Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje u Mozambik.Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Viza se dobija na ulasku u zemlju.
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Mozambik pokriva ambasada Republike Srbije u Južnoafrićkoj Republici.
Ambasador: Goran Vujičić
Adresa: 163, Marais street, Brooklyn 0181, P.O.B 13026 HATFIELD, 0028 Pretorija, Južnoafrička Republika
Broj telefona: +27 (12) 4605-626, +27 (12) 4606-103, +27 (12) 3464-139
Broj faksa: +27 (12) 4606-003
Ambasada države Mozambik u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Mozambika u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Naziv Mozambik potiče od imena arapskog trgovca Musa-Al-Bika koji se nastanio na priobalnom ostrvu u 15. veku.
Mozambik je više od dva puta veći od Nemačke ili tri puta veći od Velike Britanije i nešto manji od Pakistana.
Mozambik je poznat po svojoj bogatoj i raznovrsnoj flori i fauni. U zemlji živi oko 740 vrsta ptica, 200 vrsta sisara i 170 vrsta gmizavaca. Među najpoznatijim životinjama su slonovi, lavovi, leopardi, nilski konji, krokodili i flamingosi.
Mozambik je dom nekih od najlepših plaža i ostrva na svetu. Na obali se nalazi više od 1200 km peščanih plaža, a u Mozambičkom kanalu se nalazi arhipelag Bazaruto koji se sastoji od šest ostrva sa koralnim grebenima, lagunama i morskim životom.
Mozambik je naseljen još od 4. veka pre nove ere, kada su se na ovim prostorima pojavili Bantu narodi koji su se bavili poljoprivredom i obradom gvožđa. U 9. veku nove ere osnovana su prva priobalna naselja pod uticajem svahili kulture i arapske trgovine. Prvi Evropljanin koji je stigao u Mozambik bio je portugalski moreplovac Vasko da Gama 1498. godine. Portugalci su uspostavili kolonijalnu vlast nad obalom i unutrašnjosti zemlje, koju su eksploatisali za trgovinu robljem, zlatom i začinima. Mozambik je stekao nezavisnost od Portugala 1975. godine, nakon desetogodišnjeg gerilskog rata koji je vodila FRELIMO, Front za oslobođenje Mozambika. Prvi predsednik nezavisnog Mozambika bio je Samora Moises Machel, koji je uspostavio socijalistički režim blizak Sovjetskom Savezu i Kubi. Međutim, zemlja je ubrzo zapala u građanski rat između FRELIMO-a i RENAMO-a, Otpora nacionalnog Mozambika, koji je podržavan od strane aparthejdskih režima Južne Afrike i Rodezije. Građanski rat je trajao od 1977. do 1992. godine i odneo je oko milion života i raselio milione ljudi. Rat je okončan Rimskim mirovnim sporazumom koji je omogućio višestranačku demokratiju i pomirenje. Od tada, Mozambik je postigao značajan ekonomski napredak i političku stabilnost, ali se i dalje suočava sa izazovima siromaštva, nejednakosti, korupcije i klimatskih promena.
Mozambik se nalazi na jugoistočnom delu afričkog kontinenta i ima izlaz na Indijski okean dužine oko 2500 km. Zemlja se graniči sa šest drugih država: Tanzanijom na severu, Malavijem i Zambijom na severozapadu, Zimbabveom na zapadu, Esvatinijem i Južnom Afrikom na jugozapadu. Zemlja ima dva glavna geografska regiona koji su odvojeni rekom Zambezi: severni region sa uskim obalnim pojasom i nižim visoravnima koje se uzdižu do planinskih lanaca, i južni region sa širim obalnim područjem i valovitim brdima. Najviša tačka zemlje je planina Binga sa 2436 metara nadmorske visine, a najniža tačka je obala okeana. Najduža reka je Zambezi, koja protiče kroz središnji deo zemlje i uliva se u okean kod grada Chinde. Najveće jezero je jezero Niasa, koje deli sa Malavijem i Tanzanijom, i koje je po površini deveto najveće jezero na svetu. Mozambik ima bogatu prirodnu baštinu koja uključuje četiri nacionalna parka, šest rezervata i 12 zaštićenih područja.
Mozambik ima tropsku klimu sa dva godišnja doba. Kišna sezona traje od oktobra do marta, a suva sezona od aprila do septembra.