Vizni režim
Za putovanje u Oman je potrebna viza. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Elektronsko podnošenje zahteva za vizu se obavlja preko sajta
https://evisa.rop.gov.om/
Bezbednosna situacija
I pored toga što je stopa kriminala relativno niska, savetujemo oprez u nekim delovima prestonice. Ne savetuju se individualna putovanja u udaljene delove zemlje (pustinje, planine, priobalna područja i slabo naseljene oblasti). Za izlete u pustinjske regione savetujemo putovanja u konvoju (najmanje dva vozila), sa ovlašćenim vodičima.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Uslovi u medicinskim ustanovama u Omanu su generalno dobri i preporučuje da pre polaska na put pribavite putno i zdravstveno osiguranje. Potrebno je da proverite da li vaša polisa osiguranja pokriva sve usluge koje želite da koristite.
Neki lekovi koji su dostupni u Srbiji mogu biti zabranjene supstance u Omanu. Ukoliko putujete u Oman sa lekovima, potrebno je posedovati kopiju recepta.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Za vreme obilnih i iznenadnih padavina, može doći do poplave u dolinama. Preporučuje se poštovanje lokalne tradicije, običaja, zakona i religije i dostojanstveno ponašanje u javnosti. Potrebno je da žene nose skromnu odeću koja pokriva ruke i noge. Osim n
Vozačka dozvola
Priznaje vozačke dozvole Republike Srbije na novom obrascu ali je neophodno da se poseduje međunarodna vozačka dozvola.
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Oman pokriva ambasada Republike Srbije u Egiptu.
Ambasador: Jugoslav Vukadinović
Adresa: 33, Al Mansour Mohamed St.
Zamalek, Kairo, Egipat
Broj telefona: +20 (2) 2735-4061, +20 (2) 2736-5494, +20 (2) 2736-7094
Broj faksa: +20 (2) 2735-3913
Ambasada države Oman u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Omana u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Oman ima bogatu istoriju koja seže do kamenog i bronzanog doba. Kao i ostatak arapskog sveta, mnogo njegove istorije i kulture je vezano za islam, jer je ovo bila jedna od prvih teritorija koje su prihvatile veru. Oman je bio deo različitih carstava i sultanata, uključujući Magan, ʿAd, Ahemenide, Azde, Karmate, Bujide, Seljukide, Osmanlije, Nabhane, Portugalce, Jarebu i Al Said. Oman je takođe posedovao ostrvo Zanzibar na istočnoj obali Afrike kao koloniju.
Oman je poznat po proizvodnji tamjana, koji se dobija od smole drveta Boswellia sacra. Tamjan je bio veoma cenjen u starim civilizacijama zbog svoje aromatične i lekovite vrednosti. Oman ima četiri UNESCO-va lokaliteta svetske baštine koji su povezani sa tamjanom: Bahla tvrđava, arheološka nalazišta Bat, Al Khutm i Al Ayn, neverovatan drevni sistem navodnjavanja Al Aflaj i šume tamjana.
Oman ima jedinstvenu biološku raznolikost koja obuhvata različite ekosisteme, kao što su planine, pustinje, obale i ostrva. Oman ima više od 1200 vrsta biljaka, od kojih je oko 80 endemično. Takođe ima više od 500 vrsta ptica, 90 vrsta sisara i 80 vrsta gmizavaca. Oman je dom za neke retke i ugrožene životinje, kao što su arapski leopard, arapski oriks i zelena kornjača.
Oman ima bogatu kulturnu baštinu koja se ogleda u njegovoj arhitekturi, umetnosti, muzici, književnosti i tradicijama. Oman ima mnogo impresivnih tvrđava, džamija, muzeja i spomenika koji svedoče o njegovoj prošlosti. Oman takođe ima živopisnu narodnu umetnost koja uključuje izradu tepiha, nakita, keramike i drvenih predmeta. Muzika i ples su važni aspekti omanse kulture, a neki od popularnih žanrova su al razha (mačevanje), al ayyala (pesme o ratnicima) i al nahma (pesme o ribarima).
Oman je zemlja na jugoistočnoj obali Arapskog poluostrva, koja se nalazi u Zapadnoj Aziji, na ušću Persijskog zaliva i Arapskog mora. Oman ima raznovrsnu klimu i geografiju. Sastoji se od centralne pustinjske ravnice sa strmim planinama na severu i jugu. Severna obalna ravnica, Batinah, je i vruća i vlažna. Klima je vruća i suva u centralnom delu zemlje, dok je na jugu tropska klima zbog letnjih monsuna.