po BDP-u po stanovniku, zahvaljujući proizvodnji i izvozu dijamanata. Dijamanti čine oko 70% izvoza Bocvane i oko 30% njenog BDP-a.
Bocvana je jedna od retkih zemalja u Africi koja nije doživela vojni udar ili građanski rat od sticanja nezavisnosti 1966. godine. Bocvana ima višepartijski politički sistem i redovne slobodne i fer izbore.
Bocvana je dom mnogih tradicionalnih plemena, kao što su San (Bušmani), Koi (Hotentoti), Tsvana (Bacvana) i Kalanga. Svako pleme ima svoj jezik, običaje i verovanja. San su poznati po svojim veštinama preživljavanja u pustinji Kalahari i po svojim slikama na stenama.
Bocvana je zemlja koja ima najvišu stopu zaraženosti HIV-om u svetu, sa oko 25% odraslog stanovništva zaraženog virusom. Međutim, Bocvana je takođe jedna od prvih zemalja u Africi koja je uvela program besplatne antiretrovirusne terapije za sve zaražene osobe.
Istorija Bocvane seže do praistorije, kada su je naseljavali lovci-sakupljači San i Koi. U prvom milenijumu nove ere, u Bocvanu su migrirali narodi koji su govorili bantu jezike, kao što su Tsvana, koji su se bavili stočarstvom i ratarstvom. U 19. veku, Bocvanu su napali Ndebele i Boeri, koji su potisnuli Tsvana na jug. Tsvana su zatražili zaštitu od Britanaca, koji su 1885. godine proglasili Bečuanaland svojim protektoratom. Bečuanaland je stekao unutrašnju samoupravu 1965. godine, a nezavisnost kao Republika Bocvana 1966. godine.
Bocvana se graniči sa Namibijom na zapadu i severu, Zambijom na severu, Zimbabveom na istoku i Južnoafričkom Republikom na jugu. Bocvana ima polusušnu klimu sa toplim zimama i vrućim letima. Sušno doba traje između šest i devet meseci godišnje, a kišno doba traje od decembra do marta.