Kažu o sebi:
Bugarska je zemlja koja ima mnogo toga da ponudi turistima, od bogate istorije i kulture do predivne prirode i gastronomije.
Bugarska je jedna od najstarijih država u Evropi, osnovana je 681. godine i nikada nije promenila svoje ime.
Bugarska je domovina jogurta, koji se pravi od posebne bakterije koja raste samo na bugarskom tlu.
Bugarska ima više od 600 termalnih izvora, koji se koriste za lečenje i opuštanje.
Bugarska je zemlja koja ima dva UNESCO svetska kulturna nasleđa na svojoj teritoriji: Rilski manastir i Nesebarski stari grad.
Bugarska je zemlja ruža, koja proizvodi više od 70% svetske proizvodnje ružinog ulja, koje se koristi u kozmetici i parfemima.
Bugarska je zemlja festivala, koji se održavaju tokom cele godine i obuhvataju različite aspekte bugarske tradicije, kao što su maskirani plesovi, folklorna muzika i pevanje, vinski i kulinarski festivali.
Bugarska je zemlja bogata prirodnim lepotama, koja ima 10 nacionalnih parkova, 3 rezervata biosfere, 11 prirodnih parkova i više od 500 zaštićenih područja.
Prvo bugarsko carstvo (681-1018), kada su se doselili Protobugari na Balkan i stvorili moćnu državu koja se suprotstavljala Vizantiji. U ovom periodu su Bugari primili hrišćanstvo, razvili svoju kulturu i pismenost na staroslovenskom jeziku i dostigli vrhunac pod carem Simeonom Velikim.
Drugo bugarsko carstvo (1185-1396), kada su se oslobodili od vizantijske vlasti braća Petar i Asen. U ovom periodu su Bugari proširili svoje teritorije, učvrstili svoju crkvenu nezavisnost, uspostavili kulturni centar u Trnovu i odupirali se napadima Mongola, Srba i Turaka.
Osmanska vlast (1396-1878), kada su Bugari pali pod tursku dominaciju. U ovom periodu su Bugari trpeli ekonomsku, političku i versku represiju, ali su se takođe borili za očuvanje svog nacionalnog identiteta, jezika i tradicije. U 19. veku je došlo do bugarskog Preporoda, koji je bio pokret za nacionalno oslobođenje i kulturni razvoj.
Obnova bugarske države (1878-1944), kada su Bugari dobili autonomiju od Turske posle Rusko-turskog rata. U ovom periodu su Bugari uspostavili svoju modernu državu, ustav, parlament, školstvo, vojsku i industriju. Međutim, Bugari su takođe učestvovali u balkanskim ratovima i dva svetska rata na strani Centralnih sila, što im je donelo gubitke teritorija i stanovništva.
Komunistički režim (1944-1989), kada su Bugari postali deo socijalističkog bloka pod uticajem Sovjetskog Saveza. U ovom periodu su Bugari imali jednopartijski sistem, plansku ekonomiju, državnu kontrolu nad medijima i obrazovanjem, kolektivizaciju poljoprivrede i represiju nad političkim protivnicima. Međutim, Bugari su takođe imali određenu autonomiju od Moskve, posebno u spoljnoj politici i kulturi.
Tranzicija ka demokratiji (1989-danas), kada su Bugari započeli proces političkih, ekonomskih i društvenih reformi posle pada komunizma. U ovom periodu su Bugari uspostavili višepartijski sistem, tržišnu ekonomiju, slobodu medija i izražavanja, privatizaciju državnih preduzeća i zaštitu ljudskih prava. Takođe, Bugari su se integrisali u evropske i međunarodne organizacije kao što su NATO i EU.
Bugarska se graniči sa Rumunijom na severu, Srbijom i Severnom Makedonijom na zapadu, Grčkom i Turskom na jugu i Crnim morem na istoku. Njena klima je umereno kontinentalna u većem delu zemlje, sa planinskom klimom u najvišim planinama i mediteranskom klimom u najjužnijim regijama.