Vizni režim
Za putovanje u Brunej je potrebna viza.
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Bruneje pokriva ambasada Republike Srbije u Indoneziji.
Ambasador: Slobodan Marinković
Adresa: Jl. HOS Cokroaminoto 109, Menteng, 10310 Džakarta Pusat, Indonezija
Broj telefona: +62 (21) 3143-560, +62 (21) 3143-720
Broj faksa: +62 (21) 3143-613
Ambasada države Brunej u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Bruneja u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Brunej je mala, ali bogata država u jugoistočnoj Aziji, koja nudi mnogo zanimljivosti.
Brunej ima jednu od najstarijih prašuma na sveta, koja je dom za razne vrste biljaka i životinja, uključujući i retke orangutane. Prašuma se zove Ulu Temburong i može se posetiti uz pomoć lokalnih vodiča.
Brunej je poznat po svojoj islamskoj arhitekturi, koja se najbolje vidi u glavnom gradu Bandar Seri Begawanu. Tu se nalaze impozantna džamija Sultan Omar Ali Saifuddin, koja ima zlatni kupol i minaret, te džamija Jame’Asr Hassanil Bolkiah, koja ima 29 zlatnih kupola.
Brunej je jedna od retkih država na sveta koja nema porez na dohodak, a njeni građani uživaju besplatno zdravstvo, obrazovanje i stanovanje. Također, cene goriva su vrlo niske, pa je vožnja automobila vrlo povoljna.
Brunej ima bogatu kulturnu baštinu, koja se ogleda u njegovim muzejima, festivalima i tradicionalnim zanatima. Neki od muzeja koje vredi posetiti su Muzej Bruneja, Muzej umetnosti i kulture te Muzej pomorske istorije. Neki od festivala koji se održavaju u Bruneju su Hari Raya Aidilfitri, koji slavi kraj ramazana, te Hari Raya Aidiladha, koji slavi Ibrahimovu žrtvu. Neki od tradicionalnih zanata koji se mogu vidjeti u Bruneju su tkanje songketa, izrada srebrnog nakita i rezbarija od drveta.
Brunej ima raznoliku gastronomiju, koja je pod uticajem malajskih, kineskih, indijskih i arapskih kuhinja. Neki od tipičnih jela su nasi lemak (pirinač sa kokosovim mlekom i prženom ribom), ambuyat (skrobna kaša od sago palme) i satay (ražnjići sa umakom od kikirikija). Neki od tipičnih pića su teh tarik (slatki čaj sa mlekom) i air bandung (hladno piće od mlijeka i ruže).
Istorija Bruneja je duga i burna. Prvi pisani tragovi o Bruneju potiču iz 6. veka, kada je bio deo budističke države Srivijaya. U 14. veku je postao islamski sultanat pod vlašću sultana Muhameda Šaha. U 16. veku je dosegao vrhunac svoje moći i uticaja, ali je kasnije oslabio zbog unutrašnjih sukoba, kolonijalizma i piratstva. U 19. veku je postao britanski protektorat, a u 20. veku je bio pod japanskom okupacijom tokom Drugog svjetskog rata. Godine 1984. je stekao nezavisnost od Velike Britanije i postao ustavna monarhija pod sultanom Hasanalom Bolkiahom.
Brunej se graniči sa Malezijom na kopnu i ima izlaz na Južnokinesko more. Klima u Bruneju je ekvatorijalna, sa visokim temperaturama i vlažnošću tokom cele godine. Kišna sezona traje od novembra do februara, a sušna sezona od marta do oktobra.