Kažu o sebi:
Norveška ima jednu od najdužih i najraznovrsnijih obala na svetu, sa oko 50.000 ostrva i mnogobrojnim fjordovima. Fjordovi su uski i duboki zalivi koji su nastali delovanjem ledenjaka tokom ledenih doba. Najdublji fjord u Norveškoj je Sognefjorden, koji dostiže dubinu od 1.308 metara.
Norveška je jedna od najbogatijih zemalja na svetu, zahvaljujući velikim nalazištima nafte i gasa u Severnom moru. Nafta i gas čine oko 40% izvoza i 20% bruto domaćeg proizvoda Norveške. Norveška takođe ulaže deo prihoda od nafte u svoj državni penzioni fond, koji je najveći suvereni fond na svetu sa vrednošću od preko jedne milijarde dolara.
Norveška je jedna od najsevernijih zemalja na svetu, sa teritorijom koja se proteže od 57° do 78° severne geografske širine. To znači da Norveška ima velike razlike u dužini dana i noći tokom godine. Na severu zemlje, sunce ne zalazi uopšte tokom leta, što se naziva ponoćno sunce, a ne izlazi uopšte tokom zime, što se naziva polarna noć. U Oslu, glavnom gradu Norveške, ima oko 20 sati dnevnog svetla tokom juna i jula, a samo oko 6 sati tokom decembra i januara.
Norveška je poznata po svojoj bogatoj kulturnoj baštini, koja obuhvata vikinško nasleđe, književnost, muziku, umetnost i arhitekturu. Neki od najpoznatijih norveških pisaca su Henrik Ibsen, Knut Hamsun, Sigrid Undset i Jo Nesbo.
Neki od najpoznatijih norveških kompozitora su Edvard Grieg, Johan Svendsen i Arne Nordheim.
Neki od najpoznatijih norveških slikara su Edvard Munch, Harriet Backer i Odd Nerdrum.
Neki od najpoznatijih norveških arhitekata su Sverre Fehn, Jan Olav Jensen i Snohetta.
Norveška je jedna od najekološkijih zemalja na svetu, sa visokim stepenom zaštite životne sredine, obnovljivih izvora energije i reciklaže otpada. Norveška je potpisnica Kjoto protokola i Pariskog sporazuma o klimatskim promenama i ima cilj da smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte za 40% do 2030. godine u odnosu na nivo iz 1990. godine. Norveška takođe ima najveći broj električnih automobila po glavi stanovnika na svetu, sa oko 60% novoregistrovanih automobila koji su električni ili hibridni.
Norveška ima dugu i burnu istoriju, koja seže do praistorije. Prvi stanovnici Norveške su bili lovci i sakupljači koji su stigli posle povlačenja ledenog pokrivača oko 10.000 godina pre nove ere. Kasnije su se razvile poljoprivredne zajednice, koje su uspostavile trgovinske veze sa drugim narodima. Od 8. do 11. veka, Norveška je doživela vikinško doba, kada su njeni ratnici i istraživači plovili po severnom Atlantiku i osvajali nove teritorije, kao što su Island, Grenland, Britanska ostrva i Normandija. U 11. veku, Norveška je postala hrišćanska kraljevina pod kraljem Olafom II Haraldsonom, koji je proglašen za sveca posle svoje smrti u bici kod Stiklestad. U 14. veku, Norveška je ušla u Kalmar uniju sa Danskom i Švedskom, koja je trajala do 1523. godine. Od 16. do 19. veka, Norveška je bila pod danskom vlašću, a zatim pod švedskom vlašću od 1814. do 1905. godine. U 20. veku, Norveška je postala nezavisna država, ali je bila okupirana od strane nacističke Nemačke tokom Drugog svetskog rata. Posle rata, Norveška se pridružila NATO-u i Ujedinjenim nacijama, ali je odbila da se pridruži Evropskoj uniji. U 21. veku, Norveška je postala jedna od najrazvijenijih i najmirnijih zemalja na svetu, sa visokim standardom života i ljudskih prava.
Norveška se graniči sa Švedskom na istoku, Finskom i Rusijom na severoistoku, a ima i obalu na Severnom moru na jugozapadu, Norveškom moru na zapadu i Barencovom moru na severu. Klima Norveške je okeanska na zapadnoj obali, sa blagim i kišovitim zimama i hladnim letima. Na istoku je kontinentalna klima, sa hladnim i snegovitim zimama i toplim letima. Na severnoj obali je subpolarna okeanska klima, sa dugim i tamnim zimama i kratkim i svetlim letima.