Vizni režim
Za putovanje u Sao Tome i Principe je potrebna viza. Elektronsko podnošenje zahteva za vizu se obavlja preko sajta
http://www.smf.st/evisa/index.php#EN-lang
Zdravstvena situacija
Po dolasku moraćete da pokažete dokumente (žutu kartu za vakcinaciju) koji dokazuju da ste dobili vakcinaciju protiv žute groznice. Takođe se morate zaštititi od malarije. Neke zemlje takođe preporučuju vakcinaciju protiv kolere, tifusa i polio. Kako svaka zemlja ima svoje preporuke za putovanje u inostranstvo, za posebne savete obratite se svom lekaru.
Izvor: http://www.saotome.st/index.php
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Sao Tome i Principe pokriva misija Republike Srbije pri Ujedinjenim Nacijama u Njujorku.
Ambasador: Milan Milanović
Adresa: 854, Fifth Avenue, N.Y. 10021, Njujork, Sjedinjene Američke Države
Broj telefona: +1 (212) 8798-700, +1 (212) 8798-701, +1 (212) 8798-702, +1 (212) 8798-703
Broj faksa: +1 (212) 8798-705
Ambasada države Sao Tome i Principe u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Sao Tome i Principa u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Sao Tome i Principe je najmanja afrička država po površini i broju stanovnika. Sastoji se od dva glavna ostrva i nekoliko manjih u Gvinejskom zalivu. Njena ukupna površina je 1.001 km².
Sao Tome i Principe je bila portugalska kolonija od 15. do 20. veka. Portugalci su na ostrvima uzgajali šećer, kafu i kakao uz pomoć robova iz Afrike. Ostrva su stekla nezavisnost 1975. godine posle dugog oslobodilačkog pokreta.
Sao Tome i Principe je jedina država na svetu koja ima ime po svecu. Ostrva su dobila ime po Svetom Tomi i Svetom Antunu, čiji su dani slavljeni kada su Portugalci otkrili ostrva. Glavni grad države je Sao Tome, koji se nalazi na istoimenom ostrvu.
Sao Tome i Principe je jedno od najbogatijih mesta na svetu po biodiverzitetu. Na ostrvima živi oko 700 vrsta biljaka, 143 vrste ptica, 27 vrsta gmizavaca i 16 vrsta sisara. Mnoge od ovih vrsta su endemične, što znači da se nalaze samo na ovim ostrvima.
Sao Tome i Principe je jedno od retkih mesta na svetu gde se može videti ekvator i nulti meridijan u isto vreme. Na ostrvu Rolas, koje pripada Sao Tome, postoji spomenik koji obeležava tačku gde se seku ove dve linije. Ovo je jedinstvena prilika da se stane na nulu geografske širine i dužine.
Sao Tome i Principe ima bogatu i burnu istoriju koja seže do kraja 15. veka, kada su portugalski moreplovci otkrili neobitana ostrva u Atlantiku. Portugalci su iskoristili plodno vulkansko tlo za uzgoj šećera, koji je bio veoma tražen u Evropi. Za rad na plantažama su dovozili robove iz Afrike, koji su činili većinu stanovništva. U 16. i 17. veku, Sao Tome je bio najveći izvoznik šećera u Africi, ali je kasnije izgubio značaj zbog konkurencije iz Amerike. U 19. veku, Portugalci su počeli da gaje kafu i kakao, koji su postali glavni izvor prihoda za koloniju. Međutim, uslovi rada za afričke radnike su bili veoma teški i nehumani. U 20. veku, pokrenut je pokret za oslobođenje od portugalske vlasti, koji je kulminirao nezavisnošću 1975. godine. Posle nezavisnosti, zemlja je prošla kroz period političke nestabilnosti, prevrata i demokratskih reformi.
Sao Tome i Principe se sastoji od dva glavna ostrva, Sao Tome i Principe, i nekoliko manjih ostrvaca. Ostrva su deo vulkanskog planinskog lanca koji se proteže duž zapadne obale Afrike. Najviši vrh je Pico de Sao Tome, koji se nalazi na 2.024 metara nadmorske visine. Ostrva su prekrivena gustim tropskim šumama, koje su dom mnogim retkim i endemičnim vrstama biljaka i životinja. Ostrva imaju obalu sa mnogim peščanim plažama, uvalama i lagunama.
Klima na Sao Tome i Principe je tropska, topla i vlažna. Prosečna godišnja temperatura je oko 27 stepeni Celzijusa, a varira malo tokom godine. Na planinama je hladnije, posebno noću. Kišna sezona traje od oktobra do maja, a suva sezona od juna do septembra. Godišnja količina padavina varira od 1.000 milimetara na severu do 5.000 milimetara na jugozapadu. Vlažnost vazduha je visoka, oko 80 posto.