Kažu o sebi:
Grčka je zemlja bogate istorije, kulture i prirode, koja privlači milione turista svake godine.
Grčka ima preko 6.000 ostrva i ostrvaca, od kojih je samo oko 200 naseljeno. Neka od najpoznatijih ostrva su Santorini, Mikonos, Rodos, Krf i Krit. Ostrva nude raznovrsne pejzaže, od vulkanskih stena i crvenih plaža do zelenih šuma i plavih laguna. Ostrva su takođe bogata kulturnim i istorijskim nasleđem, kao što su drevni hramovi, srednjovekovni zamkovi i tradicionalna sela.
Grčka je kolevka zapadne civilizacije, demokratije, filozofije, nauke i umetnosti. U Grčkoj se nalazi 18 lokaliteta pod zaštitom UNESCO-a, među kojima su čuvena Akropolj u Atini, hram Apolona u Delfima, Meteori sa manastirima na vrhovima stena i stari grad Rodos. Grčka je takođe zemlja mitova i legendi, gde su živeli bogovi Olimpa, junaci poput Herakla i Odiseja, i čudovišta poput Meduze i Hidre.
Grčka ima mediteransku klimu, sa toplim i suvim letima i blagim i kišovitim zimama. Klima se razlikuje u zavisnosti od geografskog položaja i nadmorske visine. Na zapadu Grčke, koji je izloženiji uticaju Jadranskog i Jonskog mora, padavine su obilnije i raspoređene tokom cele godine, dok je na istoku, koji je pod uticajem Egejskog i Sredozemnog mora, sušnije i vetrovitije, naročito leti. Na severu i u planinskim predelima, zime su hladnije i sneg je češći, dok su leta svežija i sa mogućim popodnevnim pljuskovima.
Grčka je poznata po svojoj gastronomiji, koja se zasniva na svežim i lokalnim namirnicama, kao što su masline, sir, povrće, riba, meso i vino. Neki od tipičnih grčkih jela su musaka, giros, suvlaki, spanakopita, salata horiatiki i desert baklava. Grčka kuhinja je takođe deo mediteranske dijete, koja se smatra zdravom i uravnoteženom.
Grčka je zemlja gostoljubivih i veselih ljudi, koji vole da slave i uživaju u životu. Grčka kultura je bogata tradicijama, običajima i festivalima, koji se razlikuju od regiona do regiona. Neki od najzanimljivijih festivala su karneval u Patrasu, koji je najveći u Grčkoj i jedan od najvećih u Evropi, uskršnji festival u Korintu, koji uključuje bacanje lonaca sa balkona, i festival vina u Limnosu, koji slavi berbu grožđa.
Grčka je jedna od najstarijih država sveta, sa bogatom i uticajnom kulturom. Njeni počeci sežu u preistoriju, kada su se na njenom tlu razvijale egejske civilizacije, kao što su Minojska i Mikenska. Ove civilizacije su propale pod naletom Doraca, koji su doneli gvožđe i novi društveni poredak. U periodu od 8. do 5. veka p. n. e. nastaje klasična Grčka, koja se sastojala od gradova-država (polisa) koji su se međusobno takmičili i sukobljavali. Najpoznatiji su bili Atina i Sparta, koji su predvodili saveze u Grčko-persijskim ratovima i Peloponeskom ratu. Klasična Grčka je dala velike doprinose u filozofiji, umetnosti, književnosti, matematici, nauci, sportu i politici. U 4. veku p. n. e. Grčka je osvojena od strane Makedonije, čiji je kralj Aleksandar Veliki proširio grčku kulturu na ogromno područje od Egipta do Indije. Ovo je bio period helenizma, kada su se grčki i orijentalni elementi mešali i stvarali nove oblike izražavanja. Helenizam je trajao do 1. veka p. n. e. kada je Grčka pala pod rimsku vlast. U Rimskom carstvu Grčka je bila poštovana kao kolevka civilizacije i izvor znanja. Grčki jezik je bio ravnopravan latinskom i korišćen je u celom carstvu. Nakon podele carstva na Istočno i Zapadno, Grčka je postala deo Vizantije, hrišćanske države koja je opstala do 15. veka. Vizantija je bila pod stalnim pritiskom neprijatelja, kao što su Sloveni, Bugari, Normani, Križari i Turci. U 13. veku, nakon Četvrtog križarskog rata, Vizantija je rasparčana na male državice koje su bile pod uticajem zapadnih sila. U 15. veku, Osmansko carstvo je zauzelo većinu Grčke i uvelo muslimansku vlast. Grčki narod je živeo pod turskom tiranijom i opresijom, ali je očuvao svoj jezik, veru i tradiciju. U 19. veku, pod uticajem ideja Francuske revolucije i nacionalizma, Grčka je započela borbu za oslobođenje. Uz pomoć evropskih sila, Grčka je uspela da se oslobodi od Turaka i proglasi nezavisnost 1830. godine. Međutim, Grčka je bila mala i siromašna država, koja je težila da ujedini sve Grke koji su živeli u drugim zemljama. U 20. veku, Grčka je učestvovala u dva balkanska rata, Prvom i Drugom svetskom ratu i Grčkom građanskom ratu, koji su je duboko podelili i osiromašili. Godine 1967. vojna hunta je preuzela vlast i uvela diktaturu koja je trajala do 1974. godine. Nakon pada hunte, Grčka je postala republika i uvela demokratske reforme. Od 1981. godine Grčka je članica Evropske unije i NATO-a, i nastoji da igra aktivnu ulogu u međunarodnim odnosima. Grčka je danas moderna i razvijena zemlja, koja se suočava sa ekonomskim i socijalnim izazovima, ali i čuva svoje nasleđe i identitet.
Grčka se graniči sa Albanijom, Severnom Makedonijom, Bugarskom i Turskom na kopnu, a sa Jonskim, Egejskim i Sredozemnim morem na moru.