Vizni režim
Za putovanje u Japan viza nije potrebna za boravak do devedeset dana za nosioce biometrijskih pasoša. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza
Bezbednosna situacija
Japan važi za državu visokog nivoa javnog reda i mira, bez rizika od oružanog sukoba i sa niskom stopom kriminala u poređenju sa drugim razvijenim zemljama.Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Opšta sanitarna situacija je zadovoljavajuća.
Voda iz česme u Japanu je sigurna za piće, a u običnim prodavnicama, automatima i supermarketima se može nabaviti flaširana voda domaćih i stranih kompanija. Prehrambene namirnice su uvek obeležene sa datumom isteka trajanja, a domaći specijaliteti u restoranima (sirova riba, alge) moraju da ispunjavaju odgovarajuće sanitarne standarde.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Japan je zemlja visokog rizika od prirodnih nepogoda, jer se nalazi na veoma trusnom i aktivnom vulkanskom području, sa čestim zemljotresima i povremenim tajfunima razornog karaktera.
Državljanima Republike Srbije koji borave ili nameravaju da putuju u Japan se savetuje da prate informacije u sredstvima javnog informisanja, kao i upozorenja lokalnih organa vlasti i policije na opasnost od prirodnih nepogoda (jakih kiša i vetrova, vrućina, odrona i zemljotresa).
Izvor: Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Vozačka dozvola
Ne priznaje vozačke dozvole Republike Srbije, niti međunarodne dozvole koju izdaje AMSS na obrascu koji je usklađen sa Međunarodnom konvencijom o saobaćaju na putevima (1968) kojoj Japan nije pristupio. Građanima se savetuje da tokom boravka u Japanu ne upravljaju motornim vozilima sa ovim dozvolama, s obzirom da nisu priznate. Japanski organi su veoma striktni u primeni propisa, a sankcije su novčane kazne koje se mogu nepovoljno odraziti na buduće boravke u Japanu. Državljani Srbije koji imaju odobren boravak u Japanu, ukoliko žele da upravljaju motornim vozilom potrebno je da podnesu zahtev za zamenu vozačke dozvole iz Srbije u japansku vozačku dozvolu. Za ovaj postupak japanski organi zahtevaju original srpske vozačke dozvole sa podatkom o tome kada je prvi put dobijena dozvola koja može biti u formi dodatne potvrde, overen prevod srpske vozačke dozvole na japanski jezik, original pasoša na uvid kojim se dokazuje da je lice nakon polaganja vozačkog ispita u Srbji uzastopno boravilo tri meseca (može stari pasoš) i kopija prijave boravka u Japanu sa adresom boravka. U postupku zamene podnosilac zahteva će biti u obevezi da položi dodatni usmeni i praktični ispit za koji je potrebno znanje japanskog jezika ili osobe koja će pružiti uslugu prevođenja o trošku podnosioca zahteva. Mogući su i dodatni zahtevi japanske strane koji se mogu razlikovati od grada do grada, pa ih je potrebno proveriti u svakom konkretnom slučaju.
Ambasada Republike Srbije
Ambasador: Nenad Glišić
Adresa: 4-7-24 Kitashinagawa, Shinagawa-ku, 140-0001 Tokio, Japan
Broj telefona: +81 (3) 3447-3571, +81 (3) 3447-3572
Broj faksa: +81 (3) 3447-3573
Ambasada države Japan u Srbiji
Adresa: Trešnjinog cveta 13
Broj telefona: +381 (11) 3012-800
Broj faksa: +381 (11) 7118-258
Radno vreme: ponedeljak - petak: 08:30 – 17:00
Ambasador: Mr. Junichi MARUYAMA