Kažu o sebi:
Indonezija je jedna od najatraktivnijih turističkih destinacija u jugoistočnoj Aziji, koja nudi raznolikost prirodnih lepota, kulturnih bogatstava i avanturističkih aktivnosti. Neko od najzanimljivijih činjenica o toj zemlji:
Indonezija je najveća ostrvska država na svetu, sa više od 17.000 ostrva, od kojih je samo oko 6000 naseljenih. Najveća ostrva su Sumatra, Java, Borneo, Sulawesi i Nova Gvineja.
Indonezija je dom najvećeg guštera na svetu, komodo zmaja, koji može narasti do tri metra dužine i težiti do 70 kilograma. Ova fascinantna životinja živi samo na nekoliko ostrva u Nacionalnom parku Komodo.
Indonezija ima više vulkana nego bilo koja druga zemlja na svijetu, oko 150 aktivnih i 76 povremeno aktivnih. Najpoznatiji je Krakatau, koji je 1883. godine imao jednu od najrazornijih erupcija u povijesti, koja je ubila oko 36.000 ljudi i promenila klimu na Zemlji.
Indonezija je takođe poznata po svojoj bogatoj kulturnoj raznolikosti, sa više od 300 etničkih grupa i 700 jezika i dijalekata. Svaka regija ima svoje tradicionalne običaje, nošnje, muziku, plesove i kuhinju. Jedan od najpoznatijih kulturnih simbola Indonezije je lutkarsko pozorište wayang, koje se izvodi uz pratnju gamelana, ansambla udaraljki.
Indonezija je takođe dom nekih od najljepših i najraznovrsnijih prirodnih pejzaža na svijetu, od tropskih prašuma i planinskih jezera do koralnih grebena i peščanih plaža. Indonezija ima deset UNESCO-vih svetskih baština, među kojima su Nacionalni park Lorentz, najveća zaštićena tropska kišna šuma na svetu, i hramovi Borobudur i Prambanan, remek-dela budističke i hinduističke arhitekture.
Indonezija ima dugu i burnu istoriju, koja je oblikovana uticajem različitih naroda i kultura. Prvi tragovi ljudskog prisustva na indonezijskim ostrvima potiču od pre oko 1,5 miliona godina, kada je tu živeo tzv. Javanski čovek (Homo erectus). Od oko 2000. godine pre nove ere počinju da pristižu austronezijski narodi sa Tajvana, koji su doneli poljoprivredu i pomorstvo. Od 7. veka nove ere indonezijska ostrva postaju važno trgovačko područje pod uticajem hinduizma i budizma iz Indije. U srednjem veku nastaju moćna kraljevstva kao što su Šriviđaja, Mataram i Madžapahit, koji su vladali većim delom arhipelaga. Od 13. veka se širi islam, koji postaje dominantna religija u većini regija. U 16. veku dolaze prvi Evropljani, Portugalci i Holanđani, koji su se borili za kontrolu nad trgovinom začinima i drugim dragocenostima. Holanđani su uspostavili koloniju pod nazivom Holandska Istočna Indija, koja je trajala do početka 20. veka, kada su se pojavili indonežanski nacionalistički pokreti za nezavisnost. Nakon japanske okupacije tokom Drugog svetskog rata, Indonezija je proglasila nezavisnost 1945. godine, ali je morala da se bori protiv holandskog otpora do 1949. godine, kada je Holandija priznala suverenitet Indonezije. Od tada, Indonezija je prošla kroz različite političke i društvene promene, uključujući sukobe, separatizam, demokratizaciju i ekonomski razvoj.
Indonezija se graniči sa tri zemlje: Malezijom na ostrvu Borneo, Istočnim Timorom na ostrvu Timor i Papuom Novom Gvinejom na ostrvu Nova Gvineja. Ostali susedi su Singapur, Vijetnam, Filipini, Australija i Indija.
Klima Indonezije je gotovo u potpunosti tropska. Jednoliko tople vode koje čine 81% površine Indonezije osiguravaju da temperature na kopnu ostanu prilično konstantne, sa prosekom od 28 °C na obalnim ravnicama, 26 °C u unutrašnjosti i planinskim područjima i 23 °C u višim planinskim predelima. Na klimu Indonezije utiče njen ostrvski položaj i monsuni. Većina područja prima više od 2000 mm kiše godišnje (najviše od decembra do marta), iako su razlike u godišnjoj količini padavina ponekad vrlo velike.