Kažu o sebi:
Tajland je jedina zemlja u jugoistočnoj Aziji koja nikada nije bila pod kolonijalnom vlašću neke evropske sile. Zbog toga je nekada bio poznat kao Sijam, što znači “slobodna zemlja”.
Tajland ima više od 40.000 budističkih hramova koji su deo nacionalnog kulturnog nasleđa. Najpoznatiji je Velika palata u Bangkoku, koja je bila rezidencija kraljeva od 1782. do 1925. godine. Unutar nje se nalazi Smaragdni Buda, najsvetija statua Bude u zemlji.
Tajland je dom mnogim egzotičnim životinjama, kao što su slonovi, tigrovi, majmuni, krokodili i zmije. Slonovi su posebno cenjeni i smatraju se nacionalnim simbolom. Postoji čak i festival slonova koji se održava svake godine u martu u gradu Ajutaja, gde se slonovi ukrašavaju i učestvuju u raznim igrama i paradama.
Tajland je poznat po svojoj ukusnoj i raznovrsnoj kuhinji, koja kombinuje slatko, kiselo, ljuto i slano. Neki od tipičnih jela su pad taj (prženi rezanci sa povrćem i mesom), tom jam (kisela i ljuta supa sa škampima), som tam (salata od narendane papaje) i masaman kari (kari sa kokosovim mlekom, krompirom i piletinom ili govedinom).
Tajland je popularna turistička destinacija koja privlači milione posetilaca svake godine. Neki od razloga za to su prelepe plaže, bogata istorija i kultura, prijateljski ljudi i niska cena života. Najposećenija mesta su Bangkok, Puket, Čijang Maj, Koh Samui i Koh Phi Phi.
Prvi tragovi ljudske naseobine na teritoriji današnjeg Tajlanda datiraju iz paleolita, pre oko 40.000 godina. Od 1500. do 500. p.n.e. razvila se bronzana kultura Ban Čang, koja je bila među najranijim centrima metalurgije u jugoistočnoj Aziji.
Od prvog do 13. veka n.e., teritorija Tajlanda je bila pod uticajem indijskih civilizacija i pod kontrolom raznih kraljevstava kao što su Mon, Kmeri i Malajci. Prvo domaće tajlandsko kraljevstvo bilo je Sukotaj, osnovano 1238. godine. Sukotaj je bio poznat po svojoj umetnosti, književnosti i religiji, kao i po uspostavljanju teravada budizma kao državne religije.
Sukotaj je nasledio Ajutaja, koji je postao moćno i prosperitetno carstvo koje je trajalo od 1351. do 1767. godine. Ajutaja je imao intenzivnu trgovinu sa Kinom, Indijom i zapadnim zemljama, kao i ratove sa Burmom, Vijetnamom i Kambodžom. Ajutaja je bio uništen od strane burmanskih osvajača 1767. godine, što je označilo kraj klasičnog perioda tajlandske istorije.
Nakon pada Ajutaje, Tajland je ponovo ujedinio kralj Taksin, koji je osnovao novu prestonicu u Tonsburiju. Njegov naslednik, kralj Rama I, osnovao je dinastiju Čakri i premestio prestonicu u Bangkok 1782. godine. Dinastija Čakri je vladala Tajlandom do danas, prolazeći kroz razne reforme, modernizacije i promene režima.
U 19. i 20. veku, Tajland je uspeo da očuva svoju nezavisnost od evropskih kolonijalnih sila, zahvaljujući veštoj diplomatiji i saradnji sa Britanijom i Francuskom. Tajland je takođe bio uključen u Drugi svetski rat, kao saveznik Japana, i u Vijetnamski rat, kao saveznik SAD-a. Tajland je postao ustavna monarhija 1932. godine, ali je doživeo mnoge vojne udare i političke krize u narednim decenijama. Od 1992. godine, Tajland je imao relativno stabilnu demokratsku vladu, sa izuzetkom državnog udara 2006. i 2014. Godine.
Tajland se nalazi u jugoistočnoj Aziji i ima površinu od oko 514.000 km2. Graniči se sa Mjanmarom na zapadu i severu, Laosom na severu i istoku, Kambodžom na istoku i Malezijom na jugu. Na jugu izlazi na Tajlandski zaliv i Andamansko more, koji su deo Indijskog okeana.
Tajland se sastoji od pet glavnih geografskih regija: planinski sever, plodna centralna ravnica, suvi severoistok, poluostrvo na jugu i istočna obala. Planinski sever je dom mnogim etničkim manjinama i ima bogatu prirodu i divljinu. Centralna ravnica je najnaseljenija i najrazvijenija regija, gde se nalazi glavni grad Bangkok i gde se uzgaja pirinač kao glavni usev. Suvi severoistok je najsiromašniji deo zemlje, koji pati od nestašice vode i erozije tla. Poluostrvo na jugu je poznato po svojim prelepim plažama, ostrvima i nacionalnim parkovima, ali je takođe podložno nasilnim sukobima između budista i muslimana. Istočna obala je industrijski centar zemlje, sa lukama, rafinerijama i fabrikama.
Tajland ima tropsku klimu koja se karakteriše visokim temperaturama i vlažnošću tokom cele godine. Postoje tri glavna godišnja doba: kišno (od maja do oktobra), hladno (od novembra do februara) i vruće (od marta do maja). Kišno doba donosi monsunske kiše koje mogu izazvati poplave i klizišta, ali takođe osvežavaju vegetaciju i snabdevaju vodom. Hladno doba je najprijatnije za putovanje, jer su temperature niže i padavine ređe. Vruće doba je najtoplije i najsušnije doba godine, kada temperature mogu dostići preko 40°C u nekim delovima zemlje.