Kažu o sebi:
Malta je mala ostrvska država u Sredozemnom moru, koja se sastoji od tri naseljena ostrva: Malta, Gozo i Komino. Malta ima oko pola miliona stanovnika i jedna je od najgušće naseljenih zemalja na svetu. Službeni jezici su malteški i engleski, a većina stanovništva je rimokatoličke veroispovesti.
Malta ima jednu od najstarijih civilizacija na svetu. Na Malti se nalaze megalitski hramovi koji datiraju iz 4. milenijuma pre nove ere, što ih čini starijim od piramida u Egiptu i Stounhendža u Engleskoj. Ti hramovi su pod zaštitom UNESCO-a kao svetska kulturna baština.
Malta je bila pod vlašću mnogih različitih naroda i kultura tokom svoje istorije, kao što su Feničani, Rimljani, Arapi, Normani, Španci, Francuzi i Britanci. Svaki od njih je ostavio svoj trag na malteškoj kulturi, arhitekturi, jeziku i kuhinji. Malta je stekla nezavisnost od Velike Britanije 1964. godine, a postala je republika 1974. godine.
Malta je poznata po svojoj viteškoj tradiciji. Na Maltu su se doselili vitezovi Svetog Jovana (poznati i kao Ivanovci) 1530. godine, nakon što su ih izgnali Turci iz Rodosa. Vitezovi su izgradili mnoga utvrđenja, palate i crkve na Malti, a branili su ostrvo od turske opsade 1565. godine. Danas se na Malti nalazi sedište Suverenog malteškog reda, koji je naslednik viteškog reda Svetog Jovana.
Malta je bila važna saveznica savezničkih snaga u Drugom svetskom ratu. Zbog svog strateškog položaja u Sredozemlju, Malta je bila meta intenzivnih bombardovanja od strane nacističke Nemačke i fašističke Italije. Malta je uspela da izdrži opsadu i da pruži podršku savezničkim operacijama u Severnoj Africi i Italiji. Zbog svoje hrabrosti i otpora, Malta je dobila Džordžov krst, najviše civilno odlikovanje Velike Britanije.
Malta je popularna turistička destinacija koja privlači milione posetilaca svake godine. Malta nudi raznovrsne atrakcije za turiste, kao što su prelepe plaže, kristalno čisto more, bogato kulturno i istorijsko nasleđe, živahni noćni život i gostoljubivi ljudi. Malta je takođe poznata po svojim festivalima i karnevalima, koji se održavaju tokom cele godine.
Malta ima bogatu i zanimljivu istoriju koja seže u daleku prošlost. Prvi naseljenici na Malti bili su poljoprivrednici koji su došli sa Sicilije oko 5200. godine pre nove ere. Ti prvi naseljenici su gradili megalitske hramove koji su svedočanstvo njihove napredne kulture. Oko 1000. godine pre nove ere, na Maltu su došli Feničani, koji su je koristili kao trgovačku bazu i uticali na razvoj malteškog jezika. Nakon Feničana, Malta je pala pod vlast raznih osvajača, kao što su Kartaginjani, Rimljani, Vandali, Vizantinci, Arapi, Normani, Španci, Francuzi i Britanci. Svaki od njih je doprineo malteškoj kulturi i identitetu svojim zakonima, religijom, umetnošću i arhitekturom. Malta je postala nezavisna država 1964. godine, a republika 1974. godine. Danas je Malta članica Evropske unije, NATO-a i Komonvelta.
Malta je ostrvska država koja se nalazi u Sredozemnom moru, između Sicilije i Tunisa. Malta se sastoji od tri glavna ostrva: Malta, Gozo i Komino, i nekoliko manjih ostrvaca. Ukupna površina Malte je 316 kvadratnih kilometara, što je čini jednom od najmanjih država na svetu. Malta nema reke ni planine, već samo blage brežuljke i doline. Najviša tačka na Malti je Ta’ Dmejrek, koja se nalazi na 253 metra nadmorske visine. Malta ima tipičnu mediteransku klimu, sa toplim i suvim letima i blagim i kišovitim zimama. Prosečna temperatura na Malti je oko 19 stepeni Celzijusa, a prosečna količina padavina je oko 600 milimetara godišnje. Malta ima oko 300 sunčanih dana u godini, što je čini jednom od najosunčanijih zemalja u Evropi.