Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje u Južnoafričku Republiku. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza osim ukoliko ne napušta aerodromsku međunarodnu zonu. Zahtev za vizu se podnosi u Ambasadi Južnoafričke Republike u Sofiji. Potrebna dokumenta:
Popunjen i potpisan zahtev BI 84E - isključivo na engleskom i crnim mastilom www.dfa.gov.za/sofia/documents/visa ;
dve fotografije kao za pasoš,
pasoš sa najmanje dve neiskorišćene stranice i koji važi ne manje od trideset dana od dana planiranog izlaska iz Južnoafričke republike,
potvrda o uplati takse,
vakcina protiv žute groznice ako se prolazi kroz afričke države u kojima se javlja ova bolest,
pozivno pismo od južnoafričke agencije uz detaljan plan puta ili rezervaciju hotela za ceo period boravka,
potvrdu o zaposlenju u originalu na kojoj se vidi visina plate, naziv radnog mesta i dokaz o dobijanju godišnjeg odmora u periodu u kom je planirana poseta,
dokaz o posedovanju sredstava - izvod iz banke za poslednja tri meseca ili dokaz o kupovini čekova uz kopiju čekova,
dokaz o rezervaciji avionskih karata kao i kopiju kupljene avionske karte prilikom podizanja vize,
apostilom overen izvod iz matične knjige rođenih za maloletne i dozvolu roditelja ukoliko putuju bez njih.
Mogu biti tražena i druga dokumenta poput polise zdravstvenog osiguranja.
Bezbednosna situacija
Državljanima Republike Srbije koji borave ili nameravaju da putuju u Južnoafričku Republiku, usled opasnosti zbog eskalacije političkih nemira u Pretoriji, savetujemo dodatne mere opreza.
Našim građanima koji se trenutno nalaze u Pretoriji, preporučujemo oprez i izbegavanje okupljanja na javnim mestima.majući u vidu visoki stepen kriminala (drugi u svetu po broju teških krivičnih dela, ubistava, silovanja), posebno u užim gradskim centrima, ne preporučuju se samostalni izlasci u nebezbedne zone, posebno ne u večernjim časovima. U velikim centrima JAR izlazi se na mesta koja su obezbeđena, najčešće u sklopu većih šoping centara. Iako su prostori za igranje dece bezbedni, ipak decu ne treba ispuštati iz vida.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Ne postoji obaveza vakcinacije lica koja dolaze u JAR, osim onih koja dolaze iz regiona sa malarijom ili žutom groznicom, a prema regulativi Svetske zdravstvene organizacije. Državljani Srbije nisu u obavezi da podnesu potvrde o vakcinaciji ukoliko dolaze iz Srbije, neke od zemalja Evrope ili Severne Amerike.
Ne postoje propisi o obaveznom zdravstvenom osiguranju lica koja dolaze u JAR. Skrećemo, međutim, pažnju da su zdravstvene usluge izuzetno skupe i da, čak ni u hitnim slučajevima, bolnice ne primaju pacijente bez polaganja depozita sa kreditne kartice u pretpostavljenom iznosu bolničkih troškova (minimalni iznos je 1.000 evra depozita).
U zonama uz Indijski okean, prema granici sa Mozambikom, močvarnim delovima zemlje, u Pretoriji, kao i u provinciji Limpopo ima zabeleženih slučajeva obolelih od malarije. Na pojavu malarije u Pretoriji i u provinciji Limpopo uticala je izuzetno kišna sezona, kao i ciklon Dineo, koji je duvao iz Mozmabika. Preporučuje se uzimanje preventivnih lekova za svaki boravak u ovakvim zonama. Epidemije kolere stalne su uz granični pojas sa Zimbabveom, mada se povremeno javljaju i u neformalnim naseljima širom JAR. JAR ima izuzetno visok broj osoba zaraženih HIV virusom, kao i tuberkulozom.
Preporuka je da, pre dolaska u JAR, posetioci iz Srbije uplate neko od putnih osiguranja kompanija koje imaju partnere u JAR.Lekovi se kupuju uz lekarski recept. Aspirini i antipiretici mogu se kupiti u samoposlugama, bez recepta.
