Kažu o sebi:
Niger je dobila ime po reci Niger, koja je treća najduža reka u Africi i protiče kroz pet zemalja. Reka je važan izvor vode i ribolova za stanovništvo Nigera, a takođe ima i kulturni i duhovni značaj.
Niger je dom mnogim drevnim civilizacijama i kulturama, kao što su Bura, Kanem-Bornu, Songaj i Hausa. Na teritoriji Nigera se nalaze brojni arheološki nalazi i crteži u kamenu koji svedoče o prisutnosti ljudi od najstarijih vremena. Neki od najpoznatijih lokaliteta su Agadez, Zinder, Dosso i Niamej.
Niger je jedna od najsiromašnijih i najmanje razvijenih zemalja na svetu, sa niskim prihodom po glavi stanovnika, visokom stopom smrtnosti dece i majki, niskom stopom pismenosti i ograničenim pristupom zdravstvenoj zaštiti i obrazovanju. Međutim, Niger ima i bogate prirodne resurse, kao što su uranijum, zlato, fosfati, nafta i ugljen.
Niger je zemlja velike etničke i kulturne raznolikosti, sa oko 20 različitih naroda koji govore više od 10 jezika. Najbrojniji su Hausa (53%), koji žive uglavnom na jugu i bave se poljoprivredom; Zarma-Songaj (21%), koji žive na jugozapadu i bave se stočarstvom; Tuareg (11%), koji žive na severu i u pustinji i bave se nomadskim životom; Fulani (6%), koji žive na istoku i bave se stočarstvom; Kanuri (6%), koji žive na severoistoku i bave se trgovinom; i ostali manji narodi. Službeni jezik je francuski, a nacionalni jezici su hausa, zarma-songaj, tamashek (tuareški), fulfulde (fulanski), kanuri i arapski.
Niger je poznat po svojoj bogatoj muzičkoj tradiciji, koja spaja uticaje iz islamske, afričke i zapadne kulture. Neki od najpoznatijih muzičara iz Nigera su Ali Farka Toure, Bombino, Mamar Kassey, Etran Finatawa, Tal National i Les Filles de Illighadad. Muzika iz Nigera se karakteriše po upotrebi tradicionalnih instrumenata kao što su ngoni (žičani instrument), gurumi (bubanj), tende (bubanj od kože kozje), molo (flauta) i kalabas (tikva).
Istorija Nigera je veoma burna i složena. Niger je stekao nezavisnost od Francuske 1960. godine, ali je od tada doživeo pet vojnih udara, četiri perioda vojne vlasti, dva građanska rata sa Tuaregima i dve ustavne krize.
Niger se graniči sa sedam drugih zemalja: Alžirom i Libijom na severu, Čadom na istoku, Nigerijom i Beninom na jugu, Burkina Fasom i Malijem na zapadu. Ukupna dužina granica je 5.834 km. Niger nema izlaz na more, ali ima pristup Atlantskom okeanu preko reke Niger i luke Kotonu u Beninu.
Klima Nigera je uglavnom suva i vruća, sa velikim temperaturnim razlikama između dana i noći. Na severu vlada pustinjska klima, sa malo padavina i visokim temperaturama tokom cele godine. Na jugu vlada tropska klima, sa više padavina i nižim temperaturama tokom kišne sezone (jun-oktobar). Srednja godišnja temperatura je oko 27°C, a srednja godišnja količina padavina je oko 150 mm.