Vizni režim
Za putovanje u Samou je potrebna viza. Viza se dobija na ulasku u zemlju.
Bezbednosna situacija
Zabeleženi su slučajevi fizičkog nasilja prema strancima, zbog čega se savetuje oprez pri putovanju, posebno noću, kao i izbegavanje velikih javnih skupova (protesta, demonstracija i slično).
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Preporučuje se posedovanje sveobuhvatnog putnog osiguranja, jer cena zdravstvenih usluga može biti veoma visoka.Poseban oprez treba imati zbog bolesti koje se prenose ubodom komaraca.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Samou pokriva ambasada Republike Srbije u Australiji.
Ambasador: Miroljub Petrović
Adresa: 4 Bulwara Close O'Malley, ACT 2606 Kanbera, Australija
Broj telefona: +61 (2) 6290-2630, +61 (2) 6290-2948
Broj faksa: +61 (2) 6290-2631
Ambasada države Samoa u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Samoe u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Samoa je ostrvska zemlja u Pacifiku.
Samoa ima treći pol, poznat kao Fa’afafine, koji je prihvaćen i relevantan kao muški i ženski. Fa’afafine znači “na način žene” i obično se odnosi na muškarce koji se identifikuju kao žene ili imaju ženske osobine. Fa’afafine su kulturno prihvaćene i imaju važnu ulogu u samojanskom društvu.
Samoa je poznata po svojoj tradicionalnoj umetnosti tetoviranja, koja se naziva tatau ili pe’a za muškarce i malu za žene. Tetoviranje je veoma cenjeno i smatra se znakom zrelosti, hrabrosti i posvećenosti kulturi. Tetoviranje se obavlja ručno, uz pomoć oštrih alata od kostiju ili školjki.
Samoa je domaćin jednog od najvećih vulkanskih kratera na svetu, koji se nalazi na ostrvu Savai’i. Krater se zove Alofaaga ili Puapua i ima prečnik od oko 1,1 km i dubinu od oko 200 m. Krater je nastao pre oko 190 godina, kada je vulkan Matavanu eruptirao i stvorio lavinu polje koje pokriva oko 50 km² površine.
Samoa je jedna od prvih zemalja koja dočekuje Novu godinu, zahvaljujući tome što se nalazi blizu međunarodne datumske linije. Međutim, to nije uvek bio slučaj. Do 2011. godine, Samoa je bila jedna od poslednjih zemalja koja je slavila Novu godinu, jer je bila na istočnoj strani datumske linije. Zbog toga je promenila svoje vreme za jedan dan unapred, kako bi poboljšala svoje ekonomske veze sa Australijom i Novim Zelandom.
Samoa ima bogatu i drevnu istoriju koja seže više od 3.000 godina unazad. Ostrva su naseljena od strane Lapita naroda (austronezijski narod koji je govorio okeanske jezike), koji su putovali iz ostrvskog Melanezije. Samoanska istorija je snažno povezana sa istorijama Tonge i Fidžija, susednih ostrva sa kojima Samoa ima dugu genealošku vezu i zajedničke kulturne tradicije. Samoa je bila pod uticajem i dominacijom različitih stranih sila, uključujući zapadne Evropljane, Nemačku, SAD i Novi Zeland. Samoa je stekla nezavisnost od Novog Zelanda 1962. godine i postala prva nezavisna polinezijska država u modernom dobu.
Samoa se graniči sa Američkom Samoom na istoku, Kukovim ostrvima na jugu, Niuom na zapadu i Tokelauom na severu. Klima Samoe je tropska, to jest, vruća, vlažna i kišna tokom cele godine, sa maksimumom padavina od decembra do marta i relativnim minimumom od juna do septembra. Prosečna dnevna temperatura vazduha tokom cele godine se kreće od 24 do 30 stepeni Celzijusa. More u Samoi je dovoljno toplo za kupanje tokom cele godine.