Vizni režim
Nije potrebna viza
za boravak u periodu do devedeset dana tokom perioda od šest meseci od datuma prvog ulaska. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Uslov za izdavanje vize je prethodno posedovanje vize zemlje u koju se ulazi posle Mongolije.
Bezbednosna situacija
Mongolija je bezbedna zemnja, ali i pored toga treba biti obazriv na mestima gde su veće gužve. Kao i obično, vredne stvari ne treba nositi sa sobom, niti veće količine novca, a umesto pešačenja gradom noću, bolje je uzeti taksi.
Izvor: Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Putno zdravstveno osiguranje za predviđeni period boravka u Mongoliji je neophodno. Potvrde o vakcinaciji generalno nisu potrebne, osim u posebnim situacijama (kao što je bila epidemija SARS-a). Od studenata i svih drugih koji u Mongoliji nameravaju da borave duže od 3 meseѕa, zahteva se test na AIDS.
Pored obavezne terapije, na put u Mongoliju je preporučljivo poneti uobičejene lekove.
Izvor: Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Vozačka dozvola
Vozačke dozvole Republike Srbije na novom obrascu ne mogu se koristiti za upravljanje motornim vozilom.
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Mongoliju pokriva ambasada Republike Srbije u Kini.
Ambasador: Milan Bačević
Adresa: San Li Tun, Dong 6 Jie 1, 100600 Peking, Kina
Broj telefona: +86 (10) 6532-3516, +86 (10) 6532-3016, +86 (10) 6532-1693, +86 (10) 6532-5413, +86 (10) 6532-1628, +86 (10) 6532-1562, +86 (10) 6532-6248
Broj faksa: +86 (10) 6532-1207
Ambasada države Mongolija u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Mongolije u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Mongolija je zemlja sa najmanjom gustinom naseljenosti na svetu, sa samo dva stanovnika po kvadratnom kilometru.
Mongolija je poznata po svojoj nomadskoj kulturi i tradiciji. Oko 30% stanovništva živi u jurtama, pokretnim šatorima od filca i drveta.
Mongolija je dom najvećeg spomenika Džingis-kanu na svetu, koji se nalazi na 54 metra visine i napravljen je od nerđajućeg čelika. Spomenik se može videti sa udaljenosti od 10 kilometara.
Mongolija ima jedno od najbogatijih nalazišta fosila dinosaurusa na svetu, posebno u pustinji Gobi. Neki od najpoznatijih fosila su Velociraptor, Protoceratops i Tarbosaurus.
Mongolija je jedna od retkih zemalja koja ima četiri različita godišnja doba, sa velikim temperaturnim razlikama između leta i zime. Leti temperatura može dostići 40°C, dok zimi može pasti i do -40°C.
Mongolija ima bogatu i burnu istoriju, koja seže do drevnih nomadskih carstava kao što su Huni, Ksiongnu, Ksianbei i Rurani. Najslavnije razdoblje mongolske istorije je ono pod Džingis-kanom i njegovim naslednicima, koji su osnovali najveće kopneno carstvo u istoriji čovečanstva, koje se prostiralo od Kine do Evrope. Mongolsko carstvo je doprinelo kulturnoj razmeni, trgovini i naučnom napretku između Istoka i Zapada.
Posle raspada mongolskog carstva, Mongolija je bila pod uticajem ili pod vlašću susednih sila kao što su Kina, Tibet, Oirati i Mandžurija. Tek 1911. godine Mongolija je proglasila nezavisnost od Kine, ali je morala da se bori za međunarodno priznanje do 1945. godine. U 20. veku Mongolija je bila pod jakim sovjetskim uticajem i uspostavila je socijalistički sistem vlasti. Posle pada komunizma 1990. godine, Mongolija je prešla na višestranačku demokratiju i tržišnu ekonomiju.
Mongolija se graniči sa Rusijom na severu i Kinom na jugu, a nema izlaz na more. Zemlja ima površinu od oko 1,6 miliona kvadratnih kilometara, što je otprilike tri puta veće od Francuske. Veći deo teritorije čini visoravan sa prosečnom nadmorskom visinom od oko 1.500 metara. Na zapadu i severu se nalaze planinski lanci Altaj, Sajan i Hangaj, dok je na jugu pustinja Gobi. Mongolija ima kontinentalnu klimu sa dugim i hladnim zimama i kratkim i toplim letima. Padavine su retke i uglavnom se javljaju leti.