Vizni režim
Viza nije potrebna za boravak u Surinamu do trideset dana
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Surinam pokriva ambasada Republike Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama.
Ambasador: Đerđ Matković
Adresa: c2233, Wisconsin Avenue, N.W. Suite 410, Vašington DC 20007
Broj telefona: +1 (202) 3320-333
Broj faksa: +1 (202) 3323-933, +1 (202) 3325-974
Ambasada države Surinam u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Surinama u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Surinam je najmanja nezavisna država na Južnoameričkom kontinentu, sa površinom od 163.820 kvadratnih kilometara i oko 585.000 stanovnika. Većina stanovništva živi u uskoj obalnoj ravnici, gde se nalaze i glavni grad Paramaribo i drugi veći gradovi.
Surinam ima bogatu i raznovrsnu floru i faunu, koja je uglavnom ugrožena zbog novog razvoja. Oko 93% teritorije Surinama je pokriveno džunglom, koja je deo Amazonije. U Surinamu se mogu naći egzotične životinje kao što su jaguari, divovske vidre, kajmani i šarene ptice.
Surinam ima složenu i raznoliku kulturnu baštinu, koja odražava uticaj različitih naroda koji su naseljavali ovu zemlju. U Surinamu se govori holandski kao zvanični jezik, ali i kreolski jezik Sranan Tongo, koji je mešavina engleskog, holandskog, afričkog i indijskog jezika. Takođe se govore i drugi jezici kao što su hindustanski, javanski, kineski i indijanski jezici.
Surinam ima tropsku klimu, vruću i vlažnu tokom cele godine. Dnevne temperature u Paramaribu se kreću od 24°C do 32°C. Temperature u unutrašnjosti, koje nisu ublažene stalnim obalnim povetarcem, su obično više. Godišnja količina padavina iznosi oko 2200 milimetara. Lokalci kažu da Surinam ima četiri godišnja doba: malu kišnu sezonu (decembar-februar), malu suvu sezonu (mart-april), veliku kišnu sezonu (maj-avgust) i veliku suvu sezonu (septembar-novembar).
Surinam ima zanimljivu istoriju, koja je obeležena kolonijalnim vladavinama, ropstvom, imigracijom i nezavisnošću. Prvi Evropljani koji su došli u Surinam bili su španski istraživači i holandski trgovci u 16. veku. Surinam je bio holandska kolonija od 1667. godine, kada ga je Holandija preuzela od Engleske. Na plantažama šećera su radili robovi iz Afrike, koji su ukinuti 1863. godine. Tada su dovedeni radnici iz Indije, Jave, Kine i Madeire. Holandija je Surinamu dala nezavisnost 1975. godine. Od tada, Surinam je imao nekoliko vojnih udara i građanskih ratova, ali se vratio demokratiji 1991. godine.
Surinam se graniči sa Francuskom Gvajanom na istoku, Brazilom na jugu i Gvajanom na zapadu. Na severu izlazi na Atlantski okean.