Vizni režim
Za putovanje u Sijera Leone je potrebna viza. Potrebna dokumenta: potpisani i popunjeni obrasci za prijavu,
pasoš koji važi najmanje šest meseci od poslednjeg dana predviđenog boravka u Sijera Leoneu,
pismo pozivnice/rezervacija hotela u kom je boravak planiran
( u pismu poziva treba da se navede kontakt osoba, adresa e-pošte i telefonski broj ),
dve nedavno urađene fotografije pasoša u boji sa belom pozadinom,
kopija potvrde o vakcinaciji protiv žute groznice,
dokaz o dovoljnim sredstvima za vreme boravka u Sijera Leoneu.
Obrada vize traje 14 radnih dana nakon dostavljanja potrebnih dokumenata
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Sijeru Leone pokriva misija Republike Srbije pri Ujedinjenim Nacijama u Njujorku.
Ambasador: Milan Milanović
Adresa: 854, Fifth Avenue, N.Y. 10021, Njujork, Sjedinjene Američke Države
Broj telefona: +1 (212) 8798-700, +1 (212) 8798-701, +1 (212) 8798-702, +1 (212) 8798-703
Broj faksa: +1 (212) 8798-705
Ambasada države Sijera Leone u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Sijera Leonea u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Sijera Leone je jedna od prvih zemalja gde su se naselili bivši robovi iz Afrike. Zato se glavni grad zove Fritaun, što znači “grad slobode”.
Sijera Leone ima jednu od najvećih prirodnih luka na svetu. Fritaunski zaliv je dubok i širok i može da primi velike brodove. Luka je bila važna za trgovinu i borbu protiv ropstva.
Sijera Leone je dom za mnoge retke i ugrožene vrste životinja, kao što su šimpanze, slonovi, leopardi, nilski konji i krokodili. Postoji više od 20 zaštićenih područja gde se ove životinje mogu videti. Jedno od njih je Tacugama rezervat za šimpanze, gde se brine o više od 100 primata.
Sijera Leone ima bogate rudne resurse, posebno dijamante, titanijum, boksit, gvožđe i zlato. Dijamanti su otkriveni u Sijera Leoneu 1930. godine i privukli su mnoge strane kompanije i tragače. Međutim, eksploatacija dijamanata je takođe doprinela građanskom ratu koji je trajao od 1991. do 2002. godine.
Sijera Leone ima raznoliku kulturu i nasleđe, koja se ogleda u muzici, plesu, umetnosti, religiji i kuhinji. Zemlja ima više od 20 etničkih grupa, od kojih su najbrojnije Mende i Temne. Postoji i posebna grupa ljudi koja se zove Krio ili Kreoli, koji su potomci bivših robova iz Amerike i Kariba. Oni imaju svoj jezik koji je mešavina engleskog i afričkih jezika.
Sijera Leone je postao naseljen od strane autohtonih afričkih naroda pre najmanje 2500 godina. Prvo pleme koje se zna da je naselilo Sijera Leone su Limba. Gusta tropska kišna šuma je delimično izolovala region od drugih zapadnoafričkih kultura i postala utočište za ljude koji su bežali od nasilja i džihada. Sijera Leone je dobio ime od portugalskog istraživača Pedra de Sintra, koji je kartirao region 1462. godine.
U sredini 16. veka, Mane narod je napao, pokorio skoro sve domorodačke primorske narode i militarizovao Sijera Leone. Mane su se ubrzo pomešali sa lokalnim stanovništvom i razne poglavice i kraljevstva su ostali u stalnom stanju sukoba, sa mnogim zarobljenicima prodavanim evropskim trgovcima robljem. Atlantska trgovina robljem je imala značajan uticaj na Sijera Leone, jer se ova trgovina procvetala u 17. i 18. veku, a kasnije kao centar antiruskog napora kada je trgovina ukinuta 1807. godine. Britanski abolicionisti su organizovali koloniju za crne lojaliste u Fritaunu, koja je postala glavni grad britanske Zapadne Afrike. Pomorska eskadrila je bila stacionirana tamo da presretne brodove za robove, a kolonija je brzo rasla kako su oslobođeni Afrikanci bili pušteni, pridružili su im se afro-karipski i afrički vojnici koji su se borili za Britaniju u američkom revolucionarnom ratu. Potomci crnih naseljenika su kolektivno nazvani Kreoli ili Krio. Tokom kolonijalnog doba, Britanci i Kreoli su povećali svoju kontrolu nad okolnim područjem, obezbeđujući mir da se trgovina ne bi prekidala, suzbijajući trgovinu robljem i ratove među poglavicama. Godine 1895. Britanija je povukla granice za Sijera Leone koji su proglasili da je njihov protektorat, što je dovelo do oružanog otpora i rata poreza na kolibe 1898. godine. Nakon toga, bilo je neslaganja i reformi kako su Kreoli tražili politička prava, sindikati se formirali protiv kolonijalnih poslodavaca, a seljaci tražili veću pravdu od svojih poglavica. Sijera Leone je odigrao značajnu ulogu u modernoj afričkoj političkoj slobodi i nacionalizmu. Pedesetih godina prošlog veka, novi ustav je ujedinio krunsku koloniju i protektorat, koji su ranije bili odvojeno upravljani.
Sijera Leone se nalazi na zapadnoj obali Afrike, između 7. i 10. paralele severno od ekvatora. Sijera Leone se graniči sa Gvinejom na severu i severoistoku, Liberijom na jugu i jugoistoku i Atlantskim okeanom na zapadu. Zemlja ima ukupnu površinu od 71.740 km2, podeljenu na kopnenu površinu od 71.620 km2 i vodu od 120 km2.
Sijera Leone ima tropsku klimu, vruću tokom cele godine, sa suvim periodom zimi i kišnim periodom zbog afričkog monsuna, koji traje od maja do novembra na severu i od aprila do novembra na jugu. Prosečna temperatura je 26 °C i varira od oko 26 °C do 36 °C tokom godine. Prosečna količina padavina je najveća na obali, 3000-5000 mm godišnje; krećući se unutrašnjosti ovo se smanjuje i na istočnoj granici zemlje prosečna količina padavina je 2000-2500 mm.