Kažu o sebi:
Madagaskar je ostrvo u Indijskom okeanu pored istočne obale južne Afrike.
Madagaskar je dom za oko 90% svih biljnih i životinjskih vrsta na svetu koje se ne mogu naći nigde drugde. To je zbog toga što je Madagaskar bio izolovan od ostalih kontinenata milionima godina. Na primer, lemur je jedinstvena vrsta majmuna koja živi samo na Madagaskaru i smatra se svetom životinjom od strane lokalnog stanovništva.
Madagaskar je bio popularno mesto za okupljanje evropskih gusara u 18. i 19. veku. Neki od njih su navodno osnovali nezavisnu gusarsku koloniju zvanu Libertalija, gde su se borili protiv države i ropstva. Međutim, neki istoričari sumnjaju u postojanje Libertalije i smatraju da je to samo legenda.
Madagaskar je četvrto po veličini ostrvo i druga po veličini ostrvska država na svetu, sa površinom od 587.041 km².
Madagaskar je poznat po svojoj jedinstvenoj flori i fauni, od kojih je oko 90% endemično za ostrvo. Neki od najpoznatijih životinja su lemuri, kameleoni, gekoni i baobabi.
Madagaskar je naseljen pre oko 2000 godina od strane austronežanskih doseljenika iz jugoistočne Azije, koji su se kasnije mešali sa bantu, arapskim, indijskim i evropskim narodima. Danas većina stanovništva govori malgaški jezik, koji pripada austronežanskoj porodici jezika.
Madagaskar je bio francuska kolonija od 1896. do 1960. godine, kada je stekao nezavisnost posle nacionalističkog ustanka. Ostrvo je danas republika sa višestranačkim sistemom i demokratskim izborima. Glavni grad je Antananarivo, koji ima oko 1,1 milion stanovnika.
Madagaskar ima tropsku klimu na obalama, umerenu u unutrašnjosti i aridnu na jugu. Postoje dve godišnja doba: toplo i kišovito od novembra do aprila, i hladnije i suvo od maja do oktobra. Ostrvo je podložno ciklonima i poplavama, kao i sušama i požarima.
Istorija Madagaskara počinje od njegove rane izolacije od afričkog kontinenta pre oko 160 miliona godina, kada se odvojio od drevne superkontinentalne mase Gondvane. Prvi ljudski tragovi na ostrvu datiraju između 200. godine p.n.e. i 500. godine n.e., kada su stigli austronežanski moreplovci iz jugoistočne Azije. Oni su doneli sa sobom pirinčanu poljoprivredu, gvozdeno oruđe i domaće životinje, kao i svoj jezik i kulturu. Tokom narednih vekova, na ostrvo su pristizali i drugi narodi, kao što su bantu iz istočne Afrike, arapi i somalijci sa istočne obale Afrike, indijci iz južne Azije i evropljani iz zapadne Evrope. Ove različite grupe su se mešale sa lokalnim stanovništvom i formirale raznovrsne etničke zajednice, koje su se organizovale u kraljevstva, plemena i saveze.
Od 16. do 18. veka, Madagaskar je bio centar trgovine robljem u Indijskom okeanu, gde su lokalni vladari prodavali svoje zarobljenike evropskim i arapskim trgovcima u zamenu za vatreno oružje, alkohol, tkanine i druge dobra. Ostrvo je takođe bilo utočište za pirate koji su napadali trgovačke brodove i osnovali slobodnu republiku Libertatia na severoistoku ostrva.
U 19. veku, jedno od najmoćnijih kraljevstava na ostrvu bilo je Merina kraljevstvo u centralnom delu ostrva, koje je pod vladavinom kralja Andrianampoinimerine i njegovih naslednika uspelo da ujedini veći deo ostrva pod svojom kontrolom. Merina kraljevstvo je uspostavilo bliske veze sa Britanijom, koja je podržavala njegovu modernizaciju i hrišćansku evangelizaciju. Međutim, Francuska je takođe imala interesa na ostrvu i započela je seriju vojnih sukoba sa Merinom, koji su kulminirali francuskom aneksijom Madagaskara 1896. godine.
Pod francuskom kolonijalnom vlašću, Madagaskar je bio izložen eksploataciji, represiji i diskriminaciji. Mnogi Malgaši su se suprotstavljali francuskoj dominaciji i pokrenuli su nekoliko pobuna, od kojih je najveća bila Malgaški ustanak 1947-1948. godine, koji je brutalno ugušen od strane francuske vojske. Posle Drugog svetskog rata, Madagaskar je dobio ograničenu autonomiju kao prekomorska teritorija Francuske, a 1960. godine je stekao potpunu nezavisnost kao Madagaska Republika.
Od nezavisnosti do danas, Madagaskar je prošao kroz nekoliko političkih promena, uključujući vojne udare, ustavne reforme, socijalne nemire i demokratske tranzicije. Zemlja se suočava sa brojnim izazovima, kao što su siromaštvo, korupcija, nejednakost, nezaposlenost, zdravstveni problemi i degradacija životne sredine. Međutim, Madagaskar ima i veliki potencijal za razvoj zahvaljujući svojim prirodnim resursima, kulturnoj raznolikosti i turističkoj privlačnosti.
Madagaskar se ne graniči ni sa jednom drugom državom, već je okružen Indijskim okeanom sa svih strana. Najbliže kopnene države su Mozambik na zapadu, Komori na severozapadu, Mauricijus i Reunion na istoku i Francuska (preko Francuskih južnih i antarktičkih teritorija) na jugu.