Vizni režim
Viza nije potrebna za boravak do tri meseca
Bezbednosna situacija
Rizici od oružanih sukoba i kriminala su visoki, potrebna je povećana pažnja.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Preporučuje se putno zdravstveno osiguranje.Ne postoje obavezne vakcine niti vakcinacije koje se preporučuju. Opšta sanitarna situacija je dobra, a nema ni epidemija. Preporučuje se flaširana voda i izbegavanje ishrane na uličnim kioscima.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
S obzirom da je u pitanju trusno područje, postoji rizik od zemljotresa, a česte su i obilne kiše.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Kostariku pokriva ambasada Republike Srbije u Meksiku.
Ambasador: Goran Mešić
Adresa: Av. Montanas Rocallosas No.515 Lomas de Chapultepec, 11000 Meksiko, D.F. Meksiko
Broj telefona: +52 (55) 5520-0524, +52 (55) 5520-2523
Broj faksa: +52 (55) 5520-9927
Ambasada države Kostarika u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Kostarike u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Kostarika je zemlja u Centralnoj Americi koja privlači mnoge turiste svojom prirodnom lepotom, bogatom kulturom i miroljubivom politikom.
Kostarika je jedna od retkih zemalja na svetu koja nema vojsku. Ona je ukinula svoje oružane snage 1948. godine, nakon građanskog rata, i od tada se fokusira na obrazovanje, zdravstvo i zaštitu životne sredine.
Kostarika je dom za oko 5% svetske biodiverziteta, iako zauzima samo 0,03% površine planete. U Kostariki se nalazi više od 500.000 vrsta biljaka i životinja, od kojih je mnogo endemično ili ugroženo. Zbog toga je Kostarika jedna od najpopularnijih destinacija za ekoturizam.
Kostarika je takođe poznata po svojoj proizvodnji kafe, koja je započela u 18. veku i postala glavni izvozni proizvod zemlje. Kafa iz Kostarike se smatra visokokvalitetnom i aromatičnom, a uzgaja se na vulkanskim obroncima i bere ručno.
Kostarika ima dve obale: Karipsku i Pacifičku, koje su udaljene oko 200 km jedna od druge. To znači da se u Kostariki može uživati u različitim vrstama plaža, od belog i crnog peska do koralnih grebena i mangrova. Takođe, Kostarika ima više od 120 ostrva, od kojih je najpoznatije Kokoško ostrvo, koje je inspirisalo romane o piratima i blagu.
Kostarika je jedna od najsrećnijih zemalja na svetu, prema Indeksu sreće planete, koji meri zadovoljstvo ljudi i uticaj na životnu sredinu. Kostarikanci su poznati po svojoj ljubaznosti i gostoprimstvu, a imaju i izraz “pura vida”, koji znači “čist život” ili “sve je dobro”.
Kostarika ima bogatu istoriju koja seže do prekolumbovskog perioda, kada su je naseljavali različiti autohtoni narodi. Španski osvajači su stigli u 16. veku i uključili Kostariku u svoje kolonijalno carstvo. Nakon što je Meksiko stekao nezavisnost od Španije 1821. godine, Kostarika je postala deo Meksičkog carstva, a potom Federacije Centralne Amerike. Godine 1838. godine, Kostarika se odvojila od federacije i proglasila samostalnu republiku. Tokom 19. i 20. veka, Kostarika je doživela različite političke promene, sukobe i reforme, ali je uspela da održi stabilnu demokratiju i miran razvoj. Danas je Kostarika primer uspešne zemlje u regionu, koja teži socijalnoj pravdi i održivosti.
Kostarika se graniči sa Nikaragvom na severu i Panamom na jugu. Njena klima je tropska i pod uticajem je visine, topografije i okeanskih struja. U Kostariki postoje dve glavne sezone: suva (od decembra do aprila) i kišna (od maja do novembra). Temperatura varira od 15°C do 35°C, u zavisnosti od regiona i nadmorske visine. Kostarika je takođe podložna prirodnim nepogodama, kao što su zemljotresi, vulkanske erupcije, poplave i klizišta.