Vizni režim
Za putovanje u Lesoto je potrebna viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Elektronsko podnošenje zahteva za vizu se obavlja preko ovog sajta
http://evisalesotho.com/
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Lesoto pokriva ambasada Republike Srbije u Južnoafrićkoj Republici.
Ambasador: Goran Vujičić
Adresa: 163, Marais street, Brooklyn 0181, P.O.B 13026 HATFIELD 0028, Pretorija, Južnoafrička Republika
Broj telefona: +27 (12) 4605-626, +27 (12) 4606-103, +27 (12) 3464-139
Broj faksa: +27 (12) 4606-003
Ambasada države Lesoto u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Lesota u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Lesoto je zemlja koja privlači turiste svojom jedinstvenom geografijom, kulturom i istorijom.
Lesoto je jedina država na svetu koja se u celosti nalazi iznad 1000 metara nadmorske visine. Njena najniža tačka je na 1400 metara, a najviša na 3482 metara.
Lesoto je takođe jedna od tri države koje su potpuno okružene teritorijom druge države. Lesoto je enklava unutar Južnoafričke Republike, sa kojom ima granicu dužine 909 kilometara.
Lesoto ima bogatu i raznovrsnu kulturu, koja se ogleda u tradicionalnoj odeći, muzici, plesu, umetnosti i arhitekturi. Jedan od simbola Lesota je šešir u obliku stošca, koji se zove mokorotlo. On predstavlja planinu Thaba Bosiu, gde je osnovana basotska nacija.
Lesoto je poznat po svojim prirodnim lepotama, kao što su vodopadi, planine, pećine i reke. Jedan od najpoznatijih vodopada je Maletsunyane Falls, koji je visok 192 metra i jedan je od najviših u Africi.
Lesoto ima umerenu subtropsku klimu, koja varira u zavisnosti od nadmorske visine. U nizijama, temperature su toplije i padavine su manje, dok su u planinama temperature hladnije i padavine su veće. Zimi, sneg često pada u planinskim predelima.
Lesoto ima zanimljivu istoriju, koja seže do prvih naseljenika bušmena, koji su ostavili tragove svoje umetnosti na stenama. U 8. veku, banti su doselili iz severa i potisnuli bušmene. U 17. i 18. veku, basoti su se formirali kao etnička grupa pod uticajem sotho-tsvana kulture. U 19. veku, basoti su se suočili sa ekspanzijom zulua i bura, koji su im oduzeli deo teritorije. Pod vođstvom kralja Mošoešoea I, basoti su se ujedinili i osnovali svoju državu na planini Thaba Bosiu. Godine 1868, basotska država je postala britanski protektorat pod imenom Basutoland. Godine 1966, Basutoland je stekao nezavisnost i promenio ime u Lesoto. Od tada, Lesoto je imao nekoliko političkih prevrata i sukoba sa Južnoafričkom Republikom oko pitanja vode i granice. Danas, Lesoto je ustavna monarhija sa parlamentarnim sistemom vlasti.