Vizni režim
Viza nije potrebna za boravak do devedeset dana u periodu od šest meseci* *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS - Koordinaciona uprava
Zdravstvena situacija
Za boravak u Letoniji obavezno je putno zdravstveno osiguranje. Nisu potrebne vakcine.
U slučaju potrebe, medicinska pomoć se može dobiti u bilo kojoj zdravstvenoj instituciji. Usluga se plaća.
Preporučuje se korišćenje flaširane vode
U letnjim mesecima u Letoniji ima mnogo komaraca koji nisu prenosioci bolesti, ali i krpelja čiji ujed može nositi rizik od lajmske bolesti i encefalitisa. U slučaju ugriza psa i mačke treba neodložno zatražiti pomoć lekara zbog rizika od besnila. Zmije u Letoniji nisu otrovne, osim evropske crne guje, čiji ujed može biti smrtonosan ukoliko se u roku od nekoliko časova ne primi terapija.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Vozačka dozvola
U Letoniji može upravljati motornim vozilom samo lice koje poseduje:
-vozačku dozvolu koju je izdala neka od država članica EU ili država članica Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu (EFTA);
-vozačku dozvolu u kojoj su naznačene kategorije za koje dozvola važi, u skladu sa Konvencijom o drumskom saobraćaju iz 1968;
-vozačku dozvolu u kojoj nisu navedene kategorije vozača u skladu sa Konvencijom o drumskom saobraćaju iz 1968. Sa takvom vozačkom dozvolom vozač može da upravlja samo motornim vozilima koja odgovaraju B kategoriji, pod uslovom da u državi u kojoj je izdata, takva dozvola omogućava upravljanje automobilom. Ukoliko u vozačkoj dozvoli nije upisana latiničnim slovom kategorija za koju dozvola važi, vozač je obavezan da pokaže prevod dozvole na letonski jezik overen od strane javnog beležnika.
Strani državljani na boravku u Letoniji dužem od godinu dana dužni su da nacionalnu vozačku dozvolu zamene, osim ako se ne radi o dozvolama koju je izdala neka zemlja članica EU ili zemlja članica EFTA, ili se radi o licima koja uživaju diplomatsko-konzularne imunitete i privilegije;
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Letoniju pokriva ambasada Republike Srbije u Švedskoj.
Ambasador: Dragan Momčilović
Adresa: Valhallavagen 70, P.O.Box 26209, S-10041 Stokholm, Švedska
Broj telefona: +46 (8) 218-436, +46 (8) 218-482, +46 (8) 218-485, +46 (8) 247-748
Broj faksa: +46 (8) 218-495
Ambasada države Letonija u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Letonije u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Letonija je zemlja koja se nalazi na obali Baltičkog mora i ima bogatu istoriju i kulturu.
Letonija je jedna od retkih zemalja na svetu koja ima dva nacionalna praznika posvećena nezavisnosti: 18. novembar, kada je prvi put proglasila nezavisnost od Rusije 1918. godine, i 21. avgust, kada je obnovila nezavisnost od Sovjetskog Saveza 1991. godine.
Letonija je dom najviše božićne jelke na svetu, koja je visoka 27,6 metara i napravljena je od 6.000 staklenih boca. Prema legendi, prva božićna jelka je ukrašena u Rigi, glavnom gradu Letonije, još u 16. veku.
Letonija ima više od 12.000 reka i 3.000 jezera na svojoj teritoriji, što je čini jednom od najvodnijih zemalja u Evropi. Takođe ima najdublju pećinu na kontinentu, koja se zove Gutmanova pećina i dostiže dubinu od 18,8 metara.
Letonija je poznata po svojoj tradicionalnoj narodnoj muzici i plesu, koji se nazivaju daina i deja. Svake pete godine se održava nacionalni festival pevanja i plesa, na kome učestvuje više od 40.000 izvođača. Ovaj festival je upisan na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine čovečanstva.
Letonija je jedna od tri baltičke države, zajedno sa Estonijom i Litvanijom, koje dele sličnu geografsku i istorijsku pozadinu. Međutim, letonski jezik nije blisko srodan ni sa estonskim ni sa litvanskim, već pripada baltičkoj grani indoevropske jezičke porodice, dok je estonski deo finsko-ugarske grane.
Istorija Letonije seže do davnih vremena, kada su njeni stanovnici bili poznati kao Balti i trgovali su sa Rimljanima i Vizantincima. U srednjem veku su podlegli uticaju nemačkih krstaša, koji su osnovali Livonijsku konfederaciju. Kasnije su bili pod vlašću Poljsko-Litvanske unije, Švedske i Rusije. Posle Prvog svetskog rata su stekli nezavisnost, ali su je izgubili tokom Drugog svetskog rata, kada su bili okupirani od strane nacista i sovjeta. Tek nakon raspada Sovjetskog Saveza su ponovo postali slobodna država.
Letonija se graniči sa Estonijom na severu, Rusijom na istoku, Belorusijom na jugoistoku i Litvanijom na jugu. Na zapadu ima izlaz na Baltičko more, preko koga se nalazi Švedska. Klima Letonije je umereno kontinentalna, sa hladnim i snegovitim zimama i toplim i kišovitim letima. Prosečna temperatura u januaru je oko -5°C, a u julu oko 17°C.