Kažu o sebi:
Dominika nije isto što i Dominikanska Republika, koja je druga zemlja u Karibima. Dominika se nalazi između francuskih ostrva Gvadelupa i Martinika, i pripada Zavetnim ostrvima, koja su deo Malih Antila. Zemlja ima površinu od 750 kvadratnih kilometara i najvišu tačku je Morne Diablotins, koji je visok 1.447 metara. Njeno stanovništvo je oko 72.000 ljudi, uglavnom afričkog porekla. Zvanični jezik je engleski, ali se takođe govori i kreolski, koji je mešavina francuskog, afričkog i engleskog jezika.
Dominika je naseljena od petog veka od strane Arawaka koji su stigli iz Južne Amerike. Kalinago su ih zamenili u 15. veku. Kristofer Kolumbo je navodno prošao pored ostrva u nedelju, 3. novembra 1493. godine. Kasnije je bila kolonizovana od strane Evropljana, pretežno od strane Francuza od 1690-ih do 1763. godine. Francuzi su uvozili robove iz Zapadne Afrike da rade na plantažama kafe. Velika Britanija je preuzela posedovanje 1763. godine nakon Sedmogodišnjeg rata, i postepeno uspostavila engleski kao svoj zvanični jezik. Ostrvo je steklo nezavisnost kao republika 1978. godine.
Dominika ima nadimak “Ostrvo prirode Kariba” zbog svoje spektakularne, bujne i raznovrsne flore i faune, koja je zaštićena obimnim sistemom prirodnih parkova. To je najmlađe ostrvo u Malim Antilima, i zapravo se još uvek formira geotermalnom - vulkanskom aktivnošću, što dokazuje drugi najveći termalni izvor na svetu, koji se zove Ključalo jezero. Na ostrvu živi oko 15% svih vrsta primata na svetu, uključujući planinske gorile, bonobo majmune i okapije, koji su srodni žirafama.
Na Dominiki još uvek žive domorodački ljudi koji se zovu Kalinago ili Karibi. Oni su bili prvi stanovnici ostrva i danas ih ima oko 3.000 koji žive na ostrvu, predstavljajući najveću domorodačku populaciju u regionu. Većina njih živi u Kalinago teritoriji, gde možete posetiti Kalinago Barana Aute, model sela. Samo zapamtite da to učinite sa poštovanjem. Ručno izrađeni zanati će biti na prodaju, a možete posmatrati i tradicionalne festivale, rituale i plesove.
Dominika ima devet vulkana od 16 aktivnih na Karibima, iako su erupcije retke. Drugi znaci geotermalne aktivnosti uključuju fumarole (vulkanske otvore) i tople izvore. U južnom delu ostrva nalazi se veliki urušeni podmorski kaldera. Delovi izloženog ruba ove kaldera čine jugozapadni vrh ostrva kod Scotts Head.
Dominika ima reku za svaki dan u godini. Ima preko 365 reka, od kojih su neke bistre, dok druge imaju prelepe mlečno plave boje od oticanja minerala. Osim toga, ovde su dnevne temperature nešto niže, oko 1,5 °C (2,7 °F), a vlažnost je veća. U unutrašnjosti ostrva, koja je u potpunosti pokrivena brdima i planinama, kiše su još češće i obilnije, zapravo, postoje kišne šume, a klima se može definisati kao ekvatorijalna.
Dominika ima najviše gromova na svetu. Prema Svetskoj meteorološkoj organizaciji, Dominika ima u proseku 158 dana sa gromovima godišnje. Ovo je verovatno zbog visoke vlage i solarne radijacije koja uzrokuje oblačnost i oluje tokom dana.
Dominika ima tropsku klimu, koja je topla i vlažna tokom cele godine, sa relativno hladnijim i suvljim periodom od januara do sredine aprila i vrućim, vlažnim i kišnim periodom od sredine juna do sredine novembra. U prvom periodu duvaju severoistočni pasati, koji su stalni vetrovi tipični za tropske klime, dok su u drugom periodu ti vetrovi neredovniji i mogu imati pauze, povećavajući osećaj sparine. Kiša je obilna: na zapadnoj obali padne 2.000 milimetara kiše godišnje, a na istočnoj obali, koja je direktno izložena pasatima, još više, oko 2.500 milimetara.