Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje u Republiku Kongo. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Najbliže ambasade Republike Kongo nalaze se u Berlinu i Rimu.
Zahtev se može podneti lično ili putem vizne službe ili poslati poštom. Potrebna dokumenta:
dva formulara za vizu, popunjena i potpisana,
važeći pasoš,
dozvola za boravak u Nemačkoj,
dve fotografije veličine za pasoš,
rezervacija hotela, potvrda o smeštaju ili pozivnica, fotokopija karte sa prethodnom saglasnošću , odeljenja za teritorijalni nadzor (DDST),
fotokopija povratne karte podnosioca prijave.
Bezbednosna situacija
Savetuje se puna obazrivost. Da bi se smanjila pretnja ličnoj bezbednosti, neophodno je preuzeti preventivne mere, posebno hodati samo u grupama, ostavljati dragocene stvari, dokumente u sefu hotela i ne nositi velike sume novca.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Sanitarna i epidemiološka situacija u R.Kongo je nestabilna i podložna izrazitim sezonskim fluktuacijama. Postoje visoki rizici za dobijanje virusnih, parazitskih, zaraznih i akutnih crevnih bolesti. Široko rasprostranjena malarija, tifusna groznica i hepatitis A. Kvalitet medicinske nege nije na zavidnom nivou. Za kvalifikovanu medicinsku negu, preporučuje se odlazak u privatne klinike.Državljani Republike Srbije koji putuju u R.Kongo u obavezi su da imaju žute kartone kao dokaz da su vakcinisani od žute groznice (vakcinacije se obavljaju u Institutu za tropske bolesti u Beogradu). Preporuka je da budu vakcinisani i od svih oblika hepatitisa, tetanusa i dečije paralize. Savetuje se redovna primena higijene, pranje ruku i izbegavanje konzumiranja hrane koja nije dobro termički obrađena. Pije se isključivo flaširana voda.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Republiku Kongo pokriva ambasada Republike Srbije u Angoli.
Ambasador: Dragan Marković
Adresa: Comandante N'Zaji 25/27, Alvalade, Luanda, Angola
Broj telefona: +244 (22) 2321-421, +244 (22) 2327-240, +244 (22) 2320-393
Broj faksa: +244 (22) 2321-724
Ambasada države Republika Kongo u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Republike Kongo u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Republika Kongo je poznata po svojoj bogatoj biološkoj raznolikosti i šest nacionalnih parkova koji su pod zaštitom UNESCO-a. Jedan od njih je i Park Odzala-Kokoua, koji je dom za više od 100 vrsta sisara, uključujući zapadne nizijske gorile, šumskog slona i bongo antilope.
Republika Kongo je jedna od retkih afričkih zemalja koja ima žensku premijerku. Od aprila 2021. godine, funkciju premijerke obavlja Anatole Collinet Makosso, koja je prethodno bila ministarka za obrazovanje. Ona je druga žena na tom položaju u istoriji zemlje, nakon Claudine Munari koja je bila premijerka od 1991. do 1992. godine.
Republika Kongo je jedna od najvećih proizvođača nafte u Zalivu Gvineji, što joj obezbeđuje određeni stepen prosperiteta, ali i političke i ekonomske nestabilnosti u nekim oblastima i nejednaku raspodelu prihoda od nafte na nacionalnom nivou. Nafta čini oko 65% BDP-a zemlje i oko 80% njenih izvoznih prihoda.
Republika Kongo ima bogatu muzičku tradiciju koja se zasniva na ritmovima i instrumentima bantu naroda, kao što su ngoma (bubanj), likembe (prstena harfa) i sanza (metalofon). Neki od najpoznatijih kongoanskih muzičara su Papa Wemba, Franco Luambo, Manu Dibango i Cesaria Evora.
Republika Kongo je dom za najstariju svetsku saharansku zajednicu, narod Bajaka, koji žive u šumama duž reke Sangha na severu zemlje. Bajaka su nomadski lovci-sakupljači koji imaju jedinstven način života i kulturu koja je usko povezana sa prirodom. Oni imaju svoj jezik koji se razlikuje od ostalih bantu jezika i svoj sistem verovanja koji se zasniva na poštovanju duhova šume.
Republika Kongo je nastala kao francuska kolonija krajem 19. veka pod imenom Francuski Kongo. Godine 1960. stekla je nezavisnost od Francuske pod imenom Republika Kongo. Nakon nezavisnosti, u zemlji su se smenjivali vojni udari, građanski ratovi i političke krize, koje su uticale na njenu stabilnost i razvoj. Godine 1969. zemlja je postala marksističko-lenjinistička država pod imenom Narodna Republika Kongo, koja je trajala do 1992. godine, kada su održani višestranački izbori. Godine 1997. izbio je novi građanski rat između pristalica predsednika Pascala Lissoube i njegovog protivnika Denisa Sassou Nguessa, koji je završio pobedom ovog drugog i njegovim ponovnim preuzimanjem vlasti. Od tada, Sassou Nguesso vlada zemljom uz ograničenu demokratsku legitimnost i optužbe za korupciju i kršenje ljudskih prava.
Republika Kongo se graniči sa devet drugih afričkih zemalja: Gabonom na zapadu, Kamerunom i Srednjoafričkom Republikom na severu, Demokratskom Republikom Kongo na istoku i jugu, Angolom i njenom enklavom Kabindom na jugozapadu. Ima kratku obalu (37 km) na Atlantskom okeanu kod ušća reke Kongo.
Klima u Republici Kongo je uglavnom tropska, sa visokim temperaturama i vlažnošću tokom cele godine. Na severu zemlje vlada ekvatorijalna klima, sa dva kišna i dva sušna perioda. Na jugu zemlje vlada tropska monsunska klima, sa jednim kišnim i jednim sušnim periodom. Na istoku zemlje, na visoravnima i planinama, klima je umerenija i svežija, sa nižim temperaturama i većim padavinama.