Kažu o sebi:
Tanzanija je dom najviše planine u Africi, planine Kilimandžaro, koja ima visinu od 5.895 metara. Planina je zapravo ugašeni vulkan koji se sastoji od tri vrha: Kibo, Mawenzi i Shira. Svake godine hiljade turista dolaze da se popnu na ovaj izazovni vrh.
Tanzanija je takođe dom najstarijih fosila i artefakata ljudskog porekla na svetu. U Olduvai klancu, koji se nalazi na jugoistoku nacionalnog parka Serengeti, pronađeni su ostaci hominida stari više od dva miliona godina. Ovde su otkriveni i prvi primeri kamene tehnologije koja se naziva Oldovan. Olduvai klisura se često naziva i „Kolevka čovečanstva“.
Tanzanija ima bogatu i raznovrsnu prirodu koja obuhvata više od 16 nacionalnih parkova i brojna zaštićena područja. Neki od najpoznatijih parkova su Serengeti, koji je poznat po godišnjoj migraciji miliona gnuova i zebri, Ngorongoro, koji je najveći neaktivni vulkanski krater na svetu, i Selous, koji je najveći rezervat divljine u Africi. Tanzanija je takođe dom mnogim ugroženim vrstama životinja, kao što su slonovi, nosorozi, lavovi, leopardi i gorile.
Tanzanija ima bogatu i raznoliku kulturu koja se sastoji od više od 100 etničkih grupa, od kojih su neke Sukuma, Nyamwezi, Chagga, Ha, Bena, Gogo, Haya, Dholuo, Makonde, Nyaturu, Maasai, Jita i Pare. Zvanični jezici su svahili i engleski, ali se govori i više od 250 drugih jezika u zemlji. Tanzanija je takođe poznata po svojoj muzici, umetnosti, književnosti i kuhinji. Neki od najpoznatijih muzičara iz Tanzanije su Siti binti Saad, Diamond Platnumz, Ali Kiba i Vanessa Mdee.
Tanzanija je nastala 1964. godine spajanjem dve bivše britanske kolonije: Tanganyike i Zanzibara. Pre toga, ove teritorije su bile pod uticajem različitih imperija i sila, kao što su Portugalci, Omani, Nemci i Britanci. Prvi predsednik nezavisne Tanganyike bio je Julius Nyerere, koji je bio jedan od vođa pokreta za oslobođenje Afrike od kolonijalizma. On je uveo politiku socijalizma i afričkog nacionalizma koja se zvala Ujamaa. Nyerere je takođe bio jedan od osnivača Organizacije afričkog jedinstva (OAU), preteče Afričke unije (AU).
Tanzanija se graniči sa osam drugih afričkih zemalja: Ugandom na severu, Kenijom na severoistoku, Indijskim okeanom na istoku, Mozambikom i Malavijem na jugu, Zambijom na jugozapadu, Ruandom, Burundijem i Demokratskom Republikom Kongo na zapadu. Klima Tanzanije je uglavnom tropska, ali ima regionalne varijacije zbog topografije. U visokim predelima, temperature se kreću između 10 i 20 °C tokom hladnih i toplih sezona, gde se nalazi umereno-kontinentalna klima. Ostatak zemlje ima temperature koje retko padaju ispod 20 °C. Postoje dve kišne sezone: kratke kiše su uglavnom od oktobra do decembra, dok su duge kiše od marta do juna. Centralni plato je uglavnom suv i pustinjski tokom cele godine.