Vizni režim
Viza za Panamu nije potrebna za turistički boravak. Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza.
Bezbednosna situacija
Rizici od oružanih sukoba i kriminala su visoki, potrebna je povećana pažnja.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Dokaz o vakcinaciji i zdravstveno osiguranje nisu neophodni, ali se preporučuje putno zdravstveno osiguranje. Opšta sanitarna situacija je dobra, a nema ni epidemija. Preporučuje se flaširana voda i izbegavanje ishrane na uličnim kioscima.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Česte su i vrlo jake kiše.Kišna sezona traje od maja do oktobra.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Panamu pokriva ambasada Republike Srbije u Meksiku.
Ambasador: Goran Mešić
Adresa: Av. Montanas Rocallosas No.515 Lomas de Chapultepec, 11000 Meksiko, D.F. Meksiko
Broj telefona: +52 (55) 5520-0524, + 52 (55) 5520-2523
Broj faksa: +52 (55) 5520-9927
Ambasada države Panama u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Paname u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Panama je jedina zemlja na svetu gde možeš da vidiš izlazak sunca na Pacifiku i zalazak sunca na Atlantiku. To je zato što je Panama uska i zakrivljena u obliku slova S, pa se njene obale nalaze na istoku i zapadu, a ne na severu i jugu.
Panama je domaćin najdužeg železničkog mosta na svetu, koji prelazi Panamski kanal. Most je dug 5.425 metara i nazvan je Most Amerika (Puente de las Americas). Most je izgrađen 1962. godine i povezuje severni i južni deo kontinenta.
Panama ima jednu od najbogatijih biodiverziteta na svetu, sa više od 10.000 vrsta biljaka i životinja. U Panami se nalaze i neke od najređih vrsta, kao što su zlatna žaba (Atelopus zeteki), harpijski orao (Harpia harpyja) i tri prsta lenjivac (Bradypus pygmaeus).
Panama je poznata po svojoj kafi, koja spada među najskuplje i najkvalitetnije na svetu. Najpoznatija vrsta kafe je Geisha (Gesha), koja potiče iz Etiopije, ali se uzgaja u visokim planinama Paname. Ova kafa ima veoma aromatičan i cvetni ukus, a može da košta i do 600 dolara po kilogramu.
Panama ima veoma raznoliku kulturu, koja je pod uticajem različitih naroda i civilizacija koje su prolazile kroz nju. U Panami se govori španski jezik, ali se takođe koriste i engleski, francuski, kineski i mnogi domorodački jezici. U Panami se proslavljaju mnogi festivali i karnevali, koji pokazuju bogatstvo muzike, plesa, nošnje i gastronomije ove zemlje.
Panama ima veoma zanimljivu istoriju, koja seže još u doba pre Kolumba. Neki od najstarijih tragova ljudske prisutnosti u Panami datiraju iz oko 11.000 godina pre nove ere. Pre dolaska Španaca, Panama je bila naseljena raznim domorodačkim narodima, kao što su Kueva, Čibča, Čoko i drugi. Španci su otkrili Panamu 1501. godine i osnovali prvo stalno naselje u Americi, Santa Marija la Antigua del Darien. Panama je bila važna kolonija Španije, jer je služila kao most za transport zlata i srebra iz Perua i Meksika u Evropu. Panama je stekla nezavisnost od Španije 1821. godine, kao deo Velike Kolumbije, koju je osnovao Simon Bolivar. Međutim, Panama se odvojila od Kolumbije 1903. godine, uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, koje su želele da izgrade Panamski kanal. Kanal je otvoren 1914. godine i predstavlja jedno od najvećih inženjerskih dostignuća u istoriji. Panama je imala nekoliko političkih prevrata i diktatura tokom 20. veka, kao i sukobe sa SAD oko kontrole nad kanalom. Tek 1999. godine, Panama je preuzela potpunu upravu nad kanalom od SAD. Danas je Panama stabilna i prosperitetna demokratija, koja se razvija u oblastima turizma, trgovine, finansija i logistike.
Panama se graniči sa Kostarikom na zapadu i Kolumbijom na istoku. Ima obalu na Karipskom moru na severu i na Tihi okean na jugu. Panama ima tropsku klimu, sa toplim i vlažnim vremenom tokom cele godine. Postoje dva godišnja doba: suvo (od januara do aprila) i kišno (od maja do decembra). Temperatura se malo menja u zavisnosti od nadmorske visine, ali je u proseku oko 27°C.