Iako je u velikim gradovima (Pretorija, Johanesburg, Durban, Kejp Taun, Port Elizabet, Kimberli, Mbabane) voda iz vodovoda sanitarno ispravna, preporučuje se korišćenje flaširane vode. U restoranima su hrana i piće sanitarno ispravni. Ipak se ne preporučuju nepouzdani „restorani" na ulicama, plažama ili uz puteve.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Vozačka dozvola
Radi upravljanja motornim vozilom, pored nacionalne vozačke dozvole, neophodno je posedovati međunarodnu vozačku dozvolu, odnosno zvanični prevod iste na engleski jezik sačinjen kod diplomatsko-konzularnog predstavništva Republike Srbije u JAR. Opšti preduslov je da su nacionalna ili međunarodna vozačka dozvola izdati pre datuma odobrenja privremenog ili stalnog boravka.
Ambasada Republike Srbije
Ambasador: Goran Vujičić
Adresa: 163, Marais street, Brooklyn 0181, P.O.B 13026 HATFIELD 0028, Pretorija, Južnoafrička Republika
Broj telefona: +27 (12) 4605-626, +27 (12) 4606-103, +27 (12) 3464-139
Broj faksa: +27 (12) 4606-003
Ambasada države Južnoafrička Republika u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Južnoafričke Republike u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Južnoafrička Republika je zemlja koja nudi raznolikost prirodnih lepota, kulturnog nasljeđa, divljih životinja i avanturističkih aktivnosti. Možete posetiti neke od najpoznatijih nacionalnih parkova na svetu, kao što su Kruger, Kgalagadi i Simangaliso, gde možete videti “veliku petorku” - lavove, leoparde, bivole, slonove i nosoroge. Možete se diviti spektakularnim pejzažima, od planina Drakensberg do pustinje Kalahari, od vinograda Cape Winelands do cvetnih polja Namaqualand. Možete uživati u bogatoj kulturnoj raznolikosti, koja se ogleda u 11 službenih jezika, različitim tradicijama, religijama i kuhinjama. Možete se upustiti u razne avanture, kao što su ronjenje s morskim psima, bungee jumping, rafting, surfovanje, planinarenje i safari. Južnoafrička Republika je zemlja koja ima nešto za svakoga.
Neka od zanimljivih činjenica o Južnoafričkoj Republici su:
Južnoafrička Republika je jedina zemlja na svetu koja ima tri glavna grada: Pretoriju kao sedište izvršne vlasti, Cape Town kao sedište zakonodavne vlasti i Bloemfontein kao sedište sudske vlasti.
Južnoafrička Republika je dom najstarijih fosila ljudskih predaka, koji datiraju od pre više od 3 miliona godina. Ova zemlja se smatra kolevkom čovečanstva i ima osam mesta koja su proglašena svetskom baštinom UNESCO-a.
Južnoafrička Republika je jedna od najvećih proizvođača i izvoznika zlata i dijamanata na svetu. Ova zemlja je takođe bogata drugim mineralnim resursima, kao što su platina, hrom, ugalj, gvožđe i mangan.
Južnoafrička Republika je jedna od najrazvijenijih afričkih zemalja u pogledu infrastrukture, industrije, obrazovanja i zdravstva. Ova zemlja je takođe lider u oblasti obnovljive energije, posebno solarne i vetroturbinske energije.
Južnoafrička Republika je jedna od najraznolikijih zemalja u pogledu flore i faune. Ova zemlja ima više od 20 000 različitih vrsta biljaka, što čini oko 10% svetske flore. Takođe ima više od 300 vrsta sisara, više od 800 vrsta ptica, više od 400 vrsta gmizavaca i više od 100 vrsta vodozemaca.
Istorija Južnoafričke Republike je obeležena kolonizacijom, aparthejdom i borbom za slobodu. Prvi stanovnici ove zemlje bili su domorodački narodi Khoisan. U 17. veku su stigli Holanđani koji su osnovali Cape Colony. U 19. veku su stigli Britanci koji su se sukobili sa Holanđanima (Burima) oko teritorija i resursa. U 20. veku je uspostavljen sistem aparthejda, koji je podrazumevao rasnu segregaciju i diskriminaciju crnog stanovništva. U drugoj polovini 20. veka je došlo do masovnog otpora i borbe protiv aparthejda, predvođene Afričkim nacionalnim kongresom (ANC) i njegovim liderom Nelsonom Mandelom. U 1994. godini je održan prvi demokratski izbor na kojem je pobijedio ANC i Mandela je postao prvi crni predsednik Južnoafričke Republike.
Južnoafrička Republika se graniči sa Namibijom, Bocvanom, Zimbabveom, Mozambikom i Svazilandom. Takođe potpuno okružuje državu Lesoto. Klima Južnoafričke Republike je uglavnom suptropska do umerena, koja se menja od regije do regije. Na zapadu je sušno i vruće, na istoku je vlažno i toplo, a na jugu je blago i kišovito.