Vizni režim
Za putovanje u Mauritaniju je potrebna viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Viza se dobija na ulasku u zemlju.
Bezbednosna situacija
Bezbednosna situacija nije zadovoljavajuća (postoji latentna pretnja od terorističkih napada i otmica), iako vlasti ove zemlje preduzimaju mere u borbi protiv terorizma. Turistima se savetuje da izbegavaju Mauritaniju kao destinaciju. Naročito je nestabilna situacija u pustinjskim pograničnim područjima Mauritanije prema Maliju, gde ima oružanih sukoba, otmica i sl.U nešto boljem bezbednosnom stanju je glavni grad Nuakšot (i drugi veći gradovi, kao npr. Nuadibu), ali se savetuje oprez (posebno za žene), jer ima čestih slučajeva napada i pljački.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Zabeleženi su sporadični slučajevi meningitisa, dok su Hepatitis A i tifus endemski. U nekim delovima zemlje je prisutna malarija, kao posledica postojanja velikog broja komaraca. Preporučuje se vakcinacija protiv svih ovih bolesti.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Zabranjeno je fotografisanje javnih ili religioznih objekata.
Zabranjeno je unošenje, konzumiranje i prodaja alkohola.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Mauritaniju pokriva ambasada Republike Srbije u Maroku.
Ambasador: Slađana Prica
Adresa: 24, Rue El Kadi Ahmed Mouline, Souissi, Rabat, Maroko
Broj telefona: +212 (537) 752-201, +212 (537) 753-770
Broj faksa: +212 (537) 753-258
Ambasada države Mauritanija u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Mauritanije u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Mauritanija je jedna od najvećih zemalja u Africi, ali i jedna od najređe naseljenih. Ima oko 4,8 miliona stanovnika i gustinu od 4 stanovnika po kvadratnom kilometru.
Mauritanija je dom jedne od najdužih železnica na svetu, koja prevozi gvozdenu rudu iz rudnika u Zueratu do luke u Nuadibu. Vozovi su dugi i do 3 kilometra i mogu da prevezu do 22.000 tona tereta
.
Mauritanija je poznata po svojoj bogatoj kulturi i tradiciji, koja se ogleda u muzici, plesu, odeći i arhitekturi. Jedan od najpoznatijih muzičkih instrumenata je ardin, harfa sa 11 žica koju sviraju samo žene.
Mauritanija ima raznovrsnu prirodu i divlji život, koji uključuje peščane dine, planine, oaze, reke i jezera. U zemlji se nalazi i Nacionalni park Banc d’Arguin, koji je jedno od najvećih zaštićenih područja na svetu i stanište mnogih vrsta ptica i morskih životinja.
Mauritanija je jedna od retkih zemalja na svetu koja ima dve nacionalne himne. Jedna je “Biladi Biladi”, koja se koristi za civilne prilike, a druga je “Nashid al-Watani”, koja se koristi za vojne prilike.
Mauritanija ima bogatu i burnu istoriju, koja seže do praistorije. Na njenoj teritoriji su živeli razni narodi, kao što su Berberi, Feničani, Rimljani, Vandali, Arapi, Portugalci, Francuzi i drugi. Zemlja je stekla nezavisnost od Francuske 1960. godine, ali je doživela nekoliko vojnih udara i građanskih sukoba. Danas je Mauritanija islamska republika sa višestranačkim sistemom.
Mauritanija se graniči sa Alžirom na severoistoku, Malijem na istoku i jugoistoku, Senegalom na jugozapadu i Zapadnom Saharom na severozapadu. Ima izlaz na Atlantski okean na zapadu. Klima u Mauritaniji je uglavnom pustinjska, sa velikim temperaturnim razlikama između dana i noći. Kiša je retka i neujednačena. U južnim delovima zemlje vlada polupustinjska ili sahelska klima, sa nešto više padavina i vegetacije.