Vizni režim
Za putovanje je potrebna viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Viza za Libiju se može pribaviti i prilikom ulaska u zemlju (ali se dokumenta šalju nekoliko nedelja pre putovanja).
Bezbednosna situacija
U Libiji je došlo do pogoršanja političko–bezbednosne situacije, posebno u gradskim centrima u Tripoliju, Sirtu, Bengaziju i Derni. Ovakav razvoj je za posledicu imao da su brojni strani državljani i pojedina diplomatsko-konzularna predstavništva napustila Libiju, a prisutan je povećani rizik od oružanih pljački, otmice stranaca i napada na stanovništvo.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Ovaj sektor nije bitnije poboljšan, jer se najveći broj stranih zdravstvenih radnika nije vratio u Libiju. Libijci koji to mogu odlaze na lečenje u inostranstvo.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Ambasador: Vladimir Gajić (otpravnik poslova)
Adresa: Kvart Ben Ašur, Abdal Ben Salam P.O.Box 1087, Tripoli, Libija
Broj telefona: +218 (21) 3335-404, +218 (21) 3333-392, +218 (21) 3330-819, +218 (21) 3623-205, +218 (21) 3623-206
Broj faksa: +218 (21) 3334-114, +218 (21) 3623-207
Ambasada države Libija u Srbiji
Adresa: Sime Lozanića 8
Broj telefona: +381 (11) 2663-445, +381 (11) 2668-253
Broj faksa: +381 (11) 3670-805
Radno vreme: ponedeljak - petak: 09:00 – 15:00, Konzularno odeljenje: ponedeljak - četvrtak: 10:00 - 13:00
Ambasador: Otpravnik poslova
Mr. Mounir M.A. ABOUGHARIN
Kažu o sebi:
Libija je zemlja u severnoj Africi koja ima bogatu i raznoliku kulturu, prirodu i istoriju. Neka od najzanimljivijih činjenica o Libiji su:
Libija ima najveću zalihu nafte u Africi i devetu najveću na svetu. Nafta je glavni izvor prihoda i izvoza za libijsku ekonomiju.
Libija je dom najveće pustinje na svetu, Sahare, koja pokriva oko 90% njene površine. Sahara je takođe dom nekim od najlepših i najstarijih stenskih slikarstava na svetu, koje datiraju iz praistorijskog perioda.
Libija ima jedan od najdužih i najlepših obala na Sredozemnom moru, sa više od 2000 km dužine. Obala je prepuna raznovrsnih plaža, uvala, ostrva i arheoloških nalazišta. Jedno od najpoznatijih je Leptis Magna, drevni rimski grad koji je bio jedan od najbogatijih i najmoćnijih u Africi.
Libija je takođe zemlja bogate kulturne baštine, koja je pod uticajem različitih civilizacija i naroda koji su je naseljavali ili osvajali, kao što su Berberi, Feničani, Grci, Rimljani, Vandali, Arapi, Turci, Italijani i drugi. Libija ima četiri lokaliteta na UNESCO-vom popisu svetske baštine: arheološka nalazišta Kirene, Leptis Magna i Sabrata, te stari grad Gadamis.
Libija je takođe zemlja velikih prirodnih lepota i čuda, kao što su planine Akakus sa svojim spektakularnim pejzažima i pećinama, oaza Ubari sa svojim slanim jezerima i palmama, pustinja Murzuq sa svojim ogromnim peščanim dinama i vulkanom Vavau Namus sa svojim kraterima i jezerima.
Istorija Libije seže u daleku prošlost, kada je bila naseljena neolitskim narodima koji su živjeli od stočarstva i poljoprivrede. Kasnije je bila pod vlašću raznih antičkih država, kao što su Kartagina, Grčka i Rim. U srednjem veku je bila deo islamskih carstava, kao što su Fatimidi, Ajbubidi i Osmanlije. U 20. veku je bila italijanska kolonija, a nakon Drugog svetskog rata je stekla nezavisnost kao kraljevina pod kraljem Idrisom. Godine 1969. je došlo do vojnog udara koji je doveo na vlast Muamera el Gadafija, koji je vladao zemljom do 2011. godine, kada je svrgnut u građanskom ratu koji je podržala NATO intervencija. Od tada se Libija suočava sa političkom nestabilnošću i sukobima između različitih frakcija.
Libija se graniči sa šest zemalja: Tunisom i Alžirom na zapadu, Nigerom i Čadom na jugu, Sudanom na jugoistoku i Egiptom na istoku. Klima Libije je uglavnom pustinjska, sa vrlo malo padavina i visokim temperaturama tokom cele godine. Na obali je klima mediteranska, sa blažim zimama i toplim letima.