Vizni režim
Za putovanje u Butan potrebna je viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Vizu je moguće dobiti samo preko turističkih agencija registrovanih u Butanu.
Zdravstvena situacija
Preporučuje se preduzimanje odgovarajućih mera predostrožnosti koje se odnose na zaštitu od ujeda komaraca, kao i konzumiranje flaširane vode i termički obrađene hrane.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
U južnim delovima Butana klimatske prilike su tropske, dok je u području Himalaja stalan snežni pokrivač. S obzirom da su monsunske kiše karakteristične prvenstveno za period od juna do septembra, kao klimatski najpovoljniji period za boravak u Butanu sma
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Butan pokriva ambasada Republike Srbije u Indiji.
Ambasador: Vladimir Marić
Adresa: 3/50 G Niti Marg Chanakyapuri, 110021 Nju Delhi, Indija
Broj telefona: +91 (11) 2687-3661, +91 (11) 2687-2073
Broj faksa: +91 (11) 2688-5535
Ambasada države Butan u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Butana u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Butan je jedina zemlja na svetu koja meri svoj uspeh ne po bruto domaćem proizvodu, već po bruto nacionalnoj sreći. Ovaj koncept se zasniva na četiri stupa: održivi razvoj, očuvanje kulture, zaštita životne sredine i dobro upravljanje.
Butan je takođe jedina zemlja na svetu koja je ugljenično negativna, što znači da apsorbuje više ugljen-deoksida nego što ga emituje. To je rezultat strogih zakona o zaštiti šuma, koje pokrivaju više od 70% teritorije zemlje, i korišćenja obnovljivih izvora energije, kao što je hidroelektrika.
Butan je poznat po svojim bogatim i raznovrsnim festivalima, koji se nazivaju tshechus. Ovi festivali se održavaju u čast Guru Rinpochea, koji je doneo budizam u Butan u 8. veku. Na festivalima se izvode maske plesovi, muzika i religijske ceremonije, koje privlače hiljade vernika i posetilaca. Svaki tshechu ima svoje posebno značenje i istoriju.
Butan ima najviši nenaseljeni vrh na svetu, Gangkhar Puensum, koji je visok 7570 metara. Ova planina je nikada nije osvojena, jer je Butan zabranio alpinizam iz poštovanja prema lokalnim duhovima i božanstvima koji žive na planinama. Od 1994. godine, zabrana se proširila i na sve vrhove iznad 6000 metara.
Butan ima jedinstvenu nacionalnu nošnju, koju svi građani moraju nositi u javnosti i na formalnim prilikama. Muškarci nose gho, dugu haljinu koja se vezuje oko struka, a žene nose kira, dugačku suknju koja se nosi sa jaknom ili bluzom. Boje i uzorci odeće mogu ukazivati na društveni status ili region porekla osobe.
Butan ima bogatu i zanimljivu istoriju, koja seže do 8. veka pne, kada je postojalo kraljevstvo Kamarupa ili Tibetansko carstvo. Od 17. veka do danas, Butan je bio pod vlašću dinastije Wangchuck, koja je uspostavila budističku monarhiju i očuvala nezavisnost zemlje od spoljnih sila. Butan se graniči sa Kinom na severu i Indijom na jugu, a ima različite klimatske zone, od tropske do alpske.