Vizni režim
Za putovanje u Mjanmar je potrebna viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Elektronsko podnošenje zahteva za vizu se obavlja preko ovog sajta
https://evisa.moip.gov.mm/
Bezbednosna situacija
Bezbednost je na veoma visokom nivou, a incidenti su veoma retki. Mjanmar je poznat po gostoljubivosti lokalnog stanovništva i odnos prema stranim turistima je prijateljski.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Zdravstveno osiguranje nije obavezno, ali se preporučuje putno zdravstveno osiguranje. S obzirom da je u Mjanmaru veoma raširena malarija i denge groznica, potrebno je poneti odgovarajuća zaštitna sredstva protiv komaraca. Preporučuje se antitetanus vakcina, a u slučaju dužeg boravka u ruralnim delovima zemlje potrebno je vakcinisati se protiv japanskog encefalitisa.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Ambasador: Miodrag Nikolin
Adresa: 114-A Inya Road, Kamayut Township Jangon, Mjanmar
Broj telefona: +95 (1) 515-282, + 95 (1) 515-283
Broj faksa: +95 (1) 504-274
Ambasada države Mjanmar u Srbiji
Adresa: Kneza Miloša 72
Broj telefona: +381 (11) 3617-165, +381 (11) 3619-114
Broj faksa: +381 (11) 3614-968
Radno vreme: ponedeljak - petak: 09:00 – 16:00
Ambasador: Mr. (U) Myo AYE
Kažu o sebi:
Mjanmar je zemlja u jugoistočnoj Aziji koja ima više od 100 etničkih grupa. Njihov tradicionalni jezik je burmanski, a njihova glavna religija je teravadski budizam.
Mjanmar je poznat po svojim drevnim hramovima i pagodama, od kojih je najpoznatija Švedagon pagoda u Jangonu, koja je prekrivena zlatom i dragim kamenjem.
Mjanmar je jedna od najvećih proizvođača žada na svetu, a takođe ima bogate rezerve prirodnog gasa, nafte, bakra, cinka i dragog kamenja.
Mjanmar je dom nekih od najređih životinja na svetu, kao što su beli slonovi, iravadi delfini, kornjače i tigrovi.
Mjanmar ima jedinstvenu kulturu koja se ogleda u njihovoj muzici, plesu, književnosti i umetnosti. Neki od njihovih tradicionalnih običaja su tanaka (biljni prah koji se nanosi na lice kao zaštita od sunca i ukras), longyi (suknja koju nose muškarci i žene) i thanat (žvakanje betela kao stimulans).
Istorija Mjanmara je veoma bogata i složena. Neki od najvažnijih događaja su:
Prve civilizacije u Mjanmaru su nastale oko 200. godine pre nove ere, kada su se naselili narodi Pyu i Mon.
U 11. veku je osnovana Kraljevina Pagan, koja je ujedinila veći deo zemlje pod burmanskom vlašću i proširila budizam.
U 13. veku je Mjanmar bio pod mongolskom invazijom, koja je dovela do raspada kraljevstva i nastanka manjih država.
U 16. veku je ponovo uspostavljena jedinstvena država pod dinastijom Taungoo, koja je stvorila najveću imperiju u jugoistočnoj Aziji.
U 18. i 19. veku je Mjanmar bio u sukobu sa Kinom, Tajlandom i Britanijom, koja ga je postepeno kolonizovala nakon tri anglo-burmanska rata.
U 20. veku je Mjanmar bio pod japanskom okupacijom tokom Drugog svetskog rata, a zatim je stekao nezavisnost 1948. godine pod vođstvom Aung Sana.
Od 1962. do 2011. godine je Mjanmar bio pod vojnom diktaturom, koja je gušila demokratske pokrete i izazvala etničke sukobe i izolaciju od sveta.
Od 2011. do 2020. godine je Mjanmar započeo proces demokratske tranzicije, koji je doveo do pobede Nacionalne lige za demokratiju (NLD) na izborima i izbora Aung San Su Ći za državnu savetnicu.
U februaru 2021. godine je vojska izvela novi državni udar i uhapsila Aung San Su Ći i druge lidere NLD-a, što je izazvalo masovne proteste i međunarodnu osudu.
Mjanmar se graniči sa Bangladešom, Indijom, Kinom, Laosom i Tajlandom. Njegova obala izlazi na Bengalski zaliv i Andamansko more. Klima je, osim u najsevernijim delovima, monsunska. Najveće reke izviru u planinama i teku ka Indijskom okeanu. Najviši vodostaj je u vreme monsunskih kiša, kada su česte poplave, dok u sušnoj sezoni mnoge reke presuše. Obale uz okean su niske i močvarne.