Vizni režim
Za putovanje na Jamajku je potrebna viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Potrebna dokumenta : Pasoš koji važi još najmanje šest meseci,
zahtev za vizu popunjen u dva primerka
dve fotografije, veličine kao za pasoš novijeg datuma,
rezervacija povratne putne karte (kopija),
odgovarajuće informacije u vezi smeštaja u Jamajci
(potvrda rezervacije smeštaja),
taksa za izdavanje vize – 45 evra,
dovoljno sredstava za posetu (izvod sa računa ili gotovina na uvid).
Bezbednosna situacija
Jamajka beleži visoku stopu kriminala. Ipak, teški oblici kriminala sreću se u getima, daleko od turističkih centara. Ne preporučuje se kretanje van ovih zona, jer preti opasnost od krađa, prepada, čak i otmica. Kao bi se sprečile krađe i incidenti, u turističkim centrima je dovoljno držati vrata i prozore hotelskih soba zaključane, a u privatnom smeštaju proveriti da li je obezbeđeno osiguranje.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Savetuje se posedovanje zdravstvenog osiguranja, obzirom da su lekarske usluge skupe. Na Jamajci radi šesnaest javnih i šest privatnih bolnica, u kojima kvalitet usluga znatno varira.
Za putovanje u Jamajku nije potrebno prethodno vakcinisanje, osim u slučaju da se dolazi iz Azije, Afrike, Centralne i Južne Amerike, Dominikanske Republike ili sa Haitija.Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Jamajku pokriva ambasada Republike Srbije na Kubi.
Ambasador: Danilo Pantović
Adresa: 5ta Avenida, No. 4406, entre 44 y 46, Miramar Playa, Havana, Kuba
Broj telefona: +53 (7) 2042-488, +53 (7) 2042-607
Broj faksa: +53 (7) 2042-982
Ambasada države Jamajka u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Jamajke u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Jamajka je ostrvo u Karipskom moru koje privlači milione posetilaca svojim prelepim peščanim plažama, tirkiznim morem, bogatom kulturom i živopisnom prirodom.
Jamajka je rodno mesto legendarnog muzičara Boba Marlija, koji je popularizovao rege muziku i rastafarijanski pokret širom sveta. Njegov muzej i mauzolej su među najposećenijim mestima na ostrvu.
Takođe je poznata po svojoj kuhinji koja spaja uticaje afričke, indijske, kineske, španske i britanske gastronomije. Neki od tipičnih jela su jerk piletina, riža i grašak, ackee i slana riba, pita od govedine i bammy.
Jamajka je dom mnogim retkim i endemičnim vrstama biljaka i životinja, kao što su jamajkanski kolibri, jamajkanski iguana, jamajkanski boomer, jamajkanski cvetni slepi miš i jamajkanski đumbir. Ostrvo ima više od 3000 vrsta cvetnica, od kojih je 27% endemično.
Takođe je bila prva zemlja na svetu koja je uvela železnički saobraćaj van Evrope i Severne Amerike. Prva železnica na Jamajci je izgrađena 1845. godine i povezivala je Kingston sa Spanish Townom. Danas je železnica uglavnom van upotrebe, ali postoje planovi za njeno obnavljanje.
Jamajka je bila naseljena od davnina od strane domorodačkih naroda Aravaka i Taino, koji su je zvali Šajmaka ili “zemlja drveta i vode”. Godine 1494. Kristofer Kolumbo je otkrio ostrvo i proglasio ga španskim posedom. Španci su iskorišćavali domorodce kao robove i doveli afričke robove da rade na plantažama šećera. Godine 1655. Britanci su osvojili Jamajku od Španaca i uspostavili kolonijalnu vlast. Tokom 18. i 19. veka Jamajka je bila poprište mnogih pobuna robova i marona (begunaca), koji su se borili za slobodu i nezavisnost. Godine 1838. ropstvo je ukinuto na Jamajci, a 1866. ostrvo je postalo krunska kolonija Velike Britanije. Godine 1958. Jamajka je postala deo Federacije Zapadnih Indija, koja je trebala da bude federativna država nezavisna od Britanije, ali se raspala 1962. godine. Tada je Jamajka proglasila punu nezavisnost i postala članica Komonvelta nacija. Od tada Jamajka je parlamentarna demokratija sa ustavnim monarhom kao šefom države.
Jamajka se ne graniči ni sa jednom drugom zemljom, jer je ostrvo u Karipskom moru. Najbliže susedne zemlje su Kuba na severu, Haiti na istoku i Honduras na jugu.
Klima na Jamajci je tropska morska, sa vrelim i vlažnim vremenom tokom cele godine. Srednja godišnja temperatura je oko 27°C, a srednja godišnja količina padavina je oko 1980 mm. Na klimu utiče i reljef, pa su planinske oblasti hladnije i vlažnije, a obalske ravnice toplije i suvlje. Jamajka je takođe podložna uraganima, koji mogu da izazovu veliku štetu i poplave.