Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje u Malavi. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Potrebna dokumenta : 1 prijavnica,
1 fotografija veličine za pasoš,
važeći pasoš,
Visa naknada (u gotovini),
ulazna karta,
dokaz o sredstvima izdržavanja tokom boravka u zemlji,
pismo kompanije / sponzora, gde je potrebno ,
koverta sa sopstvenom adresom i pečatom.
Vizu je moguće dobiti i na ulasku u zemlju.
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Malavi pokriva ambasada Republike Srbije u Južnoafrićkoj Republici.
Ambasador: Goran Vujičić
Adresa: 163, Marais street, Brooklyn 0181, P.O.B 13026 HATFIELD 0028, Pretorija, Južnoafrička Republika
Broj telefona: +27 (12) 4605-626, +27 (12) 4606-103, +27 (12) 3464-139
Broj faksa: +27 (12) 4606-003
Ambasada države Malavi u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Malavija u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Malavi je poznat i kao “toplo srce Afrike” zbog gostoljubivosti i prijateljstva njegovih stanovnika.
Malavi ima jedno od najvećih jezera na svetu, jezero Malavi, koje pokriva skoro petinu površine zemlje. Jezero je dom za više od 1000 vrsta riba, od kojih su mnoge endemične.
Malavi je jedna od najsiromašnijih zemalja na svetu, sa prosečnim godišnjim dohotkom od oko 266 dolara po stanovniku. Većina stanovništva se bavi poljoprivredom, uglavnom uzgajanjem kukuruza, duvana i čaja.
Malavi je bivša britanska kolonija, koja je stekla nezavisnost 1964. godine pod imenom Njasa. Prvi predsednik zemlje bio je Hastings Banda, koji je vladao autoritarno do 1994. godine, kada su uvedeni višestranački izbori.
Malavi ima bogatu kulturnu raznolikost, sa više od 20 etničkih grupa koje govore različite jezike. Najveća etnička grupa su Čeva, koji čine oko 34% stanovništva. Zvanični jezici su engleski i čevski.
Malavi ima istoriju koja seže do 15. veka, kada su se na tom području naselili bantujski narodi. U 16. veku, Malavi je bio deo moćnog Maravijskog carstva, koje se prostiralo do Zambije i Mozambika. U 19. veku, Malavi je bio pod uticajem arapskih trgovaca robljem i portugalskih istraživača. Britanci su uspostavili protektorat nad Malavijem krajem 19. veka i nazvali ga Njasa. U 20. veku, Malavi se borio za nezavisnost od britanske vlasti i postao republika 1966. godine.
Malavi se graniči sa Zambijom na severozapadu, Tanzanijom na severoistoku i Mozambikom na istoku, jugu i zapadu. Malavi ima tropsku klimu, sa toplim i vlažnim letima (od novembra do aprila) i hladnim i suvim zimama (od maja do oktobra). Temperatura varira u zavisnosti od nadmorske visine, od oko 25°C na obali jezera do oko 15°C na planinama.