Vizni režim
Za putovanje u Maleziju potrebna je viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Elektronsko podnošenje zahteva za vizu se obavlja preko ovog sajta
https://www.windowmalaysia.my/evisa/evisa.jsp
Bezbednosna situacija
Državljanima Republike Srbije koji putuju u Maleziju, usled opasnosti od mogućih terorističkih napada, savetujemo dodatne mere opreza, posebno u Kuala Lumpuru, na severu Malezije u pograničnom području sa Tajlandom, kao i u istočnim delovima Malezije, provincija Sabah.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Zbog tropske klime raširene su infektivne bolesti, posebno u unutrašnjosti zemlje. Treba izbegavati sveže voće i povrće, posebno zelenu salatu.Hranu treba konzumirati samo na proverenim mestima.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Maleziju pokriva ambasada Republike Srbije u Indoneziji.
Ambasador: Slobodan Marinković
Adresa: Jl. HOS Cokroaminoto 109, Menteng, 10310 Džakarta Pusat, Indonezija
Broj telefona: +62 (21) 3143-560, +62 (21) 3143-720
Broj faksa: +62 (21) 3143-613
Ambasada države Malezija u Srbiji
Adresa: Krajiška 2
Broj telefona: +381 (11) 2662-736, +381 (11) 2662-746
Broj faksa: +381 (11) 3679-080
Radno vreme: ponedeljak - petak: 08:30 – 16:30
Ambasador: Otpravnik poslova
Mr. Nik Ady Arman BIN NIK MOHD KAMIL
Kažu o sebi:
Malezija je dom za 20% svih poznatih životinjskih vrsta danas. U malezijskim šumama raste najveći cvet na planeti, rafflesia, koji ima prečnik do 1 metar.
Na međunarodnom aerodromu Kuala Lumpur možete prošetati pravom prašumom. Tokom izgradnje aerodroma odlučeno je sačuvati deo prirode u izvornom obliku.
U Maleziji se odvija levi saobraćaj. To znači da vozači sede na desnoj strani automobila i voze po levoj strani puta.
Bivši malezijski kralj, Muhammad V., oženio se ruskom lepoticom i abdicirao s prestola. Njegova bivša supruga je Oksana Voevodina, koja je osvojila titulu Miss Moskve 2015. godine.
Najveći kružni tok na svijetu nalazi se u Maleziji. Kružni tok se nalazi u Putrajaji i ima prečnik oko 5,6 kilometara.
Malezija je ustavna monarhija koja se sastoji od 13 država i tri federalne teritorije. Njena površina je 330.803 km², što je otprilike isto kao i površina Nemačke ili Japana.
Malezija se nalazi na dve glavne oblasti: Malajsko poluostrvo na zapadu i istočna Malezija na ostrvu Borneo. Ove dve oblasti su odvojene Južnokineskim morem, koje je deo Tihog okeana.
Malezija ima kopnene granice sa Tajlandom (na poluostrvu), kao i Indonezijom i Brunejom (na Borneu). Ima morske granice sa Vijetnamom i Filipinima, a od Singapura je odvojen vodom.
Najviša tačka u Maleziji je planina Kinabalu, koja se nalazi u državi Sabah na Borneu. Njena visina je 4.095 metara, što je više od tri puta veće od visine Ajfelovog tornja u Parizu.
Klima Malezije je ekvatorijalna, što znači da je vruća i vlažna tokom cele godine. Prosečna temperatura je oko 27 °C, a prosečna količina padavina je oko 250 cm godišnje. Malezija ima dve sezone monsunskih vetrova, koji donose kišu i sušu u različitim delovima zemlje.
Malezija ima bogatu i raznovrsnu istoriju, koja je pod uticajem mnogih kultura i religija. Neki od najvažnijih događaja u njenoj istoriji su:
Prvi tragovi ljudske prisutnosti na teritoriji Malezije datiraju iz paleolita, pre oko 40.000 godina. Prve civilizacije koje su se razvile na ovom području bile su hinduističke i budističke kraljevine, koje su postojale između 1. i 7. veka nove ere.
Od 15. do 19. veka, Malajsko poluostrvo i Borneo su bili pod uticajem ili pod kontrolom različitih sila, kao što su Malaka Sultanat, Portugalci, Holanđani, Britanci, Siamezi, Aćeh Sultanat i Brunej Sultanat.
U 20. veku, Malezija je doživela dva svetska rata, japansku okupaciju, komunistički ustanak, nacionalni pokret za nezavisnost, formiranje Federacije Malaje (1957), uključivanje Singapura, Sabaha i Saravaka (1963), izlazak Singapura (1965), sukobe sa Indonezijom i Filipinima, rasne nemire (1969) i ekonomski razvoj.
U 21. veku, Malezija je postala jedna od najrazvijenijih i najprosperitetnijih zemalja u jugoistočnoj Aziji, sa visokim nivoom ljudskog razvoja, multikulturalnim društvom i aktivnom ulogom u regionalnoj i međunarodnoj politici.