Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje u Indiju.Za nosioca putnog lista u tranzitu veza nije neophodna ukoliko ne napušta međunarodnu zonu tranzitnog aerodroma u Indiji. U svim drugim slučajevima je neophodna. Elektronsko podnošenje zahteva za vizu se obavlja preko ovog sajta
https://indianvisaonline.gov.in/
Bezbednosna situacija
Na teritoriji Indije generalno ne postoji otvorena opasnost od oružanih sukoba niti visok stepen kriminala.U bezbednosnom pogledu, posebnu pažnju je potrebno obratiti prilikom planiranja putovanja u Džamu i Kašmir (za koje strani državljani trebaju da pribave i posebnu dozvolu MIP Indije), kao i u indijske savezne države na istoku zemlje u kojima je aktivan maoistički pokret (naročito Čatisgar, Andra Pradeš, Džarkand, Zapadni Bengal, Bihar). Upozorenja o povećanoj opasnosti od terorističkih pretnji povremeno se izdaju u skladu sa procenama nadležnih bezbednosnih službi, naročito u gradskim centrima poput Delhija, Mumbaja, Bangalora, Hajderabada i drugim velikim gradovima.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Nijedna vakcina nije obavezna, ali se preporučuje vakcinacija protiv hepatitisa A, hepatitisa B, tifusa i besnila. Poseban aspekt zdravstvene situacije u Indiji predstavljaju opasnosti od bolesti koje prenose komarci - malarije i dengi groznice. Ove bolesti su karakteristične za sva područja Indije, pri čemu su naročito izražene u monsunskim periodima. Preporučuje se preduzimanje preventivnih mera protiv ujeda komaraca, prvenstveno u vidu korišćenja krema i nošenja odgovarajuće garderobe sa dugim rukavima i nogavicama prilikom boravka napolju, odnosno zaštita prostorija prilikom boravka u zatvorenom prostoru (zatvaranje prozora koji nemaju mreže za komarce, korišćenje električnih aparata protiv komaraca i sl.)
Opšta sanitarna situacija u Indiji je složena i zahteva visoki oprez prilikom konzumiranja vode, hrane i održavanja lične higijene. Ne preporučuje se konzumiranje vode sa česme nego isključivo flaširane vode. Konzumiranje hrane kupljene od uličnih prodavaca, takođe, nije preporučljivo zbog nepostojanja sanitarne kontrole. Hrana koja se jede bi trebalo da bude termički obrađena, a u svežem obliku samo na mestima koja ispunjavaju potrebne higijenske uslove. Neophodno je redovno, a naročito pre jela, prati ruke sapunom i vodom ili, ukoliko to nije izvodljivo, koristiti za to predviđena dezinfikaciona sredstva.
Najkvalitetnije zdravstvene usluge u Indiji, u ambulantnom okruženju koje odgovara evropskim prilikama, pružaju privatne zdravstvene ustanove.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Opasnost od elementarnih nepogoda u Indiji je izražena u periodu letnjih monsunskih kiša koje periodično padaju u intervalu od juna/jula do septembra/oktobra.Potrebno je voditi računa o poštovanju lokalnih običaja i pridržavati se istih.
Izvor:Min
Vozačka dozvola
Vozačka dozvola R.Srbije se može koristiti do mesec dana. Po isteku navedenog perioda, potrebno je da se poseduje međunarodna vozačka dozvola ili da se podnese zahtev za izdavanje indijske dozvole.
Ambasada Republike Srbije
Ambasador: Vladimir Marić
Adresa: 3/50 G Niti Marg Chanakyapuri, 110021 Nju Delhi, Indija
Broj telefona: +91 (11) 2687-3661, + 91 (11) 2687-2073
Broj faksa: +91 (11) 2688-5535
Ambasada države Indija u Srbiji
Adresa: Djordja Radojlovića 7a
Broj telefona: +381 (11) 2667-990, +381 (11) 2666-520
Broj faksa: +381 (11) 3674-209
Radno vreme: ponedeljak - petak: 08:30 – 17:00
Ambasador: Mr. Subrata BHATTACHARJEE
Kažu o sebi:
Indija je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svetu, koja privlači milione posetilaca svake godine svojom raznolikošću, kulturom, istorijom i prirodnim lepotama. Neki od razloga zašto je Indija tako zanimljiva su:
Indija je dom najvećeg broja živih jezika na svetu, sa više od 780 priznatih jezika i hiljadama dijalekata. Hindi je najrasprostranjeniji jezik, ali engleski se takođe široko koristi kao službeni i obrazovni jezik.
Indija ima bogatu i drevnu duhovnu tradiciju, koja je iznedrila četiri glavne svetske religije: hinduizam, budizam, džainizam i sikhizam. Indija je takođe dom mnogim drugim verama, kao što su islam, hrišćanstvo, zoroastrizam, judaizam i bahaizam.
Indija ima neke od najimpresivnijih spomenika i arhitektonskih čuda na svetu, kao što su Taj Mahal, Crvena tvrđava, Hampi, Khajuraho, Ajanta i Elora pećine, Konark hram Sunca i mnogi drugi. Ovi spomenici odražavaju različite stilove i uticaje koji su oblikovali indijsku civilizaciju kroz vekove.
Indija je zemlja neverovatne geografske raznolikosti, koja obuhvata Himalaje na severu, pustinju Thar na zapadu, plodnu Indo-Gangetsku ravnicu u centru, visoravan Dekan na jugu i tropske otoke Andaman i Nikobar i Lakshadweep na jugoistoku. Indija ima različite klime i ekosisteme, koji podržavaju bogatu floru i faunu.
Indija je zemlja živopisne kulture i nasleđa, koja se ogleda u njenim festivalima, muzici, plesu, književnosti, umetnosti, odeći, kuhinji i načinu života. Indija je poznata po svojoj gostoljubivosti i toleranciji prema različitosti. Indija je takođe zemlja koja se brzo razvija i modernizuje, sa rastućom ekonomijom, naukom, tehnologijom i obrazovanjem.
Indija ima dugu i složenu istoriju, koja se proteže na više od 5000 godina. Indija je bila dom jedne od najstarijih civilizacija na svetu - Civilizacije doline Inda - koja je cvetala između 2500. pne. i 1900. pne. U kasnijim periodima, Indija je bila pod vlašću različitih dinastija i carstava, kao što su Maurje, Gupte, Čole, Delhijski sultanat, Mogulsko carstvo i Britanska Istočnoindijska kompanija. Indija je stekla nezavisnost od britanske kolonijalne vlasti 1947. godine nakon dugotrajne borbe za slobodu koju su predvodili Mahatma Gandi i drugi nacionalni lideri. Danas je Indija najmnogoljudnija demokratija na svetu sa parlamentarnim sistemom vlasti.
Indija se graniči sa sedam zemalja: Pakistanom na zapadu i severozapadu; Kinom, Nepalom i Butanom na severu; Bangladešom i Mjanmarom na istoku; i Šri Lankom na jugu preko Palkovog moreuza. Indija ima različite klime u zavisnosti od regiona i nadmorske visine. Na severu prevladava umerena kontinentalna klima sa hladnim zimama i toplim letima. Na jugu prevladava tropska klima sa vlažnim i sušnim monsunima. Na zapadu je polusuva klima sa visokim temperaturama i malo padavina. Na istoku je vlažna tropska klima sa obilnim padavinama tokom cele godine.