Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje u Solomonska ostrva.
Ambasada države Solomonska ostrva u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Solomonskih ostrva u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Solomonska ostrva su arhipelag od skoro 1000 tropskih ostrva u jugozapadnom Pacifiku, u blizini Papue Nove Gvineje. Ostrva su vulkanskog porekla i imaju bogatu i raznovrsnu floru i faunu.
Solomonska ostrva su dobila ime po biblijskom kralju Solomonu, koji je bio poznat po svojoj mudrosti i bogatstvu. Španski moreplovac Alvaro od Mendanje je prvi Evropljanin koji je posetio arhipelag 1568. godine i nazvao ga Islas Salomón (Solomonova Ostrva).
Solomonska ostrva su bila poprište krvavih borbi između Japana i saveznika tokom Drugog svetskog rata. Posebno je poznata Bitka za Gvadalkanal, koja je trajala od avgusta 1942. do februara 1943. godine i koja je bila presudna za ishod rata na Pacifiku. Na ostrvima se nalaze mnoge olupine brodova i aviona iz tog perioda, koje privlače ronioce i istoričare.
Solomonska ostrva su jedna od najmanje razvijenih zemalja na svetu, sa visokim stepenom siromaštva, nezaposlenosti i korupcije. Većina stanovništva živi od poljoprivrede, ribolova i šumarstva, a glavni izvozni proizvodi su palmino ulje, kopaiva, kakao i riba. Zemlja se suočava sa brojnim izazovima, kao što su etnički sukobi, prirodne katastrofe, klimatske promene i malarija.
Solomonska ostrva imaju bogatu i raznoliku kulturu, koja se ogleda u više od 70 jezika koje govore različita plemena i etničke grupe. Neki od tradicionalnih običaja i umetnosti su pletenje korpi, rezbarija u drvetu i kamenu, plesovi sa maskama i muzika sa bambusovim flautama i bubnjevima. Na ostrvima se takođe nalaze neobične atrakcije, kao što su džinovske kornjače, vodeni vulkani i školjke koje se koriste kao novac.
Solomonska ostrva su stekla nezavisnost od Velike Britanije 1978. godine, nakon što su bila britanski protektorat od 1893. godine. Zemlja je ustavna monarhija u okviru Komonvelta, a glava države je britanska kraljica ili kralj koju ili kojeg predstavlja generalni guverner. Izvršnu vlast ima premijer, koji se bira u parlamentu od 50 članova.
Solomonska ostrva se nalaze na istočnom rubu Melanezije, istočno od Papue Nove Gvineje i severozapadno od Vanuatua. Zemlja ima površinu od oko 28.400 kvadratnih kilometara i obuhvata šest glavnih ostrva (Gvadalkanal, Malajta, Makira, Nova Džordžija, Santa Izabel i Čoizel) i oko 900 manjih ostrva i atola. Najveće i najnaseljenije ostrvo je Gvadalkanal, na kome se nalazi i glavni grad Honijara.
Solomonska ostrva imaju tropsku klimu sa malim temperaturnim kolebanjima. Prosečna godišnja temperatura iznosi 26,5 °C, dok je period između juna i avgusta najhladniji deo godine. Padavine su obilne i neujednačene, sa prosekom od oko 3.000 mm godišnje. Zemlja je podložna tropskim ciklonima, zemljotresima i vulkanskim erupcijama.