Vizni režim
Za putovanje u Kamerun je potrebna viza. Viza se može zatražiti u ambasadi Kameruna u Berlinu. Potrebna dokumenta:
pasoš koji važi još minimum šest meseci,
dva popunjena obrasca,
dve fotografije veličine 4.5x3.5 cm,
overeno pozivno pismo ili dokaz o smeštaju,
kopija avionske karte ili rezervacije,
kopija vakcinacije protiv žute groznice,
za decu kopija izvoda iz matične knjige rođenih i kopija pasoša roditelja.
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Kamerun pokriva misija Republike Srbije pri Ujedinjenim Nacijama u Njujorku.
Ambasador: Milan Milanović
Adresa: 854, Fifth Avenue, N.Y. 10021, Njujork, Sjedinjene Američke Države
Broj telefona: +1 (212) 8798-700, +1 (212) 8798-701, +1 (212) 8798-702, +1 (212) 8798-703
Broj faksa: +1 (212) 8798-705
Ambasada države Kamerun u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Kameruna u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Kamerun je zemlja u centralnoj i zapadnoj Africi koja ima raznovrsnu klimu, kulturu i prirodu. Njeno ime potiče od portugalske reči za škampe, kojih je bilo mnogo u reci Vuri. Kamerun je poznat kao “Afrika u malom” jer ima sve glavne klime i vegetacije kontinenta: planine, pustinju, kišnu šumu, savanu i obalu. Kamerun ima i bogatu istoriju i etničku raznolikost, sa više od 200 različitih naroda i jezika.
Kamerun je dom najvećih živih primate na svetu, zapadno nizijske gorile, koja može da dostigne težinu od 270 kg. Ova vrsta je ugrožena zbog krčenja šuma i lova.
Kamerun ima jedno od najkišovitijih mesta na Zemlji, obalu kod planine Kamerun, koja je ujedno i jedini aktivni vulkan u zemlji. Na ovom području padne više od 10.000 mm kiše godišnje, što je oko 10 puta više nego u Beogradu.
Kamerun je jedna od retkih afričkih zemalja koja ima dva zvanična jezika: francuski i engleski. To je posledica kolonijalne podele između Francuske i Velike Britanije posle Prvog svetskog rata. Danas oko 80% stanovništva govori francuski, a 20% engleski.
Kamerun ima drugi najuspešniji afrički fudbalski tim posle Egipta. Oni su pet puta osvojili Afrički kup nacija i dva puta bili finalisti. Takođe su se kvalifikovali za Svetsko prvenstvo sedam puta, a najbolji plasman im je bio četvrtfinale 1990. godine.
Kamerun ima jedno od najstarijih piva u Africi, koje se zove bil-bil ili millet beer. Ovo pivo se pravi od prosa, đumbira i šećera, a ima jak ukus i boju meda. Bil-bil se tradicionalno pije iz tikve ili kalebasa.
Kamerun ima dugu i složenu istoriju koja seže do praistorije. Prvi tragovi ljudskog prisustva datiraju iz pre 50.000 godina, a najraniji poznati kraljevstva su bila Sao i Kotoko na severu zemlje. Od 15. veka, Kamerun je bio pod uticajem evropskih trgovaca robljem, a kasnije kolonizatora iz Portugala, Holandije, Nemačke, Francuske i Velike Britanije. Posle Drugog svetskog rata, Kamerun je stekao nezavisnost 1960. godine kao Republika Kamerun, a 1961. godine se ujedinio sa delom bivše britanske kolonije da bi formirao Saveznu Republiku Kamerun. Od tada, Kamerun je imao samo dva predsednika i jednu vladajuću partiju. Zemlja se suočava sa brojnim izazovima kao što su siromaštvo, korupcija, etnički sukobi, terorizam i klimatske promene.
Kamerun se graniči sa šest drugih zemalja: Nigerijom na severozapadu i severu, Čadom na severoistoku, Centralnoafričkom Republikom na istoku, Kongom na jugoistoku, Gabonom na jugu i Ekvatorijalnom Gvinejom na jugozapadu. Kamerun ima i obalu na Atlantskom okeanu, gde se nalazi zaliv Bijafru.
Klima Kameruna je veoma raznovrsna, od tropske na severu do ekvatorijalne na jugu. Skoro svuda postoji sušna sezona zimi i kišna sezona leti zbog afričkog monsuna, koji je kraći na severu i duži na jugu, dok duž obale može biti i zimskih padavina. Temperatura varira od 20 do 40 °C, a vlažnost vazduha je visoka.