Vizni režim
Za putovanje u Maroko je potrebna viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza ali ne sme napuštati međunarodni prostor aerodroma. Vizu možete izvaditi u Ambasadi Kraljevine Maroko u Beogradu, a zbog povecanog obima zahteva, procedura traje minimum 10dana. Potrebna dokumenta:
pasoš,
fotokopija prve strane pasoša,
fotografija 3 x 4 cm,
potvrda o zaposlenju, izvod iz banke ili izjava o izdržavanju,
rezervacija karte za izlaz iz zemlje,
rezervacija smeštaja ili pozivno pismo,
potvrda o uplaćenom zdravstvenom osiguranju u trajanju putovanja.
Bezbednosna situacija
Izbegavati vožnju noću, kao i zaustavljanje na usamljenim mestima, nezavisno od doba dana, i naročito u blizini gradova, zbog opsasnosti od napada i pljački. Postoji opasnost od dzeparenja i krađa, naročito na mestima gde se okuplja veći broj lica, naročito u turističkim mestima.
Ne isključuje se mogućnost terorističkih akata, zbog čega se preporučuje dodatnih oprez i što kraće zadržavanje na prometnim lokacijama.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Vakcinacija nije obavezna. Zdravstvene usluge i lekovi su skupi i naplaćuju se u punom iznosu pre izlaska pacijenta iz bolnice, po cenu pokretanja sudskog postupka. Između Republike Srbije i Kraljevine Maroko ne postoji bilateralni sporazum u vezi sa zadravstvenim osiguranjem, te je ovo potrebno imati u vidu.
Voda za piće je obezbeđena u svim većim mestima, ali je, i pored toga, preporučljivo koristiti flaširanu vodu. Izbegavati konzumiranje sirove hrane. Potrebno je pre upotrebe dobro oprati voće i povrće. Izbegavati kupanje u rekama i manjim veštačkim akumulacijama. Prema zapadnim izvorima, zasnovanim na skorašnjoj studiji, kao neprimerena za kupanje ocenjena je četvrtina marokanskih morskih plaža.
Bolesti: Sida je prisutna u velikim gradovima i većim turističkim centrima, a, prema zapadnim podacima, u Maroku je virusom side je kontaminirano 16-20 hiljada lica, s tim što je njen brži razvoj evidentiran kod ženskog dela populacije. Malarija (paludisme) je prisutna u malom broju slučajeva.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
U svim prilikama, preporučuje se pristojno i diskretno ponašanje i, naročito, poštovanje prema religijskim objektima i obeležjima.
Potrebno je poštovati lokalne običaje, koji se razlikuju od jednog do drugog regiona, i tradiciju. Izbegavati rasprave o osetljivim pitanjima političkog ili verskog karaktera. Uzdržavati se od svake diskusije koja bi mogla biti označena kao kritika kralja i njegove porodice.
Zabranjen je (1) ulazak u verske objekte, u kojima se održavaju verski obredi, svim licima koja nisu muslimanske veroispovesti, osim u objektima koji su namenjeni za turističke posete, kao i (2) unošenje materijala koji imaju pornografski karakter, jer u slučaju njegovog otkrivanja takvo lice će biti proterano iz Maroka. (3) Zabranjena je prostitucija. (4) Homoseksualizam se smatra prekršajem za koji je predviđena zatvorska kazna od tri godine. (5) Zabranjene su vanbračne veze i kažnjavaju se zatvorom od jedne godine. Izbegavati konzumiranje alkohola na javnim mestima, a naročito kupovinu i konzumiranje za vreme verskog praznika Ramadana. Isto se odnosi na ponude u vezi sa kupovinama ili drugim pogodnostima koje se nude izvan za to utvrđenih mesta i cena.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Ambasador: Slađana Prica
Adresa: 24, Rue El Kadi Ahmed Mouline, Souissi, Rabat, Maroko
Broj telefona: +212 (537) 752-201, +212 (537) 753-770
Broj faksa: +212 (537) 753-258
Ambasada države Maroko u Srbiji
Adresa: Sanje Živanovića 4
Broj telefona: +381 (11) 3690-288, +381 (11) 3691-866
Broj faksa: +381 (11) 3690-499
Radno vreme: ponedeljak - petak: 09:00 – 16:00
Ambasador: Mr. Mohammed Amine BELHAJ