Kažu o sebi:
Mali je jedna od najvećih zemalja u Africi, ali je i jedna od najsiromašnijih na svetu. Većina stanovništva živi od poljoprivrede i stočarstva, a glavni izvozni proizvodi su zlato, pamuk i stoka.
Mali je dom Timbuktuu, jednom od najstarijih univerziteta na svetu, koji je osnovan u 12. veku.
Mali ima najveću populaciju slonova u zapadnoj Africi, koja broji oko 350 jedinki.
Mali ima raznoliku geografiju, koja obuhvata delove Sahare, Sahela i savane. U severoistočnom delu zemlje se nalazi masiv Adrar des Ifoghas, koji je stanište retkih životinja kao što su afrički divlji pas i slon.
U južnom delu zemlje se nalazi reka Niger, koja je najduža reka zapadne Afrike i izvor života za mnoge ljude i životinje.
Mali ima bogatu kulturnu baštinu, koja se ogleda u njegovoj muzici, umetnosti, arhitekturi i književnosti. Mali je dom nekih od najpoznatijih afričkih muzičara, kao što su Ali Farka Touré, Salif Keita i Amadou & Mariam. Mali je takođe poznat po svojim istorijskim gradovima, kao što su Timbuktu, Djenne i Gao, koji su bili centri učenja i trgovine u srednjem veku. Mali je takođe rodno mesto slavnog epa o kralju Sundiati Keiti, osnivaču carstva Mali.
Mali ima različite etničke grupe, koje imaju svoje jezike, običaje i verovanja. Najbrojnija etnička grupa su Bambara, koji čine oko 30% stanovništva. Ostale etničke grupe su Fulani, Songhai, Tuareg, Dogon, Bozo i druge. Većina stanovnika Malija su muslimani, ali postoje i hrišćani i sledbenici tradicionalnih religija.
Mali je imao burnu političku istoriju, koja je obeležena borbom za nezavisnost od Francuske, vojnim udarima, građanskim ratovima i terorizmom. Mali je stekao nezavisnost od Francuske 1960. godine, ali je ubrzo uspostavljena jednopartijska diktatura pod Modibom Keitom. Keita je svrgnut vojnim udarom 1968. godine, a na vlast je došao Moussa Traoré, koji je vladao autoritarno do 1991. godine. Nakon još jednog vojnog udara, Mali je prešao na višepartijski sistem i održao prve demokratske izbore 1992. godine. Međutim, demokratija u Maliju je bila nestabilna i suočena sa mnogim izazovima, kao što su siromaštvo, korupcija, etnički sukobi i islamistički ekstremizam. Mali je doživeo još dva vojna udara 2012. i 2020. godine, koji su doveli do političke krize i međunarodne intervencije.
Mali se graniči sa sedam zemalja: Alžirom na severu, Nigeom na istoku, Burkina Fasom i Obalom Slonovače na jugu, Gvinejom na jugozapadu, Senegalom na zapadu i Mauritanijom na severozapadu. Klima u Maliju je tropska do pustinjska, sa februarom do juna kao vrelim i suvim periodom. Jun do novembar je kišovit, vlažan i umeren. Novembar do februara je hladan i suv period.