Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje u Ugandu. Viza se dobija na ulasku u zemlju.
Bezbednosna situacija
U glavnom gradu Kampali bezbednosna situacija je stabilna i bez većih rizika. Postoji potencijalna opasnost od krađa, dzeparenja, prevara i drugih manjih krivičnih dela. Zbog delovanja pobunjeničkih grupa ne preporučuje se putovanje u severni deo zemlje.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Za dobijanje vize potrebno je posedovati „žuti karton" Svetske zdravstvene organizacije (vakcina protiv žute groznice).Sem žute groznice postoji opasnost od malarije u nižim predelima, kao i opasnost od ujeda insekata i gmizavaca, žutice, hepatitisa, kolere, ameba, vodenih crva itd. Kod nenaviknutih osoba može doći i do pojave visinske bolesti. Postoji rizik od bolesti koje se prenose seksualnim putem.
Za piće se koristi isključivo flaširana voda.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Vozačka dozvola
Ne priznaju se inostrane vozačke dozvole. Obaveza je da se pribavi njihova nacionalna dozvola.
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Ugandu pokriva ambasada Republike Srbije u Keniji.
Ambasador: Dragan Županjevac
Adresa: Benin Drive no 1032, Runda, P. O. Box 30504, 00100 Najrobi, Kenija
Broj telefona: +254 (701) 708-447, +254 (718) 929-731
Ambasada države Uganda u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Ugande u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Uganda je poznata kao “Biser Afrike” zbog svoje izuzetne prirodne lepote, bogatstva divljih životinja i raznolikosti kultura. Njen najveći grad i glavni grad je Kampala, koji ima oko 3 miliona stanovnika.
Uganda je dom za polovinu svetske populacije planinskih gorila, koje su ugrožene vrste. Ove impresivne životinje se mogu videti u nacionalnim parkovima Bvindi i Mgahinga, gde se organizuju safari ture i praćenje gorilla.
Uganda ima najmlađe stanovništvo na svetu, sa prosečnom starošću od samo 15 godina. Oko 48% stanovništva je mlađe od 15 godina, a samo 2% je starije od 65 godina. Ovo je rezultat visoke stope nataliteta i smrtnosti, kao i nedostatka porodičnog planiranja i obrazovanja.
Uganda je jedna od retkih zemalja na svetu koja ima dve nacionalne himne: jednu za Afričku uniju i drugu za samu Ugandu. Prva himna se zove “Oh Africa” i peva se na svahiliju, a druga se zove “Oh Uganda, Land of Beauty” i peva se na engleskom.
Uganda je jedna od najvećih proizvođača kafe na svetu, sa godišnjom proizvodnjom od oko 4 miliona vreća. Kafa je glavni izvozni proizvod Ugande i izvor prihoda za mnoge male farmere. Najpopularnija vrsta kafe je robusta, koja raste u nizinama duž Viktorijinog jezera.
Uganda ima bogatu i burnu istoriju, koja seže do paleolitskog doba. Nekada su ovde postojale moćne kraljevine, kao što su Bunjoro, Buganda i Toro, koje su trgovale sa arapskim i evropskim trgovcima. Godine 1894. Uganda je postala britanski protektorat, a 1962. stekla nezavisnost. Od tada je prošla kroz razne periode političke nestabilnosti, diktature, građanskih ratova i pobuna. Najpoznatiji i najozloglašeniji lider Ugande bio je Idi Amin, koji je vladao od 1971. do 1979. godine i odgovoran je za smrt oko 300.000 ljudi.
Uganda se graniči sa pet zemalja: Južnim Sudanom na severu, Kenijom na istoku, Tanzanijom na jugu, Ruandom na jugozapadu i Demokratskom Republikom Kongo na zapadu. Njena površina iznosi oko 241.000 kvadratnih kilometara, od čega je oko 15% vodene površine. Najveće jezero je Viktorija, koje deli sa Kenijom i Tanzanijom, a najduža reka je Beli Nil, koji izvire iz ovog jezera.
Klima Ugande je tropska, sa dve kišne sezone (od marta do maja i od septembra do novembra) i dve sušne sezone (od decembra do februara i od juna do avgusta). Prosečna temperatura varira od 16°C do 31°C, u zavisnosti od nadmorske visine i geografskog položaja. Severoistok zemlje ima polusušnu stepsku klimu, dok ostatak zemlje ima vlažnu savansku klimu.