Kažu o sebi:
Nigerija je zemlja u zapadnoj Africi koja je po broju stanovnika najveća na kontinentu.
Nigerija ima više od 250 etničkih grupa koje govore oko 500 različitih jezika. Tri najveće su Hausa, Yoruba i Igbo, koje zajedno čine oko 70% stanovništva. Službeni jezik je engleski, ali se koriste i drugi regionalni jezici kao što su hausa, yoruba, igbo i pidžin.
Nigerija je najveći proizvođač nafte u Africi i jedan od najvećih na svetu. Nafta čini oko 80% izvoza zemlje i oko 65% prihoda vlade. Međutim, naftna industrija je takođe izvor zagađenja, sukoba i korupcije. Mnogi Nigerijci žive u siromaštvu i nemaju pristup osnovnim uslugama kao što su električna energija, voda i zdravstvo.
Nigerija je dom najdužeg mosta u Africi, koji se zove Treći most na laguni (Third Mainland Bridge). Most povezuje grad Lagos, najveći grad u Nigeriji i jedan od najvećih u Africi, sa predgrađima na drugoj strani lagune. Most je dug 11,8 km i otvoren je 1990. godine. Most je veoma prometan i često se suočava sa saobraćajnim zastojima i održavanjem.
Nigerija ima najviše vrsta leptira na svetu, sa oko 1.828 poznatih vrsta. Leptiri su važan deo biodiverziteta zemlje i pokazuju bogatstvo njenih različitih staništa, od prašuma na jugu do savana na severu. Leptiri su takođe deo kulture i tradicije mnogih naroda u Nigeriji, koji ih smatraju simbolima lepote, sreće i duhovnosti.
Nigerija je kolevka nigerijske kinematografije, poznate kao Nolivud (Nollywood). Nolivud je druga najveća filmska industrija na svetu po broju proizvedenih filmova, posle Bolivuda (Bollywood) u Indiji. Nolivud proizvodi oko 2.500 filmova godišnje, uglavnom u lokalnim jezicima kao što su yoruba, igbo i hausa. Filmovi se distribuiraju putem DVD-a, televizije i interneta i imaju veliku publiku širom Afrike i dijaspore. Nolivud filmovi prikazuju različite aspekte nigerijskog društva, kulture i istorije, kao i teme kao što su ljubav, komedija, drama, triler i horror.
Nigerija ima bogatu i složenu istoriju koja seže do praistorijskih vremena. Prve civilizacije koje su se razvile na području današnje Nigerije bile su oni naroda Nok koji su živeli od 500. pr. Kr. do 200. posl. Kr., a zatim carstva Kanem-Bornu, Benin i Oyo koji su cvetali od 9. do 17. veka. U to vreme su se takođe pojavili islam i hrišćanstvo kao glavne religije u regionu.
U 15. veku su Evropljani došli na obalu Nigerije i započeli trgovinu robovima koja je trajala do 19. veka. Ova trgovina je imala veliki uticaj na društvo, politiku i ekonomiju Nigerije, kao i na milione ljudi koji su bili oteti i prevezeni u Ameriku. U 19. veku su Britanci kolonizovali Nigeriju i ujedinili je u jednu zemlju 1914. godine. Kolonijalna vladavina je donela neke koristi kao što su infrastruktura, obrazovanje i zdravstvo, ali je takođe izazvala nezadovoljstvo, otpor i nacionalizam među Nigerijcima.
Nigerija je stekla nezavisnost od Britanije 1960. godine, ali je ubrzo zapala u političku nestabilnost, vojne udare i građanski rat koji je trajao od 1967. do 1970. godine. U tom ratu je pokušala da se otcepi istočna regija pod nazivom Biafra, ali je bila poražena od savezne vlade. Rat je odneo oko milion života i ostavio duboke traume i podele u zemlji.
Posle rata je Nigerija doživela brzi ekonomski rast zahvaljujući nafti, ali je takođe suočena sa problemima kao što su korupcija, siromaštvo, nejednakost i etnički sukobi. Nigerija je imala naizmenično civilnu i vojnu vladu do 1999. godine, kada je uspostavljena četvrta republika koja je do danas opstala kao demokratski sistem. Nigerija je danas najveća ekonomija u Africi i regionalna sila, ali se i dalje bori sa izazovima kao što su terorizam, nasilje, bolesti i klimatske promene.
Nigerija se graniči sa Beninom na zapadu, Nigerom na severu, Čadom i Kamerunom na istoku, a na jugu izlazi na Gvinejski zaliv koji je deo Atlantskog okeana. Zemlja ima površinu od 923.768 km2 i oko 853 km obalne linije. Topografija Nigerije je raznovrsna i obuhvata nizije, visoravni, brežuljke i planine. Glavna reka je Niger koja protiče kroz središnji deo zemlje i formira veliku deltu na jugu.
Klima Nigerije je uglavnom tropska sa različitim vlažnim i suvim sezonama. Na jugu je klima vlažna i ekvatorijalna sa visokim temperaturama i padavinama tokom cele godine. Na severu je klima suva i kontinentalna sa nižim temperaturama i padavinama koje zavise od monsuna. Na severoistoku je klima polupustinjska sa vrlo malo padavina i visokim temperaturama.