Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje u Senegal. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Potrebna dokumenta: Važeći pasoš,
Obrazac potpisan i popunjen u dva primerka
https://www.botschaft-senegal.de/page-d-accueil/services-consulaires/visas/ ,
Potvrda o rezervaciji avionske karte,
Informacije o smeštaju,
Dve fotografije pasoša.
Bezbednosna situacija
Kretanje je, u načelu, slobodno osim u regionu Casamance, gde je zabeleženo nekoliko slučajeva kidnapovanja stranaca. Iako se situacija u Senegalu ocenjuje kao stabilna, potrebno je izbegavati i kretanje delovima zemlje koji se graniče sa Malijem, zbog mogućih napada salafističkih pobunjenika iz redova Al Kaide islamskog Magreba (AKIM), kao i područjima prema Mauritaniji. Ukoliko je putovanje neophodno, ne treba ga preduzimati noću, niti samostalno.
Postoji rizik da stranci u Dakaru budu napadnuti radi pljačke. Zbog toga se ne preporučuje nošenje nakita i većih suma novca. Potrebno je izbegavati kretanje pešice, naročito noću. Kod korišćenja kola, kretati se zatvorenih prozora.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Vakcinacija nije obavezna (od 2007. godine), ali se ona preporučuje protiv malarije i hepatitisa A. U obzir dolazi i vakcinacija protiv žute groznice (mada od 2002. godine nije bilo slučajeva ove bolesti u Senegalu).
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Zabranjeno je fotografisanje važnih objekata, kao što su aerodromi, kasarne, predsednička palata, ministarstva i sl. Ne preporučuje se fotografisanje mesta i situacija koje mogu izazvati negodovanje mase, kao što su npr. sirotinjske četvrti i sl. Strogo s
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Senegal pokriva ambasada Republike Srbije u Maroku.
Ambasador: Slađana Prica
Adresa: 24, Rue El Kadi Ahmed Mouline, Souissi, Rabat, Maroko
Broj telefona: +212 (537) 752-201, +212 (537) 753-770
Broj faksa: +212 (537) 753-258
Ambasada države Senegal u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Senegala u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Senegalu je zemlja u zapadnoj Africi koja ima bogatu kulturu i raznoliku prirodu.
Senegal je jedna od retkih afričkih zemalja koja nikada nije doživela vojni udar. Od sticanja nezavisnosti od Francuske 1960. godine, Senegal je održao stabilnu demokratiju i mirne tranzicije vlasti.
Senegal je domaćin najvećeg kiparskog spomenika na svetu, pod nazivom Afrička renesansa. Visok je 49 metara i prikazuje muškarca, ženu i dete koji se uzdižu iz vulkanske stene. Kip je izgrađen od bronze i koštao je 27 miliona dolara.
Senegal ima ružičasto jezero koje se zove Retba. Jezero ima visoku koncentraciju soli, koja omogućava mikroorganizmima da proizvode crveni pigment koji boji vodu u ružičasto. Jezero je popularno mesto za turiste i lokalne sakupljače soli.
Senegal je poznat po svojoj muzici, posebno po stilu koji se zove mbalax. To je fuzija tradicionalnih bubnjeva, gitare, saksofona i pevanja. Najpoznatiji senegalski muzičar je Youssou N’Dour, koji je sarađivao sa mnogim međunarodnim zvezdama kao što su Peter Gabriel, Sting i Paul Simon.
Senegal je takođe poznat po svojoj književnosti, koja obuhvata različite žanrove i teme. Jedan od najpoznatijih senegalskih pisaca je Leopold Sedar Senghor, koji je bio i prvi predsednik Senegala i jedan od osnivača pokreta negritude, koji je slavio afričku kulturu i identitet. Njegova poezija je bila inspirisana njegovim iskustvima kao kolonijalni podanik, politički zatvorenik i državnik.
Senegal ima bogatu istoriju koja seže u praistoriju, kada su ljudi naseljavali dolinu reke Senegal. Tokom srednjeg veka, Senegal je bio deo različitih carstava kao što su Vagadu, Tekrur, Mali i Songaj. U 15. veku, evropski istraživači i trgovci su stigli na obalu Senegala i uspostavili kontakte sa lokalnim kraljevstvima kao što su Džolof, Kaabu i Futa Toro. U 19. veku, Senegal je postao francuska kolonija i centar trgovine robljem. U 20. veku, Senegal je bio deo Federacije Francuske Zapadne Afrike, a zatim Federacije Mali, pre nego što je stekao nezavisnost 1960. godine.
Senegal se graniči sa Mauritanijom na severu, Malijem na istoku, Gvinejom i Gvinejom Bisao na jugu i Atlantskim okeanom na zapadu. Takođe okružuje Gambiju, malu enklavu unutar njegove teritorije. Senegal ima tropsku klimu sa odvojenim sušnim i kišnim razdobljima koje utiču zimski severoistočni i letnji jugozapadni vetrovi. Prosečna godišnja količina padavina za Dakar je oko 600 mm, a većina ih padne između juna i oktobra kada je prosečna temperatura oko 27 °C; od decembra do februara temperatura se spušta na oko 17 °C.