Vizni režim
Viza nije potrebna za boravak do devedeset dana u periodu od šest meseci*. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza osim ukoliko nosilac PL ima boravišnu dozvolu neke od država članica „Šengenske liste". *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS - Koordinaciona uprava
Bezbednosna situacija
Kraljevina Danska ima potpuno stabilnu bezbednosnu situaciju. Sistem bezbednosti je izgrađen na modernim osnovama, a policija je izuzetno organizovana i ima na raspolaganju najsavremeniju opremu. Naši građani koji ovde žive i rade, osećaju se potpuno bezbedno.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Za ulazak u Dansku nije potrebno priložiti dokaze o vakcinaciji, ali radi lične sigurnosti tokom boravka, poželjno je posedovati polisu zdravstvenog osiguranja.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Vozačka dozvola
Državljani Republike Srbije koji regulišu svoj boravak, mogu izvršiti direktnu zamenu srpske za dansku vozačku dozvolu, za kategoriju B, bez obaveze ponovnog polaganja vozačkog ispita.
Ambasada Republike Srbije
Ambasador: Jasmina Mitrović Marić
Adresa: Svanevænget 36, 21000 Copenhagen, Danska
Broj telefona: +45 (3) 9297-161, +45 (3) 9297-784
Broj faksa: +45 (3) 9297-919
Ambasada države Danska u Srbiji
Adresa: Neznanog junaka 9a
Broj telefona: +381 (11) 3679-500, +381 (11) 3679-503
Broj faksa: +381 (11) 4060-500
Radno vreme: ponedeljak - petak: 09:00 – 16:00
Ambasador: Mr. Anders Christian HOUGÅRD
Kažu o sebi:
Danska je nekoliko puta proglašena najzadovoljnijom zemljom na svetu i ostaje vrlo blizu vrha izveštaja UN o svetskoj sreći, trenutno je druga. Ako želite nekoliko saveta iznutra o tome kako možete dobiti malo više sreće u svom životu, trebalo bi da pogledate naš vodič o 12 načina kako možete biti srećni u Danskoj.
Danski jezik nema reč za “molim”. Ne mislite da smo Danci drski ako zaboravimo da kažemo molim kada tražimo uslugu, jednostavno nismo navikli da je koristimo u rečenici jer nema direktan prevod za “molim” na danskom.
Najstarija zastava na svetu koja se još uvek koristi od strane nezavisne nacije je danska zastava “Dannebrog”. Prvi put je priznata 1219. godine i ima 800 godina.
Imamo reč za taj ugodan osećaj zajedništva, hygge. Hygge je termin koji daleko osvetljava dansku dušu. U suštini, hygge je stvaranje ugodnih društvenih okupljanja i intimnih druženja sa porodicom i prijateljima. To je osećaj blagostanja i tople atmosfere. Možete takođe osetiti pojam hygge na ulicama Kopenhagena - bukvalno. Prošetajte nekim starim uskim, kaldrmisanim ulicama koje datiraju iz pre nekoliko stotina godina. Ove ulice vas pozivaju da napravite intimne šetnje pored šarenih kuća, malih kafića i vintage butika.
Dansko pecivo zapravo potiče iz Beča. Četrdesetih godina 19. veka neki austrijski pekari su se nastanili u Danskoj i predstavili omiljeno pecivo. Iz tog razloga dansko pecivo se zapravo zove “wienerbrød” ili “bečki hleb” u Danskoj. Danci su usavršili svakako zanat peciva.
U Danskoj nema planina! Danska je poznata širom sveta po svojoj biciklističkoj kulturi, a činjenica da je Danska prilično ravna svakako je prednost u ovom pogledu – Danci nikada ne moraju da voze biciklo uzbrdo! Imaju i više od 12.000 km biciklističkih staza i staza širom zemlje što čini vožnju bicikla u Danskoj sigurnim i poštovanim načinom putovanja. Čak toliko vole biciklizam da 75% nastavlja da vozi bicikl tokom cele zime i imamo Biciklističku ambasadu.
Danska je skandinavska zemlja koja se nalazi u severnoj Evropi i pripada Skandinaviji. Zemlja ima umerenu klimu, hladnu zimu i blago ili prijatno toplo leto. Iako se nalazi na visokim geografskim širinama, pod uticajem je okeanskih struja, pa nije tako hladna kao što bi se moglo misliti. Zapravo, preovlađuju oblaci, vlažnost, kiša i vetar.
Danska ima samo jednu kopnenu granicu sa Nemačkom, dužine 68 km. Grenland, autonomna zemlja Kraljevine Danske, takođe deli granicu sa Kanadom koja deli ostrvo Hans na pola, na kojoj je granica duga 1,28 km. Granica duž teritorijalnih voda (12 nmi (22 km; 14 mi) zona) sa Švedskom prati Øresund dužine oko 115 km. Ekskluzivna ekonomska zona (EEZ, 200 nmi (370 km; 230 mi) zona) Kraljevine Danske (Grenland, Danska (prava), Farska ostrva) graniči se sa onima Nemačke, Holandije, Poljske, Velike Britanije, Švedske, Norveške, Islanda i Kanade.
Danska se sastoji od velikog poluostrva i mnogih ostrva koja se nazivaju Danski arhipelag. Danski arhipelag sastoji se od preko 10.001 ostrva i to ne uključuje Grenland ili Farska ostrva. Samo sedamdeset ostrva je naseljeno u Danskoj. Neka od ovih ostrva su napuštena pre nekoliko godina iz ekonomskih razloga. Cimbrijsko poluostrvo čini deo Danske i severne Nemačke. Rt je relativno ravan sa tresetnim močvarama, ravnicama, brdima i otvorenim zemljištem na zapadu i planinskim terenom na istoku.
Danska ima oko 5.440 milja (8.750 km) duge obale i bez njihovih ostrva izvan obale njena, obala je duga oko 1.057 milja (1.700 km). Tačna veličina zemlje ne može se utvrditi jer okean neprestano dodaje i erodira materijale sa njihove obale, ali procenjuje se da zauzima površinu od oko 16.639 kvadratnih milja (43.094 kvadratnih kilometara).
Kraljevina Danska postoji sa svojom sadašnjom teritorijom od 1920. godine, iako je poslednji teritorijalni spor sa Kanadom rešen tek 14. juna 2022. godine. Jedina kopnena granica Danske (prave) je ona sa Nemačkom, dužine 68 km. Grenland, autonomna zemlja Kraljevine Danske, takođe deli granicu sa Kanadom koja deli ostrvo Hans na pola u kojoj je granica duga 1.28 km.